Nie pomyl keratyny z kreatyną, a włosy ci podziękują. Da im moc
Keratyna, kreatyna i kreatynina - niby wszystkie te terminy są dość dobrze znane, a jednak do pomyłek dochodzi dość często. Bywa, że wyszukiwarki błędnie podpowiadają nam informacje, uznając, że zrobiliśmy w słowie literówkę. Chcemy dziś skupić się na keratynie, przyjaciółce skóry i jej przydatków. Warto zacząć od tego, czym keratyna nie jest.
Kreatynina to niezwykle ważny produkt przemiany materii. Występuje we krwi i moczu, z którym jest wydalana. Kontrola poziomu kreatyniny w organizmie pozwala monitorować pracę nerek. Sprawdź, jakie są normy kreatyniny we krwi i o czym może świadczyć jej zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie w osoczu.
Kreatyna to substancja magazynująca energię uwalnianą podczas wysiłku. Występuje naturalnie w organizmie, przede wszystkim w naszych mięśniach i ścięgnach.
Przed laty kreatyna była modnym suplementem, głównie wśród stałych bywalców siłowni. Dziś to dość popularny produkt, dostępny w różnych formach, uważany za bezpieczny, ale przede wszystkim zbędny, jeśli nie trenujesz regularnie. Uwaga, jego potencjalne właściwości odchudzające i "budujące mięśnie" są mocno naciąganie. Jej rola to zapewnienie energii podczas treningu.
A KERATYNA? To białko, z którego są zbudowane skóra, włosy i paznokcie. Jej niedobór może spowodować uszkodzenia naskórka, łamanie się włosów czy pękanie płytki paznokcia. Dziś najsilniej kojarzona jest z urodą włosów. Czołowi producenci kosmetyków chwalą się, że jest w składzie ich produktów. Słusznie?
Spis treści
- Co to jest keratyna?
- Keratyna do włosów
- Keratyna do prostowania włosów?
- Keratyna w kosmetykach do pielęgnacji włosów
- Co daje keratyna?
Co to jest keratyna?
Keratyna to białko włókienkowe, główny składnik:
- naskórka - keratyna powstaje w procesie keratynizacji, czyli rogowacenia naskórka. W trakcie keratynizacji komórki skóry stopniowo obumierają i tworzą zrogowaciałą warstwę naskórka, która po około miesiącu ulega złuszczeniu. Nadmierna lub nieprawidłowa keratynizacja jest przyczyną wielu chorób skóry, np. rybiej łuski i łuszczycy.
- włosów - keratyna jest głównym budulcem łodygi włosa, zwaną korą włosa. Włókna keratyny są połączone ze sobą poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi, dzięki czemu włosy są bardziej elastyczne i sprężyste. Keratyna wchodzi również w skład zewnętrznej osłonki włosa, gdzie jest odpowiedzialna za połysk i blask włosów. Jej brak doprowadza m.in. do otwierania się łusek włosa i rozdwajania końcówek.
- paznokci - keratyna jest głównym składnikiem paznokcia i sprawia, że jest odpowiednio twardy i odporny na uszkodzenia zewnętrzne.
Keratyna do włosów
Keratyna w kosmetykach do włosów, skóry i paznokci występuje pod postacią keratyny hydrolizowanej. Hydrolizat keratyny to rozpuszczalne w wodzie białka pozyskiwane w procesie kontrolowanej hydrolizy wełny owczej. Zawiera aminokwasy (które są podstawowym budulcem białek) podobne do tych znajdujących się w ludzkich włosach czy paznokciach. Pośród wszystkich aminokwasów najwięcej jest aminokwasów siarkowych, czyli cystyny i metioniny.
Dzięki temu keratyna hydrolizowana z łatwością wiąże się z naturalnymi białkami włosów, głęboko wnika w strukturę kosmyków i odbudowuje miejsca uszkodzone w wyniku codziennego czesania czy działania niekorzystnych warunków atmosferycznych (słońca, wiatru). W czystej postaci występuje jako klarowna ciecz o zabarwieniu żółtym lub brunatnym i charakterystycznym zapachu.
Keratyna do prostowania włosów?
Nie wierz relacjom z mediów społecznościowych, że naturalne, mocne skręty rozprostujesz trwale keratyną. Nie temu ona służy, a kręcone włosy to skutek genetyki, do ewentualnej czasowej korekty, a nie zmiany.
