Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy. Oczyszczanie twarzy krok po kroku

2017-04-26 13:36

Oczyszczanie twarzy domowymi sposobami jest doskonałą alternatywą dla drogeryjnych kosmetyków. Mleczko kosmetyczne domowej roboty, tonik wykonany z ziołowego wywaru i peeling z otrębów migdałowych skutecznie oczyszczą skórę i przygotują ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, jak przeprowadzić oczyszczanie twarzy w domu krok po kroku.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera normalna
  2. Przepis na tonik z miodem
  3. Przepis na domową maseczkę oczyszczającą
  4. Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera sucha, wrażliwa, naczynkowa
  5. Przepis na mleczko kosmetyczne z avocado
  6. Przepis na tonik różany
  7. Przepis na maseczkę winogronową
  8. Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera mieszana
  9. Przepis na tonik ogórkowy
  10. Przepis na peeling domowej roboty do cery mieszanej
  11. Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera tłusta i trądzikowa
  12. Przepis na tonik z liści laurowych
  13. Przepis na pastę z otrębów migdałowych
  14. Przepis na maseczkę z drożdży
  15. Ziołowa parówka do cery tłustej i trądzikowej

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy są doskonałą alternatywą dla zabiegów oczyszczających wykonanych przy pomocy drogeryjnych, a nawet aptecznych kosmetyków. Specyfiki do oczyszczania twarzy, przygotowane na bazie surowców naturalnych (np, oleje roślinne, mleko, zioła), są łagodniejsze i lepiej tolerowane przez skórę niż kosmetyki, które zawierają chemiczne dodatki.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera normalna

Cera normalna ma niewielkie pory, jest gładka o matowym połysku, dlatego nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Oczyszczanie twarzy należy zacząć od demakijażu mleczkiem domowej roboty, by następnie przejść do tonizacji.

Przepis na tonik z miodem

Lekko podgrzej 100 ml wody destylowanej (można ja kupić w drogerii lub hipermarkecie). Następnie rozpuść w niej łyżkę miodu oraz 15 ml soku z cytryny. Ostudzony roztwór przelej do butelki kosmetycznej i dobrze wstrząśnij. Jeśli twoja skóra jest zmęczona, dodaj jeszcze 25 ml żelu z aloesu, który działa na skórę nawilżająco, a także uspokajająco i kojąco.

  • Osoby z cerą normalną, zamiast peelingu, mogą wypróbować domową maskę oczyszczającą.

Przepis na domową maseczkę oczyszczającą

4 łyżki stołowe śmietany wymieszaj z kilkoma kroplami soku z cytryny. Mieszankę dobrze wetrzyj w skórę i pozostaw na 20 minut. Potem zmyj maseczkę letnią wodą mineralną i dodatkowo opłucz twarz zimną.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera sucha, wrażliwa, naczynkowa

Cera sucha charakteryzuje się osłabioną pracą gruczołów łojowych, przez co traci wilgotność i tłuszcz, a w konsekwencji staje się sucha. Dlatego oczyszczenie cery suchej, a także cery wrażliwej i cery naczynkowej, należy rozpocząć od demakijażu mleczkiem nawilżającym, np. z owoców avocado i mleka, które jest bogate w lecytynę - substancję, która nawilża i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

Przepis na mleczko kosmetyczne z avocado

W 100 ml lekko ogrzanej wody różanej rozpuść 20 g odtłuszczonego mleka w proszku i 1 łyżkę miodu. Następnie dodaj 20 ml olejku z owoców avocado, 20 ml olejku migdałowego i dokładnie wymieszaj. Całość przelej do sterylnej butelki kosmetycznej (można ją kupić w drogeriach) i silnie wstrząśnij. Odstaw w chłodne miejsce.

Przepis na tonik różany

Kolejnym etapem oczyszczania cery suchej jest tonizacja. Tonik domowej roboty odświeży, oczyści oraz zmiękczy skórę, a także intensywnie ją nawilży i skutecznie złagodzi wszelkie podrażnienia. Ponadto przywróci skórze naturalne, kwaśne pH.

