Alantoina w kosmetyce: w jakich produktach występuje i jakie ma działanie?
Alantoina w kosmetyce wykorzystywana jest od dawna - przede wszystkim dzięki swoim właściwościom łagodzącym podrażnienia i działaniu przeciwzapalnym. Alantoinę wykorzystuje się w wielu preparatach przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przeczytaj, w jakich produktach znajdziesz alantoinę i kiedy warto po nią sięgnąć.
Spis treści
- Alantoina w kosmetyce: działanie
- Alantoina w kosmetyce: zastosowanie
- Skutki uboczne działania alantoiny
- Alantoina źródłem długowieczności?
Alantoina jest substancją niekomedogenną, czyli nie zatyka porów.
Alantoina w kosmetyce znajduje szerokie zastosowanie i jest znana w większości polskich gospodarstw domowych - sięgamy po nią przede wszystkim wtedy, gdy chcemy złagodzić powstałe na skórze podrażnienia. Alantoina dostępna w sprzedaży to produkt syntetyczny - wytwarzany w laboratoriach - a nie naturalny. Jej pierwotną postać stanowi proszek o właściwościach higroskopijnych (wykazujących zdolność do pochłaniania wilgoci), ale dostępna jest w sprzedaży również w bardzo różnej formie, m. in. maści, kremów, proszków, toników, serum, emulsji.
Warto dodać, że alantoina występuje także w naturze - w korzeniach żywokostu lekarskiego, roślin motylkowych (należą do nich m. in. soja i fasola), a także w miodunce plamistej i kasztanowcu. Wytwarzanie alantoiny zachodzi w tych roślinach przy udziale bakterii brodawkowych. Co ciekawe, alantoina stanowi też końcowy produkt metabolizmu zasad purynowych u niektórych ssaków (jednak nie ludzi i małp).
Alantoina w kosmetyce: działanie
Podobno łagodzące działanie alantoiny odkryto podczas opieki nad żołnierzami rannymi w czasie I wojny światowej. Bez wątpienia właśnie ze względu na zdolność pobudzania ziarninowania uszkodzonej tkanki - ziarninowanie jest procesem gojenia rany, polegającym na pozostawieniu jej otwartej i "pozwoleniu" na naturalne narastanie w jej miejscu tkanki ziarninowej z podłoża rany, która wypełnia uszkodzone miejsca - najczęściej po nią sięgamy. Alantoina pobudza też regenerację skóry dzięki stymulowaniu podziałów komórkowych i wzrostu komórek, działa również przeciwzapalnie. Ułatwia także procesy bliznowacenia (dzięki niej blizny i rozstępy stają się mniej widoczne) i działa na skórę kojąco.
Substancja przyspiesza gojenie ran, oczyszcza je, usuwając tkanki martwicze, dlatego wykorzystywana jest w przypadku skaleczeń, otarć naskórka, a także oparzeń i odparzeń.
Warto wiedzieć, że alantoina należy do humektantów, czyli substancji mających zdolność nie tylko przyciągania cząsteczek wody, ale i ich magazynowania - ma więc także właściwości nawilżające. Substancja wspomaga również złuszczanie warstwy rogowej, ponieważ rozpuszcza cement międzykomórkowy, który scala komórki. Dzięki temu skóra staje się bardziej wygładzona.
Alantoinę znajdziemy również w składzie preparatów łagodzących świąd, zmniejszających zaczerwienienie i pieczenie skóry. Można też z niej korzystać, jeśli na naszych rękach pojawiły się podrażnienia wynikłe ze stosowania środków czyszczących, detergentów.
Alantoina stosowana jest także wspomagająco w przypadku łupieżu i łuszczycy, a nawet zmian trądzikowych i skórnych, występujących w zgięciach kolan i łokci.
Alantoina w kosmetyce: zastosowanie
Zastosowanie alantoiny w kosmetyce, tak jak i jej działanie, jest szerokie. Znajdziemy ją przede wszystkim w kremach do cery trądzikowej, wrażliwej, suchej i dla alergików (sama alantoina nie wywołuje bowiem reakcji alergicznych). Alantoina to także częsty składnik kosmetyków dla dzieci i niemowląt, zwłaszcza kremów na odparzenia - preparaty, które ją zawierają wzmacniają cienką warstwę hydro-lipidową skóry najmłodszych. Alantoina łagodzi podrażnienia i oparzenia, dlatego znajdziemy ją również w składzie kosmetyków przeznaczonych do stosowania przed i po opalaniu.
Czytaj też: Mocznik: właściwości i zastosowanie. Mocznik w kosmetykach
Rośliny, które mają w swoim składzie alantoinę wykorzystywane były w celach leczniczych już 2000 lat temu.
Ponadto, alantoinę umieszcza się w składzie pomadek, dezodorantów, pudrów, a nawet kosmetyków do higieny intymnej i -jak wspomniano - preparatach przeznaczonych w leczeniu łupieżu, łuszczycy, egzemy, a także w przypadku wystąpienia odleżyn.
Skutki uboczne działania alantoiny
Alantoina bardzo rzadko powoduje skutki uboczne - jeśli się jednak pojawiają, to w postaci podrażnienia skóry i jej stanów zapalnych. Warto jednak pamiętać, że alantoina, jeśli występuje w składzie jednego kosmetyku z kwasem borowym, nie może być stosowana na rozległe, głębokie rany ze względu na ryzyko wchłaniania tego kwasu.
Alantoina źródłem długowieczności?
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu w artykule opublikowanym w piśmie "Aging Cell" poinformowali o wynikach prowadzonych przez siebie badań, w trakcie których szukali substancji mogących przysłużyć się do wydłużenia życia i jednocześnie imitujących efekty stosowania diety niskokalorycznej1. Swoje badania przeprowadzili na nicieniach, czyli rodzaju bezkręgowców. Okazało się, że jedną z tak działających substancji jest alantoina - nicienie żyły dzięki niej dłużej i zdrowiej. Badacze zaznaczają, że przeprowadzą kolejne prace nad alantoiną i jej wpływem na długowieczność również u ssaków.
Źródła:
1. Dostęp do informacji o badaniu na stronie: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/acel.12432/abstract