Propolis, mleczko pszczele, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy jako składniki kosmetyków

2018-08-09 15:37

Pszczoły produkują nie tylko smaczny miód. Pozostałe produkty pszczele: mleczko pszczele, propolis, wosk pszczeli i pierzga (pyłek kwiatowy utrwalony przez pszczoły) także znajdują szerokie zastosowanie. Między innymi jako cenne składniki kosmetyków.

Propolis, mleczko pszczele, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy jako składniki kosmetyków
Autor: thinkstockphotos.com Pszczoły produkują nie tylko smaczny miód. Pozostałe produkty pszczele: mleczko pszczele, propolis, wosk pszczeli i pierzga (pyłek kwiatowy utrwalony przez pszczoły) także znajdują szerokie zastosowanie. Między innymi jako cenne składniki kosmetyków.

Propolis, mleczko pszczele, wosk czy pierzga, choć nie tak słodkie jak miód, od wieków wykorzystywane były jako składnik kosmetyków. Obecnie dodawane są zarówno do kremów, maści jak i maseczek. Są one bogate w witaminy i minerały, a powstające z nich produkty mają wielorakie zastosowanie. Co się kryje za tajemniczymi nazwami?

  • Propolis wytwarzany jest przez pszczoły z żywicy pąków drzew. Polecany do pielęgnacji skóry zanieczyszczonej, problematycznej, i tłustej. Działa on antybakteryjne oraz regeneruje uszkodzony naskórek. Zawiera witaminy A, E i F, które są niezbędne aby utrzymać naturalną kondycję skóry. Ponadto regeneruje skórę głowy i nawilża włosy, dlatego dodawany jest także do szamponów.
  • Mleczko pszczele to jeden z produktów pasiecznych, który wykazuje wysokie właściwości odżywcze. Stosowany był już w kosmetyce ludowej. Koi podrażnioną skórę i odbudowuje naskórek. Ponadto mleczko zawiera dużo makro i mikro elementów m.in. miedź, magnez, potas, fosfor, żelazo, siarkę, mangan, nikiel, kobalt, krzem, chlor, bizmut, arsen. Bogate jest także w witaminy  i aminokwasy. Często nazywane jest eliksirem młodości.
  • Wosk pszczeli dodawany jest często do emulsji spełniając w ten sposób funkcję stabilizatora. Stosowany także jako składnik kremów i mydeł. Dzięki zawartości karotenoidów i nienasyconych kwasów tłuszczowych działa natłuszczająco, nawilżająco i ochronnie.
  • Pierzga to utrwalony pyłek kwiatowy. Jest on bogaty w witaminy A , B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, biotynę, kwas foliowy i kwas pantotenowy. Ponadto zawiera także potas, fosfor, wapń i magnez. Ma właściwości odżywcze i odmładza skórę.

Więcej o  naturalnych składnikach kosmetyków:

Różany ogród Wodny świat alg Mleczna skóra