Garść płatków róży umieść w małym garnku i zalej wodą (do momentu przykrycia płatków). Przykryj garnek pokrywką i gotuj na małym ogniu do momentu, aż woda nabierze koloru płatków róży i zauważysz olejek unoszący się na wodzie (zazwyczaj ok. 45 minut). Przecedź płyn i pozostaw do wystygnięcia. Następnie przelej do butelki kosmetycznej. Tak przygotowany tonik włóż do lodówki. Jego termin ważności mija po 4 dniach.

  • Podstawę dobrego oczyszczania skóry stanowi również peeling. Cerze suchej, a szczególnie naczynkowej, zaleca się kremowy peeling enzymatyczny, którego formuła jest oparta na aktywnym działaniu złuszczającym kwasów owocowych (używaj go tylko raz w tygodniu). Tego typu peeling można kupić w każdej drogerii. Po oczyszczeniu skóry suchej, należy sięgnąć po maseczkę nawilżającą.

Przepis na maseczkę winogronową

Rozgnieć kilkanaście owoców winogron. Powstałą papkę wsmaruj w twarz i szyję. Pozostaw na skórze ok. 15 minut. Następnie zbierz masę chusteczką lub wacikiem i przetrzyj skórę tonikiem. W celu pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej, polecamy uspokajającą maseczkę z siemienia lnianego.

  • Łyżkę siemienia lnianego rozpuść w odrobinie wody i całość gotuj kilka minut do powstania gęstej masy. Po ostudzeniu nałóż maseczkę na twarz i odczekaj 20 minut. Następnie umyj twarz letnią wodą mineralną.
Warto wiedzieć

Maseczki typu peel-off (peeling). Zamiast peelingu cukrowego, możesz wypróbować maseczkę typu peel-off. Przeznaczone są one głównie do cery tłustej i mieszanej. Oczyszczają skórę z zanieczyszczeń znajdujących się w głębi poszerzonych porów skórnych. Maseczkę wystarczy nałożyć na twarz z pominięciem okolic oczu. Po kilkunastu minutach należy zdjąć ją wraz z zanieczyszczeniami.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera mieszana

Charakterystyczne dla tego typu są przetłuszczone partie skóry w strefie T (czoło, nos, broda), podczas gdy pozostałe obszary są suche. Oczyszczanie twarzy rozpocznij od demakijażu mleczkiem kosmetycznym domowej roboty (które natłuści jej suche partie), a następnie użyj toniku przeznaczonego dla cery mieszanej.

Przepis na tonik ogórkowy

Umieść w blenderze pokrojonego w kostkę ogórka. Miksuj dokładnie, dopóki nie uzyskasz jednolitej masy. Następnie odciśnij sok do butelki kosmetycznej, dodaj wyciśnięty sok z aloesu (1 łyżkę) i wymieszaj z wodą mineralną (w proporcji 1:1). Mocno wstrząśnij. Gotowy tonik można przechowywać w lodówce przez 4 dni.

  • Tonik ogórkowy do cery mieszanej pomoże zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów i przywróci skórze odpowiedni poziom pH.

Przepis na peeling domowej roboty do cery mieszanej

Dwie łyżeczki cukru połącz z łyżeczką oliwy z pestek winogron i dokładnie wymieszaj. Następnie wmasuj powstałą masę w skórę twarzy i wykonuj kuliste ruchy prze 1 minutę. Następnie opłucz twarz wodą mineralną. Tak przyrządzony peeling cukrowy zawiera niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które korzystnie wpływają na stan skóry.

Oczyszczanie twarzy w domu nie zawsze okazuje się wystarczające. Jeśli na twarzy widoczne są zaskórniki lub bruzdy, konieczna będzie wizyta u kosmetyczki. Samodzielne usuwanie zaskórników w domu nie jest wskazane. Nieprawidłowo wykonany zabieg może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry i powstania stanów zapalnych. Przy samodzielnym wyciskaniu łatwo też uszkodzić skórę (ranki trudno się goją i często pozostawiają blizny).

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera tłusta i trądzikowa

Cera tłusta i cera trądzikowa, o dużych porach, sprzyjających powstawaniu wągrów i pryszczy, silnie połyskuje ze względu na nadmierne wydzielanie sebum, czyli łoju. Dlatego w celu oczyszczania tego typu cery nie zaleca się stosowania mleczka kosmetycznego, ponieważ zawiera ono dużo składników nawilżających i jednocześnie skutecznie natłuszcza. Dlatego osobom z cerą tłustą i trądzikową polecamy żel do mycia twarzy domowej roboty z płatków owsianych, który równie skutecznie co mleczko oczyści skórę, nie pozostawiając tłustej warstwy.

  • Wystarczy zalać płatki owsiane wrzątkiem i poczekać aż wystygną i nabiorą konsystencję kaszki. Powstałą masę zaaplikuj na twarz, a następnie spłucz ją wodą mineralną.

Kolejnym krokiem oczyszczania twarzy jest tonizacja preparatem, który delikatnie wysuszy skórę, lekko ją złuszczy i przyspieszy gojenie ranek po pryszczach. W przypadku cery tłustej i trądzikowej doskonale sprawdzi się tonik z liści laurowych.

Przepis na tonik z liści laurowych

Trzy suszone liście laurowe wrzuć do szklanki i zalej je wrzątkiem (250 ml). Kiedy napar wystygnie, przelej go do buteleczki i włóż do lodówki. Trzymaj go tam maksymalnie 3 dni. Później straci swoje właściwości.

Przepis na pastę z otrębów migdałowych

Cera tłusta potrzebuje peelingu gruboziarnistego typu scrub (1-2 razy w tygodniu). W tym celu warto przygotować pastę z otrębów migdałowych, która głęboko oczyszcza skórę, uwalniając ją od zrogowaciałego naskórka, a jednocześnie odświeża.

W miseczce dokładnie wymieszaj następujące składniki: 125 ml pełnego mleka, filiżankę otrąb migdałowych, 15 ml olejku migdałowego. Gotową pastę jak najszybciej nałóż na twarz, szczególnie na czoło, nos i brodę, omijając okolice oczu. Następnie wmasuj ją okrężnymi ruchami. Po kilku minutach umyj twarz letnią wodą (najlepiej mineralną).

  • Zamiast otrąb można wykorzystać drobniutko zmielone migdały lub otręby pszenne.

Przepis na maseczkę z drożdży

Ostatnim etapem oczyszczania cery trądzikowej będzie maseczka z drożdży, która zredukuje problemy skórne i da efekt wygładzonej, przyjemnej w dotyku skóry.

1/4 kostki drożdży piekarskich wymieszaj z łyżeczką ciepłego mleka. Całość nałóż na twarz. Po 10 min zmyj maseczkę ciepłą wodą mineralną. Maseczkę drożdżową można stosować codziennie.

To ci się przyda

Ziołowa parówka do cery tłustej i trądzikowej

Parówka na twarz to zabieg oczyszczający, którego celem jest uwolnienie porów skóry z zanieczyszczeń. Kąpiele parowe twarzy są szczególnie polecane posiadaczkom cery tłustej i trądzikowej, ponieważ podczas zabiegu usuwane są pryszcze i wągry. Dokładnie wykonany zabieg oczyszcza pory, odżywia twarz, i jednocześnie pozwala skórze oddychać.

Przed wykonaniem parówki umyj twarz peelingiem, który oczyści skórę z obumarłego naskórka.

Sposób wykonania: Zaparz 5 łyżek mieszanki suszonych ziół: rumianek, nagietek, dziurawiec, rozmaryn. Napar przelej do miski. Pochyl nad nią twarz, a głowę przykryj ręcznikiem. Pod wpływem wysokiej temperatury, pory  skórne otwierają się i uwalniają zgromadzone zanieczyszczenia. Po 5 minutach przyciśnij do twarzy chusteczkę higieniczną, by zebrać nią wszelkie zanieczyszczenia. Następnie spryskaj skórę wodą termalną lub mineralną i odczekaj, aż wsiąknie. Twarz jest gotowa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Bibliografia: Brackle I., Kosmetyki naturalne, tł. Dowiat-Urbański D., Videograf, Katowice 1993