Relaksujący MASAŻ STÓP krok po kroku

2017-07-31 15:47

Masaż stóp z pewnością przyniesie im ulgę. Delikatne głaskanie, ugniatanie i masowanie okrężnymi ruchami to przepis na doskonały relaks. Stopy, zmęczone po cały dniu chodzenia i noszenia ciężarów, zasługują na wieczorne chwile ukojenia i porządny, regularny masaż. Jeśli brak ci wprawy lub nie chcesz wydawać pieniędzy na profesjonalny masaż, przeczytaj wskazówki, jak wykonać dobry masaż stóp krok po kroku.

Stopy
Autor: Jupiterimages Masaż stóp sprawi, że krew zacznie szybciej krążyć, poprawi się przemiana materii, a toksyny będą skuteczniej usuwane z organizmu.

Spis treści

  1. Regularnie dbaj o stopy
  2. Sprawdź, jaki masz rodzaj stopy [WIDEO]
  3. Masaż stóp: jak go wykonać?
  4. Wylecz pękające pięty

Masaż stóp najlepiej wykona specjalista w gabinecie. Wielką przyjemność daje także znacznie mniej profesjonalny masaż stóp zrobiony przez wprawioną osobę. Ale nawet samemu można cudownie się zrelaksować, uciskając, głaszcząc i delikatnie szczypiąc skórę na stopach.

Idealna pora na taki zabieg to wieczór, po całodziennej bieganinie stopy są zmęczone i obolałe. Masaż nie tylko przyniesie ulgę zmęczonym nogom, sprawi też, że krew zacznie szybciej krążyć, poprawi się przemiana materii, a toksyny będą skuteczniej usuwane z organizmu. Aby dał takie efekty, powinien trwać ok. 20 minut.

Umyj nogi, a potem dobrze posmaruj je kremem i wymasuj najpierw lewą stopę, potem prawą. Masaż powtarzaj cyklicznie, jeśli nie codziennie, to przynajmniej co kilka dni. Stopy szybko wrócą do formy, odzyskają sprawność i zdrowy wygląd.

Czytaj też:

Chłodzące kosmetyki do stóp

Przeciwpotne kosmetyki do stóp

Domowe kosmetyki do stóp - zrób to sama

Regularnie dbaj o stopy

O stopy - tak jak o ręce czy twarz - należy dbać codziennie. Rano starannie wycieraj je po umyciu, aby zmniejszyć ryzyko grzybicy. Wieczorem natłuszczaj, wygładzaj, masuj, by były piękne i zdrowe.

Staraj się również kupować wygodne, porządne buty. Na zakupy najlepiej wybrać się pod koniec dnia, gdy stopy są nieco zmęczone. Wtedy na pewno nie kupisz butów za ciasnych. Latem najlepsze są buty ze skóry lub tkaniny obuwniczej. Plastiki sprzyjają odparzeniom skóry. Poduszka stopy powinna wygodnie spoczywać na podeszwie, pięta zaś nie może się przesuwać. Sandały i klapki nie mogą być zbyt ciężkie, bo chodząc, będziesz je trzymać palcami.

Sprawdź, jaki masz rodzaj stopy [WIDEO]

Masaż stóp: jak go wykonać?

1. Stopę obejmij obiema rękami i wykręcaj w różne strony. Pociągaj za każdy palec, szczyp delikatnie skórę i poruszaj stawem skokowym, wykonując kółka raz w lewo, raz w prawo.

2. Kciukiem i palcem wskazującym obejmij duży paluch u nogi i masuj go – wierzch, spód oraz boki, omijając paznokieć.3. Chwyć oburącz stopę, tak by twoje kciuki dotykały podeszwy. Wykonuj koliste ruchy kciukami, przesuwając dość wolno dłonie od palców do pięt.

4. Krawędzie stopy – zewnętrzne i wewnętrzne – uciskaj kciukiem i palcem wskazującym, zaczynając od pięty, a kończąc na paluchu. Powtórz tę czynność kilka razy.

5. Wymasuj kostki, przesuwając dookoła nich kciukiem (ucisk nie powinien być zbyt silny). Potem pociskaj punkty między kostką wewnętrzną a piętą i między kostką zewnętrzną a piętą. W każdym punkcie zrób kciukiem po 3-4 obroty.

6. Spiralnym ruchem wymasuj całą dłonią grzbiet stopy, delikatnie szczyp skórę, a następnie opukuj ją opuszkami palców. Zakończ masaż spokojnym głaskaniem stopy od palców do pięty.

Czytaj też: Akcesoria do stóp - przegląd najważniejszych

To ci się przyda

Wylecz pękające pięty

Przyczyną jest zbyt rzadkie usuwanie zgrubiałego naskórka, przesuszenie skóry, nadwaga. Na zrogowaciałej części naskórka pojawiają się szczeliny, które czasem sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą, krwawią, nawet ropieją.

Profesjonalne leczenie pękających pięt (np. w gabinecie u podologa) to kuracja długotrwała. Głębokie bruzdy usuwa się frezarką, przesuwając urządzenie równolegle do pęknięć. Następnie na co najmniej 30 minut nakłada się specjalną maskę z leczniczym preparatem. Zabieg powtarza się co 2 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia skóry. Cena jednego zabiegu to ok. 100–200 zł.

miesięcznik "Zdrowie"