Domowe kosmetyki do stóp. Zrób to sama!
Domowe kosmetyki do stóp, takie jak maseczki, kremy i peelingi, mogą zdziałać cuda. Są naturalne, tanie i możesz je wykonać sama we własnej łazience lub kuchni. DIY (z ang. "do it yourself"), czyli: zrób to sama i zobacz, jak domowe kosmetyki do stóp zmiękczą ich skórę, wygładzą i zregenerują po ciężkim dniu.
Spis treści
Domowe kosmetyki do stóp - na ich przygotowanie musisz poświecić trochę czasu. Warto to zrobić, bo zarówno peelingi, jak i maski czy płyny do kąpieli domowej roboty są naprawdę skuteczne. Do tego naturalne, ładnie pachnące i dużo tańsze niż kosmetyki kupione w drogerii. Oto najpopularniejsze kosmetyki do stóp DIY, czyli kosmetyki wykonane własnoręcznie.
Zrobienie domowych kosmetyków do stóp nie wymaga specjalistycznego sprzętu (czasami wystarczy blender lub mikser). Większość produktów, które będą ci potrzebne znajdziesz w pobliskim sklepie spożywczym, ewentualnie w aptece.
Domowe kosmetyki do stóp: maski
Maski to kosmetyki ze skoncentrowaną ilością cennych substancji. Nakładanie ich przynajmniej raz w tygodniu na stopy sprawi, że skóra stanie się odżywiona, gładka i świeża. Maski na stopy mogą działać złuszczająco, nawilżająco czy regenerująco. Do ciebie należy wybór którejś z nich.
Po przygotowaniu domowej maski nałóż ją na stopy i pozostaw na 15-20 minut. Aby zwiększyć efekt, możesz owinąć na ten czas stopy folią kuchenną lub założyć skarpetki i pójść spać, a maskę zmyć dopiero rano.
Maska nawilżająca
Weź 100 g twarogu, 4 łyżki jogurtu naturalnego, 2 łyżki soku z cytryny i zmieszaj wszystko dokładnie ze sobą. Miksturę nakładaj na stopy, a po jej zmyciu – użyj balsamu lub kremu.
Maska na pękające pięty
Ab zapobiec pękaniu skóry, ugotuj 2 ziemniaki razem ze skórką, rozgnieć je i zmieszaj z mlekiem (1-2 łyżki) oraz żółtkiem. Gdy papka trochę ostygnie, nałóż ją na stopy.
Jeśli twoje pięty już są popękane, zanurz je w masce z rozgotowanego siemienia lnianego lub z wazeliny. W tym celu do 6 łyżek wazeliny podgrzanej bardzo krótko w mikrofalówce lub rondelku, dodaj olejek z 6 kapsułek witaminy E i kilka kropli olejku herbacianego.
Zostaw maskę na stopach aż się wchłonie (możesz zrobić zabieg przed snem, założyć skarpety i zostawić maskę na noc).
Maska regenerująca
3 banany zmieszaj z 2 łyżkami jogurtu lub serka homogenizowanego i nałóż na skórę stóp.
Możesz też wykorzystać pełne cennych substancji płatki owsiane. Zmieszaj je z odrobiną ciepłego mleka lub jogurtu oraz z łyżką miodu i pozostaw na skórze na kwadrans.
Wiele zalet ma również awokado. Maseczka z tego warzywa odżywia skórę i nawilża ją. Rozgnieć miękkie awokado z 3 łyżkami jogurtu naturalnego i nałóż na 20 minut, owijając stopy folią.
Maska złuszczająca
1/4 szklanki migdałów, zmieszaj z taką samą ilością płatków owsianych. Wszystko rozdrobnij w blenderze. Dodaj 3 łyżki masła i 2 łyżki miodu.
Aby zmiękczyć zrogowaciały naskórek i usunąć go możesz też wykorzystać jajko, szklankę jogurtu i tyle samo soku z cytryny. Zmieszaj składniki w dużej misce, dodaj do nich zawartość dwóch kapsułek z witaminą E. Masa będzie dość płynna, dlatego nie nakładaj jej na stopy, lecz zanurz je w niej.
Możesz też zastosować na noc maskę złuszczającą wykonaną z kwasku cytrynowego i olejku pachtowego, które mają właściwości usuwania martwego naskórka. Weź 5 łyżek jakiegokolwiek kremu z mocznikiem, dodaj do niego 4 łyżki kwasku, 2 łyżki oliwy z oliwek i kilka kropli olejku pachtowego. Wymieszaj składniki.
Maska na zmęczone stopy
Latem, po całym dniu pracy zaparz rumianek i pozostaw do ostygnięcia. Posiekaj pęczek natki pietruszki, liście mięty i połącz wszystko z naparem. Możesz zastąpić napar z rumianku chodny mlekiem (wystarczy pół szklanki).
Domowe kosmetyki do stóp: peelingi
Ich podstawowym zadaniem jest wygładzenie skóry i usunięcie martwego naskórka. Jednak peelingi mają również działanie poprawiające krążenie, przez co regenerują skórę i odżywiają każdą jej komórkę. Sprawdzą się po kąpieli, jako kolejny krok pielęgnacji stóp. Do peelingów wykorzystać możemy substancje o krystalicznej strukturze, które podczas masażu będą miały działanie ścierające.
Peeling wmasuj w skórę przez kilka minut, następnie zostaw go na chwilę na ciele i dopiero potem spłucz. Po peelingu warto nakremować stopy balsamem – lepiej się wtedy wchłania.
Do bardzo zrogowaciałego naskórka
Gruboziarniste peelingi, np. z soli morskiej zalecane są przy bardzo twardych zmianach, np. na piętach. Do połowy szklanki soli dodaj 2 łyżki śmietany i dowolny olejek zapachowy, np. lawendowy. Zamiast śmietany możesz dodać do soli oliwę z oliwek. Pocieraj miksturą stopy, zwłaszcza miejsca, gdzie zrogowaciały naskórek jest wyjątkowo gruby.
Do niezbyt twardego naskórka
Drobny cukier pomieszaj z połową łyżeczki cynamonu i 2 łyżkami miodu. Masuj stopy przez około 5 minut. Możesz też przyrządzić peeling z maku – do 1/3 szklanki ziarenek dodaj 1łyżkę cukru i 2 łyżki soku z cytryny.
Aby usunąć zrogowaciały naskórek można wykorzystać też cukier brązowy lub zmielone na drobno płatki owsiane. Weź po dwie łyżki tych produktów, dodaj do nich łyżkę miodu, sok z cytryny oraz trochę oliwy w oliwek.
Martwy naskórek skutecznie usuwa również zmielona kawa. Aby wykorzystać jej właściwości, weź dwie łyżki kawy, trzy miodu, łyżkę oliwy z oliwek. Zmieszaj składniki i masuj nimi na stopy.
Aby wygładzić skórę
Do 2 łyżek miodu dodaj łyżeczkę cynamonu i łyżkę brązowego, zmielonego lub drobnego cukru. Taki peeling ma działanie wygładzające i antybakteryjne. Aby domowy kosmetyk do stóp oprócz wygładzenia odżywił i odświeżył skórę stóp, do 3 łyżek cukru dodaj 3 cytryny, listki mięty i 1 łyżkę oliwy z oliwek, a następnie zmiksuj wszystkie składniki. Nakładaj na stopy i delikatnie masuj.
Czytaj też:
Domowe kosmetyki do stóp: kremy
Do pielęgnacji stóp przydadzą się również kremy, które powinno nakładać się każdego dnia, zwłaszcza po wykonanych wcześniej zabiegach kąpieli czy peelingu. Krem możesz wykonać w domu, jeśli tylko masz odpowiednie składniki. Najlepiej przygotować niewielką ilość kosmetyku, aby nie było konieczności jego przechowywania – bez środków konserwujących może to być trudne.
Krem odżywczy
6 łyżek masła shea zmieszaj z 5 łyżkami oliwy i 5 łyżkami oleju kokosowego. Dodaj kilka kropli olejku zapachowego, aby kosmetyk miał ładny aromat. Wymieszaj mikserem i wstaw masę do lodówki na pół godziny. Potem nasmaruj nim stopy.
Krem nawilżający
Masło shea, maść z witaminą A i olej kokosowy w równych proporcjach zmieszaj ze sobą i nakładaj nas skórę – najlepiej na noc, chroniąc stopy w skarpetach.