Zabiegi kosmetyczne, które warto zrobić zimą

2019-12-20 14:14

Niskie temperatury i mniejsze promieniowanie słoneczne sprawiają, że zimą warto zdecydować się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Depilacja laserowa, mezoterapia, czy fotoodmładzanie to zabiegi, które najlepiej jest wykonywać właśnie o tej porze roku.

ZABIEGI kosmetyczne, które warto zrobić zimą
Autor: Thinkstockphotos.com Jakie zabiegi medycyny estetycznej warto zrobić zimą?

Spis treści

  1. Depilacja laserowa
  2. Peeling chemiczny
  3. Mikrodermabrazja
  4. Mezoterapia bezigłowa
  5. Usunięcie znamion skórnych

Zima to dobry czas na zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Dzięki mniejszej ekspozycji na promieniowanie słoneczne UVA i UVB, ryzyko powstania przebarwień po zabiegach medycyny estetycznej jest dużo mniejsze. Zimą rany lepiej się goją, ewentualne obrzęki są mniejsze, a organizm szybciej dochodzi do formy. Dlatego ta pora roku to najlepszy czas na kurację złuszczającą po intensywnej ekspozycji na słońce latem, czy depilację laserową, którą wykonujemy na nieopalonej skórze.

Zobacz: Jak uniknąć wrastania włosków po depilacji?

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to najskuteczniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia. W czasie zabiegu laser emituje wiązkę promieniowania, która bezpowrotnie niszczy mieszki włosowe bez uszkodzenia skóry. Skuteczność lasera zależy m.in. od koloru skóry (im jaśniejsza, tym lepiej) i koloru włosów (im ciemniejsze i mocniejsze, tym efekt jest lepszy). Aby włosek został zniszczony musi być w aktywnej fazie wzrostu. Ponieważ każdy włosek przechodzi tę fazę w swoim rytmie, zabieg musi być powtórzony minimum 3-4 razy, w odstępie 4-9 tygodni. Zima to idealny czas na przeprowadzenie zabiegu depilacji laserowej, ponieważ depilowana skóra nie może być opalona. Dodatkowo dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się wystawiać skóry na działanie promieniowania słonecznego.

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny pozwala szybko usunąć piegi, blizny po trądziku, przebarwienia, czy drobne zmarszczki. Najpopularniejsze peelingi chemiczne to kwas glikolowy, migdałowy i salicylowy. Nałożony na skórę preparat powoduje, że przez kilka dni naskórek złuszcza się, odsłaniając młodszą skórę.

Efekty i czas gojenia się zależą od stężenia preparatu złuszczającego i od czasu jego pozostawienia na skórze. Najczęściej naskórek złuszcza się jeszcze kilka dni po wykonaniu zabiegu. Zima to dobry czas na wykonanie peelingu chemicznego, musimy jedynie uważać na silne mrozy, które dodatkowo podrażniają skórę.

Mikrodermabrazja

Jeśli od peelingu chemicznego wolimy ten mechaniczny, mikrodermabrazja jest rozwiązaniem dla nas. Zabieg wygładza i regeneruje skórę, poprawia jej elastyczność i koloryt. Jeśli nasza skóra jest delikatna, wrażliwa i skłonna do alergii, zdecydujmy się na mikrodermabrazję diamentową, która polega na usuwaniu martwego naskórka przy wykorzystaniu głowicy pokrytej kryształkami diamentu. Osobom, które mają przebarwienia na skórze i rozszerzone pory poleca się mikrodermabrazję korundową, czyli proszkową. Kryształki wodorotlenku glinu wyrzucane są pod dużym ciśnieniem, ścierając naskórek i docierając do głębszych warstw skóry. Zabieg ten jest silniejszy i daje szybsze efekty.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa polega na użyciu urządzenia wytwarzające prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Dociera on do wnętrza skóry, jak również poprzez błonę komórkową do wnętrza komórki. Pozwala to na otwarcie nowych dróg wprowadzania aktywnych preparatów do głębokich warstw skóry bez konieczności użycia igieł. Po zabiegu skóra staje się zdrowsza, gładsza, jędrniejsza, nawilżona od wewnątrz, wygląda na bardziej wypoczętą, a delikatne zmarszczki znikają.

Usunięcie znamion skórnych

Znamiona skórne to widoczne zmiany na skórze będące efektem niedoboru lub nadmiaru jednego ze składników tkankowych. Większość z nich nie wymaga usunięcia, jednak niektóre pieprzyki i znamiona mogą być niebezpieczne. Jeśli dermatolog podejmie decyzję, żeby usunąć znamię, mamy do wyboru metodę chirurgiczną lub laserową. Zabieg laserem najlepiej jest przeprowadzić przy niskim nasłonecznieniu, czyli właśnie zimą. Dodatkowo po każdym zabiegu należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi.