Podolog: specjalista od stóp. Kiedy go odwiedzić?
Podolog to osoba, która dba o zdrowie stóp. Podolog nie jest jeszcze w Polsce zawodem tak popularnym, jak chociażby kosmetyczka, jednak specjaliści od stóp mają coraz więcej pacjentów, a właściwie klientów. Warto bowiem zaznaczyć, że podolog nie jest lekarzem. Czym konkretnie zajmuje się podologia, jakie problemy ze stopami rozwiąże podolog i kiedy warto się do niego udać?
Spis treści
Kim jest podolog?
Podolog to słowo, które pochodzi z języka greckiego - "podos" to "stopa", a "logos" - "nauka". Choć na świecie, także w sąsiednich Niemczech, podologia jest dziedziną prężnie się rozwijającą, w Polsce dopiero raczkuje.
Warto dodać, że wbrew nazwie sugerującej specjalizację lekarską, podolog medykiem nie jest. Dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Podologicznego profesja ta została 1 stycznia 2015 roku oficjalnie wpisana na listę wykonywanych w Polsce zawodów.
Podolog, choć nie jest lekarzem, współpracuje z dermatologami, chirurgami, diabetologami, flebologami. Podolog to zawód ściśle związany z kosmetologią. Aby zostać tego rodzaju specjalistą, można ukończyć studia wyższe (na niewielu cały czas uczelniach) bądź specjalistyczne kursy. Organizowane są również różnego rodzaju kongresy i seminaria podologiczne, na których przeprowadza się wykłady, szkolenia.
Przed wybraniem podologa warto więc sprawdzić jego wykształcenie, doświadczenie. Można bowiem trafić na osobę po jednym kursie, a można też na specjalistę, który skończył studia czy kursy (również zagraniczne), ściśle współpracuje z lekarzami.
Czytaj też:
Jak zapobiegać wrastaniu paznokci
?Na czym polega pedicure leczniczy?
Czym zajmuje się podolog?
Jak mówi definicja zawodu podologa, osoba go wykonująca "zajmuje się samodzielnym rozpoznawaniem zmian patologicznych w obrębie kończyn dolnych i ich przyczyn".
Podolog dobiera właściwy dla danego pacjenta rodzaj terapii, wykonuje też zabiegi, które mają za zadanie przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stóp i ich właściwego wyglądu: obcina, szlifuje i koryguje paznokcie, usuwa odciski, zgrubienia. Informuje też klienta, jak dbać o paznokcie.
Do podologa udają się starsi pacjenci, u których występują problemy ze stopami, osoby chore na cukrzycę lub te np. po nieudanej wizycie u kosmetyczki i źle wykonanym pedicure.Podolog zajmuje się takimi kwestiami jak:
- stopa cukrzycowa;
- wrastający paznokieć (podolog tworzy i zakłada klamry korygujące na wrastający paznokieć);
- grzybica paznokcia;
- odciski, modzele, nagniotki;
- zmiany kształtu czy struktury paznokcia – podolog może go nawet zrekonstruować;
- wykonywanie opatrunków na stopach, piętach, dobór ortez;
- profesjonalne obcinanie paznokci;
- masaż stóp;
- udzielanie profesjonalnych porad na temat pielęgnacji stóp i profilaktyki ich chorób.
Jak zadbać o stopy? Praktyczny poradnik pielęgnacji stóp
Jak wygląda wizyta u podologa?
Wizyta przebiega w 5 krokach:
1. Wywiad
Badanie rozpoczynamy od wywiadu, który ma dostarczyć informacji o trybie życia, pracy, aktywności i przebytych kontuzjach danej osoby. Już na podstawie dobrze przeprowadzonego wywiadu często jesteśmy w stanie postawić wstępną diagnozę.
2. Badanie na podobaroskopie statyczne i dynamiczne
Następnie przechodzimy do badania na macie podłączonej do komputera czyli do podobaroskopu. W pierwszym etapie badania – statycznym – uzyskujemy informacje dotyczące symetrii bądź asymetrii obciążania obu stron ciała, dowiadujemy się jak rozkłada się ciężar ciała na stopie, co się dzieje ze środkiem ciężkości i czy na jego umiejscowienie może wpływać np. rotacja miednicy, czy ustawienie głowy i obręczy barkowej.
W badaniu dynamicznym sprawdzamy wzorzec chodu, tor przetoczenia stopy, ewentualne odchylenia w stronę pronacji lub supinacji. Dowiadujemy się czy kroki są równej długości, czy są zachowane wszystkie pożądane fazy chodu.
3. Badanie na podoskopie
Po przeprowadzeniu badania komputerowego pacjent staje na podoskopie. Pod spodem znajduje się lustro, które pozwala sprawdzić wysklepienie i kształt stopy: czy mamy do czynienia ze stopą wydrążoną z prawidłowym łukiem podłużnym i poprzecznym, czy może ze stopą płaską. Podczas jednego badania możemy przeprowadzić testy funkcjonalne, dynamiczne, które pokażą jak stopa zachowa się w określonym ruchu.
4. Badanie na plantografie statyczne i dynamiczne
Z pomocą plantografu sprawdzamy strefy nacisku stopy zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Wykonujemy na nim odbitkę stopy na papierze. Z plantografu uzyskujemy informacje na temat kształtu wysklepienia stopy, jej długości, szerokości, stref nadmiernego obciążenia lub stref niedociążonych. Świetnie widać różnice pomiędzy prawą a lewą stopą. W zależności od tego, co się dzieje ze skórą, czy z układem kostno-mięśniowym, planujemy postępowanie.
Na podstawie odbitki plantograficznej planujemy rozmieszczenie elementów korygujących na wkładce. Decydujemy, w którym miejscu należałoby albo zwiększyć obciążenie, albo przeciwnie - poprawić amortyzację lub odciążyć. Określamy, w którym miejscu zrobić podniesienie lub zagłębienie we wkładce, żeby stopa miała prawidłowe warunki do pracy i żeby nie drażnić naskórka.
5. Badanie manualne
Ostatni etap badania. Podczas badania ortopedyczno-fizjoterapeutycznego sprawdzamy ruchomość poszczególnych stawów stopy i nie tylko. Bierzemy pod uwagę ustawienie miednicy, sprawdzamy czy nie ma przykurczy, osłabienia, zaników mięśniowych, obserwujemy wzorce ruchowe. Dopiero mając wszystkie informacje z poszczególnych badań jesteśmy w stanie określić, czy wkładka jest potrzebna, a jeżeli tak, to jaka korekta będzie najlepsza.
Polecany artykuł: