Sonoforeza: przebieg zabiegu. Jak wykonać sonoforezę w domu?

2017-11-20 15:21

Sonoforeza w kwadrans sprawi, że będziesz wyglądać o kilka lat młodziej. Jest to zabieg, który, wykorzystując ultradźwięki, leczy i odżywia skórę przenikając do jej głębokich warstw. Sonoforezę można wykonać w salonie kosmetycznym, ale i we własnym domu. Dowiedz się, jaki jest przebieg zabiegu, jak dokładnie wpływa on na cerę, jak możesz wykonać go samodzielnie i sprawdź, czy jest dla ciebie wskazany.

Sonoforeza: przebieg zabiegu. Jak wykonać sonoforezę w domu?
Autor: thinkstockphotos.com Sonoforeza to zabieg, który w łatwy sposób wykonasz samodzielnie.

Spis treści

  1. Wskazania do sonoforezy
  2. Sonoforeza - wpływ na skórę
  3. Sonoforeza: przebieg zabiegu
  4. Jak wykonać sonoforezę w domu?
  5. Sonoforeza – przeciwwskazania

Sonoforeza to zabieg kosmetyczny, w którym wykorzystywane są ultradźwięki. Przy ich pomocy aktywne składniki - lecznicze i pielęgnacyjne, jak np. witaminy – wprowadzane są w głębsze warstwy naskórka, niż gdyby wtłaczać je manualnie, masując skórę. Ultradźwięki przekraczają barierę, jaką stanowi płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe i docierają tam, gdzie nie da rady przeniknąć tradycyjny krem (cząsteczki kremu są zbyt duże, dlatego pozostaje on na powierzchni skóry).

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o częstotliwości 20 tys. Hz, czyli powyżej ludzkiego zakresu słyszalności. Jeśli jednak masz psa lub kota, twoje domowe spa może go bardzo stresować – zwierzęta słyszą ultradźwięki.

Ponadto, sonoforeza to mikromasaż, który poprawia przepływ krwi i limfy i wspiera regenerację uszkodzonych tkanek, pobudza produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Jednym słowem – mobilizuje komórki do pracy. Sonoforeza hamuje procesy starzenia, zmniejsza widoczność blizn. Zabiegi sonoforezy stosowane są na twarz, szyję i dekolt, ale i na inne części ciała – np. uda czy pośladki. Można wykonać je w profesjonalnym salonie kosmetycznym, jak również w domu, przy użyciu specjalnego urządzenia. W gabinecie zwykle sonoforeza poprzedzona jest peelingiem kawitacyjnym, czyli ultradźwiękowym oczyszczaniem skóry lub mikrodermabrazją.

Wskazania do sonoforezy

Zabieg ten można stosować przy każdym typie cery, a pomaga w następujących problemach skórnych:

Sonoforeza - wpływ na skórę

Najlepszy efekt osiągniemy już po kilku, a optymalnie po 8-12 zabiegach sonoforezy. Cera staje się po nich:

  • rozjaśniona - przebarwienia i plamy są mniej widoczne;
  • nawilżona i elastyczna - np. blizny stają się bardziej elastyczne i cienkie;
  • gładsza;
  • dotleniona;
  • odmłodzona, ujędrniona.

Często już po jednym, trwającym 10-20 minut, zabiegu widzimy powyższe efekty. By jednak je utrwalić, warto przeprowadzić całą serię.

Sonoforeza: przebieg zabiegu

W gabinecie kosmetycznym sonoforezę poprzedza się zwykle peelingiem kawitacyjnym. Kosmetyczka przesuwa po twarzy głowicę urządzenia ultradźwiękowego zakończoną metalową szpatułką, która, drgając, dogłębnie oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek. Dopiero na tak przygotowanym ciele można przystąpić do zabiegu sonoforezy. Kosmetyczka nakłada na twarz specjalny żel nawilżający, ampułki z witaminami czy kwasem hialuronowym i znów masuje twarz urządzeniem ultradźwiękowym. Zabieg trwa 10-20 minut.

Jak wykonać sonoforezę w domu?

Pojedynczy zabieg sonoforezy w gabinecie to koszt ok. 40-70 zł. Natomiast za ok. 150-200 zł można kupić przyrząd do samodzielnego wykonywania tego zabiegu. Sumienne i systematyczne, bez konieczności wcześniejszego umawiania się na wizytę (co zwykle robimy dopiero wtedy, gdy już "nie możemy na siebie patrzeć"...), przeprowadzanie sonoforezy przyniesie znakomite efekty. Z pewnością warto przemyśleć to rozwiązanie. Czy jest to trudny do wykonania zabieg? Wręcz przeciwnie.

Zanim kupisz przyrząd do sonoforezy/kawitacji zrób porządny rekonesans. Zwróć uwagę np. na częstotliwość ultradźwięków jaką emituje, gdyż od niej zależy głębokość wnikania składników odżywczych i witamin.

Przed przystąpieniem do domowego zabiegu sonoforezy należy oczyścić twarz (szyję, dekolt – zależnie od obszaru, który chcemy pielęgnować). Można np. wykonać ulubiony peeling, ale uwaga! - urządzeniem do sonoforezy zwykle można także samemu wykonać peeling kawitacyjny. Wystarczy przekręcić nakładkę. Następnie przygotowujemy odpowiedni kosmetyk – na rynku dostępna jest cała gama żeli, kremów, ampułek witaminowych i z kwasem hialuronowym oraz innych produktów przeznaczonych specjalnie do zabiegów ultradźwiękowych. Urządzenia służące do wykonywania sonoforezy w domu są proste w obsłudze. Możemy wybrać tryb pracy i głowicę, po czym wygodnie usiąść w fotelu i rozpocząć zabieg. Sonoforezę przeprowadza się ciągłym ruchem, bez zatrzymywania. Pamiętajmy, by omijać okolice oczu. Sonofereza to przyjemny, relaksujący masaż. W czasie jego trwania będziemy czuć ciepło, a delikatne wibracje sprawią, że zmęczona codziennością skóra w końcu odpocznie. Po 15 minutach zabieg jest skończony.

Warto wiedzieć

Sonoforeza – przeciwwskazania

Niestety, nie każdy może poddać się omawianemu zabiegowi kosmetycznemu. Przeciwwskazaniem są tu:

O autorze
Marta Uler
Marta Uler
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, urodowej i psychologicznej. Z wykształcenia również dietoterapeutka. Jej zainteresowania to medycyna, ziołolecznictwo, joga, kuchnia wegetariańska i koty. Jestem mamą dwóch chłopców - 10-letniego i 6-miesięcznego.