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, którego celem jest intensywna i szybka regeneracja włosów, tj. wyprostowanie, wygładzenie i odżywienie struktury włosa. Zabieg polega na "wprasowaniu" keratyny w każdy pojedynczy włos przy użyciu wysokiej temperatury. W ten sposób wszystkie ubytki zostają wypełnione keratynowym budulcem.
Uwaga! Włosy nie lubią wysokiej temperatury. Prostowanie włosów to przede wszystkim zabieg estetyczny, nie do końca pielęgnacyjny, a już na pewno nie może być postrzegany jako leczniczy.
Zabieg wykonany w salonie fryzjerskim z pewnością jest bardziej bezpieczny niż eksperymentowanie z wysoką temperaturą, keratyną suszarką i prostownicą w domu.
Keratyna w kosmetykach do pielęgnacji włosów
Keratyna hydrolizowana jest składnikiem szamponów, odżywek, lakierów i innych preparatów do stylizacji włosów, płynów do trwałej ondulacji i rozjaśniania włosów, odżywek typu "włos w płynie".
Ma wspomagać regenerację uszkodzonych włosów, tzn. uzupełnienie niedoboru naturalnych składników budujących strukturę włosa.W przypadku zabiegów mocno ingerujących w strukturę włosa, jak farbowanie, jej zadaniem jest co najwyżej ograniczanie ewentualnych szkód.
Keratyna hydrolizowana jest przeznaczona do włosów suchych, łamliwych, matowych i zniszczonych, np. po zabiegach chemicznych.
Możliwe efekty działania keratynowej kuracji:
- włosy ulegają wyraźnemu wzmocnieniu
- zwiększa się ich objętość
- stają się błyszczące
- nawilża włosy i sprawia, że są bardziej miękkie
- zamyka łuski włosa i regeneruje rozdwojone końcówki - na tyle, na ile jest to możliwe w przypadku martwej struktury, jaką jest ludzki włos
- przedłuża skręt włosów po trwałej ondulacji
- uodparnia kosmyki na uszkodzenia mechaniczne, także te powstałe podczas czesania
- poprawia stan skóry głowy dzięki zawartości siarki, która działa przeciwgrzybicznie i łagodząco (likwiduje m.in. łupież)
- chroni przed szkodliwym działaniem środków utleniających, farb i środków do trwałych ondulacji
- chroni włosy przed wysuszającym działaniem silnych środków myjących zawartych w szamponach
- działa jak tarcza ochronna - zapobiega negatywnemu wpływowi promieni UV i wiatru.
Sprawdź, co robić, by włosy były zdrowe i mocne
Co daje keratyna?
Keratynę można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych, których używamy każdego dnia. Jakie pozytywne skutki niesie ze sobą stosowanie specyfików, które zawiera?
Szampon z keratyną
Keratyna zawarta w produktach do mycia włosów ma zapobiegać ubytkom w strukturze i częściowo je wypełniać. Dzięki stosowaniu szamponów zawierających ten składnik, włosy mają być sprężyste i miękkie, nie puszyć się. trzeba jednak pamiętać, że cudownych środków nie ma i nie da się zregenerować każdego włosa, tak jak nie można żyć wiecznie.
Maska do włosów z keratyną
Stosowanie masek z keratyną ma wspierać ich nawilżenie i odżywienie. Po aplikacji maski, włosy będą bardziej podatne na stylizację. Dodatkowo stosowanie maski na końcówki włosów silnie je regeneruje.
Odżywki i lakiery do paznokci z keratyną
Produkty do paznokci i dłoni zawierające kreatynę mają za zadanie regenerować strukturę uszkodzonej płytki paznokciowej, tzn.
- utwardzać ją i pogrubiać
- zapobiegać łamaniu się i rozdwajaniu paznokci
- nawilżać i goić pękający naskórek wokół paznokci
- poprawiać stan zażółconych i przebarwionych paznokci.
Trzeba przy tym pamiętać, że nieprawidłowości w strukturze paznokcia mogą być objawem chorób, którymi powinien się zająć dermatolog lub niedoborów składniki, które wymagają leczenia "od środka", bo żadne smarowanie i malowanie samej powierzchni paznokcia problemu nie rozwiąże.
Polecany artykuł: