MEZOTERAPIA - na łysienie i skóry starzenie

2017-05-09 15:18

Mezoterapia poprawia kondycję skóry i powstrzymuje łysienie. To zabieg, który nie tylko leczy skórę, ale też odmładza ją i zapobiega niektórym problemom natury estetycznej.

MEZOTERAPIA to sposób na łysienie i zmarszczki. Jak wygląda zabieg mezoterapii? Na ile skuteczna jest mezoterapia?
Autor: Thinkstockphotos.com Zabiegi mezoterapii wykorzystywane są w leczeniu nerwobóli, napięć mięśniowych. Mezoterapia jest również wykorzystywana w zabiegach przeciwzmarszczkowych i antycellulitowych.

Spis treści

 1. Co leczy mezoterapia?
 2. Mezoterapia igłowa
 3. Mezoterapia bezigłowa
 4. Zobacz na filmie, jak wygląda zabieg mezoterapii bezigłowej:
 5. Jakich preparatów używa się do zabiegów mezoterapii?
 6. Mezoterapia na łysienie
 7. Przeciwwskazania do mezoterapii
 8. Ile kosztuje mezoterapia?

Mezoterapia polega na wprowadzeniu bezpośrednio do skóry właściwego preparatu zawierającego substancje odżywcze, regenerujące albo lecznicze. W zależności od problemu są to witaminy, kwasy organiczne, wyciągi roślinne (np. z wąkrotki azjatyckiej), kofeina, oligoelementy, kwas hialuronowy, czy związki z grupy glikozaminoglukanów.

Po raz pierwszy przeprowadzono ją w 1952 roku – wtedy to francuski lekarz Michael Pistor próbował za jej pomocą zlikwidować niedosłuch u pacjenta. I choć to się nie udało, to jednak zabieg dał obiecujące rezultaty: zredukował ból i szumy uszne. W latach sześćdziesiątych XX wieku zabiegi te stosowano w przypadkach różnych innych dolegliwości: migren, żylaków, a także w kuracjach dermatologicznych, jak leczenie łysienia plackowatego czy łuszczycy. Rozkwit tej metody nastąpił niedawno, wraz z rozwojem medycyny estetycznej.

Dziś zabieg mezoterapii jest podstawą wielu kuracji i znajduje się w ofercie wielu gabinetów. Choć nie jest zabiegiem chirurgicznym, to jednak mogą go wykonywać wyłącznie medycy – najczęściej dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej, rzadziej chirurdzy i ortopedzi. Wymaga bowiem nie tylko zwinnych rąk i precyzji w dawkowaniu preparatu, jaki jest stosowany w danym przypadku, ale też bardzo szczegółowej znajomości budowy skóry i ludzkiej anatomii.

Co leczy mezoterapia?

Zabiegi mezoterapii stosowane są zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i estetycznej. Wskazaniem do zabiegów są:

 • nerwobóle,
 • nadmierne napięcie mięśniowe,
 • schorzenia degeneracyjne stawów,
 • urazy powstałe na skutek uprawiania sportów.

Jednak mezoterapia kojarzy się przede wszystkim z medycyną estetyczną, gdzie wykonywana jest zarówno do profilaktyki, jak i leczenia niektórych zmian skórnych, czy wreszcie zmniejszenia skutków upływającego czasu. Wskazaniem do mezoterapii są:

Mezoterapia igłowa

Zabieg ten ma kilka odmian – każda z nich polega na wprowadzeniu preparatu do skóry właściwej, tyle, że rezultat uzyskuje się innymi metodami. W trakcie mezoterapii igłowej substancje aktywne wprowadzane są w głąb skóry za pomocą specjalnych, bardzo cienkich igieł. Najczęściej wykonywana jest za pomocą specjalnych urządzeń: bądź pistoletów do mezoterapii (w których można precyzyjnie ustawić głębokość wstrzyknięcia oraz wielkość jednorazowej dawki preparatu) bądź tzw. rollerów do mezoterapii. Tak podany preparat nie obciąża nerek ani wątroby (co miałoby miejsce, gdyby leki zostały podane doustnie), a jednocześnie mikronakłucia pobudzają skórę do samoregeneracji.

Zabieg może powodować dyskomfort, dlatego na pół godziny wcześniej można zastosować krem znieczulający. Mezoterapia trwa około godziny - po aplikacji preparatu wykonywany jest specjalny masaż, dzięki któremu substancje aktywne są rozprowadzane w skórze, zmniejsza się też ryzyko obrzęków. Po zabiegu warto przez dwa, trzy dni zostać w domu, dopóki nie znikną drobne krwiaki. Efekty są widoczne już po jednym zabiegu, jednak zwykle trzeba wykonać ich całą serię (to, ile ostatecznie, zależy od problemu, jednak zazwyczaj trzeba wykonać przynajmniej trzy zabiegi).

Mezoterapia bezigłowa

Podczas mezoterapii bezigłowej substancje aktywne wprowadzane są pod skórę metodą elektroporacji, czyli za pomocą urządzeń wytwarzających prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Prąd na pewien czas zwiększa przepuszczalność błon komórkowych – znajdujące się w błonach kanały hydrofilowe otwierają się, dzięki czemu preparat aktywny może dotrzeć w konkretne miejsce.

Zabieg jest bezbolesny (procesowi przenikania substancji aktywnych towarzyszy jedynie uczucie lekkiego mrowienia), i daje równie skuteczne efekty, co mezoterapia igłowa. W zależności od problemu trzeba wykonać od 5 do 10 zabiegów. Za odmianę mezoterapii bezigłowej uznawana jest również sonoforeza, podczas której substancje aktywne przenikają w skórę dzięki ultradźwiękom. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że podczas tego zabiegu stężenie substancji aktywnych musi być mniejsze, niż w przypadku tradycyjnej mezoterapii bezigłowej, dlatego też zabieg ten nie jest aż tak skuteczny.

Zobacz na filmie, jak wygląda zabieg mezoterapii bezigłowej:

Mezoterapia bezigłowa

Jakich preparatów używa się do zabiegów mezoterapii?

W mezoterapii nie używa się wyłącznie jednej substancji. W zależności od potrzeb - witaminy łączy się z kwasem hialuronowym albo z solami mineralnymi, z domieszką np. antyoksydantów, kwasu polimlekowego, środków nawilżających. Lekarz najpierw diagnozuje problem, później komponuje recepturę preparatu, który zostanie wstrzyknięty. Aby jak najskuteczniej zadziałać - warto najpierw wykonać badanie skóry (tzw. check-up), podczas którego specjalną aparaturą sprawdza się nawilżenie, natłuszczenie, przebarwienia, stopień wrażliwości. Badaniu towarzyszy dokładny wywiad - o naszym życiu i zwyczajach (pytania dotyczą zarówno czasu przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, na powietrzu, jak i sposobu odżywiania się). Gdy wszystko jest jasne, lekarz wie doskonale, czego skórze brakuje i co należy jej dostarczyć.

Mezoterapia na łysienie

Mezoterapia jest skuteczna w leczeniu łysienia androgenowego (które ma podłoże hormonalne) i to zarówno u panów jak i pań. Igła stosowana podczas zabiegu wprowadza odpowiednio dobrane substancje bezpośrednio do mieszka włosowego, co pobudza jego wzrost. Aby efekt był zauważalny, do lekarza powinni zgłaszać się już 30 latkowie z początkami łysiny, bowiem leczyć można tylko i wyłącznie istniejące mieszki. Natomiast, jeśli mieszek zaniknie, nie mamy już nic do zrobienia.

Przeciwwskazania do mezoterapii

Nie każdy może korzystać z zabiegów mezoterapii. Mezoterapii igłowej nie wykonuje się w przypadku alergii, ciąży i karmienia piersią, podczas menstruacji. Przeciwwskazaniem są również: cukrzyca, opryszczka, infekcje i stany zapalne skóry, skłonności do blizn i zwłóknień, nowotwory, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Mezoterapii bezigłowej nie mogą poddawać się kobiety w ciąży, a także osoby mające rozrusznik serca bądź metalowe elementy w ciele, cierpiące z powodu epilepsji, chorób żył czy stanów zapalnych i nadwrażliwości skóry.

Ile kosztuje mezoterapia?

Ceny zabiegu zależą zarówno od metody, jak i od obszaru ciała, jaki jest poddany pielęgnacji. W przypadku mezoterapii igłowej jeden zabieg na twarz kosztuje od 150 do 300 zł, natomiast za zabieg zmniejszania cellulitu na udach trzeba zapłacić od 300 zł wzwyż. Mezoterapia bezigłowa kosztuje od 180 zł za zabieg na twarz i od 200 zł za zabieg na ciało.