Jak dobrać buty, by były wygodne i zdrowe dla stóp

2018-05-22 14:52

Jak dobrać buty? W pogoni za modą często fundujesz stopom wyszukane tortury: na przykład skazujesz je na wysokie obcasy, na których nie czują się dobrze. Konsekwencją noszenia niewygodnych i niezdrowych dla stóp butów mogą być na przykład halluksy. Dlatego dbanie o stopy jest inwestycją w przyszłość. Choroby stóp bezpośrednio przekładają się na stan zdrowia, w tym również kręgosłupa. Dowiedz się, jak dobrać buty, by były wygodne i zdrowe dla stóp.

Jak odpowiednio dobrać BUTY, aby były wygodne i zdrowe dla stóp
Autor: Thinkstockphotos.com Jak wybrać wygodne buty?

Spis treści

  1. Jak dobrać buty dla dorosłego?
  2. Jak dobrać buty dla dziecka?
  3. Zasady doboru obuwia dla dziecka
  4. Czym skutkuje źle dobrane obuwie?
  5. Podologia: na pomoc stopom

Jak dobrać buty? Przede wszystkim, kupując obuwie, kieruj się nie tylko modą. Buty muszą być wygodne i dobrane zgodnie z przeznaczeniem. Przy doborze butów dla dzieci i dorosłych obowiązują inne kryteria. Stopa wciąż się zmienia, a obuwie i styl życia mają na to bezpośredni wpływ. Odpowiednim obuwiem można wyprofilować stopę, zapowiedz pojawianiu się jej deformacji lub, w przypadku, gdy takie deformacje się pojawiły, ograniczyć ich postępowanie i zmniejszyć dyskomfort chodzenia.

    Jak dobrać buty dla dorosłego?

    - Buty muszą być dopasowane tak, by umożliwić swobodne poruszanie palcami i aby do wnętrza dopływało powietrze. Dobrych butów w zasadzie nie czuć na stopach. Muszą ochronić przed urazami i wychłodzeniem w zimne dni. Wyściółka powinna wchłaniać wilgoć i pozwalać stopie oddychać - mówi Andrzej Chudzyński z Ecco Polska. Wtedy noga się nie poci. Podeszwa z elastycznego tworzywa amortyzuje wstrząsy, a miękka cholewka nie będzie zaburzać krążenia krwi.

    - Panie, które noszą modne buty (wysoki obcas i wąski nosek), mogą się szybko stać moimi klientkami - ostrzega Jerzy Omiotek. To jedna z bardziej morderczych mód. Ważne jest też, by nosić buty na obcasach różnej wysokości i chodzić boso po różnych podłożach.

    Japonki

    Choć wydawałoby się, że japonki są zdrowe i wygodne, jest zupełnie inaczej. Dlaczego? W tego rodzaju obuwiu palce muszą wykonywać nadmierną pracę, do której nie są przystosowane – japonki słabo trzymają się nogi, więc są przytrzymywane podkurczonymi palcami. A stąd prosta droga do przykurczu ścięgien i haluksów.

    Co więcej, niezabudowane z tyłu japonki nie amortyzują właściwe stopy, co może prowadzić do urazów, zwłaszcza w przypadku nadepnięcia gołą stopą na podłoże. To wiąże się również z narażeniem jej na działanie mikrobów.

    Noszenie japonek może też prowadzić do otarć (szczególnie w miejscu zetknięcia skóry z paskiem buta), odcisków i nagniotków.

    Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie zrezygnować z noszenia japonek – można ubrać je od czasu do czasu na basen, na plażę czy pod prysznic.

    Czytaj też:

    Relaksujący masaż stóp krok po kroku

    Dlaczego warto chodzić boso?

    Ćwiczenia dla zdrowych stóp

    Balerinki

    Z balerinkami sprawa wygląda podobnie jak z japonkami. To buty zbyt miękkie, by były zdrowe dla stopy, która rozchodzi się w nich na boki. Zazwyczaj balerinki nie mają też odpowiednio grubej podeszwy, więc można przez nią wyczuć wszystkie nierówności terenu, znajdujące się na drodze kamyczki.

    Noszenie balerinek i innego rodzaju płaskich butów przez długi czas może powodować nie tylko bóle stóp, ale i kręgosłupa.

    Sandały

    Wszystko zależy od tego, jakie to sandały. Kupione w niskiej cenie, na cienkiej podeszwie (czyli bez odpowiedniej amortyzacji) przyniosą stopom takie same konsekwencje co noszenie balerinek i japonek.

    Sandały w typie bardziej sportowym – z solidniejszą podeszwą i solidnymi regulowanymi paskami będą dobrym rozwiązaniem.

    Szpilki

    Szpilki, co można zobaczyć gołym okiem, powodują, że ciężar ciała staje się nierównomiernie rozłożony na stopie. Zamiast trzech punktów oparcia – pięty oraz pierwszej i trzeciej głowy śródstopia – zostają tylko te dwa ostatnie, co powoduje obniżenie łuku stopy, a nawet ustawienie względem siebie kości, więzadeł, ścięgien. Nienaturalnie wygina się też kręgosłup (powstaje lordoza).

    Szpilki prowadzą do powstania koślawego palucha, haluksów, zwyrodnień kolan, bioder, kręgosłupa.

    Z drugiej strony, szpilki wymuszają większe napięcie mięśni Kegla, a to może oznaczać… lepsze orgazmy. Chodzenie na obcasach wiąże się również ze stałym napięciem mięśni ud, co daje im "darmowy" trening.

    Zdrowe noszenie szpilek to wkładanie ich tylko od czasu do czasu – na specjalne okazje. Jeśli dana kobieta jest od nich uzależniona, lepiej, żeby zamieniła szpilki na czółenka, czyli zamknięte i niesznurowane buty, bardzo podobne do szpilek, a jednak kilka centymetrów od nich niższe.

    Czytaj też: Kosmetyki przeciwpotne do stóp - rodzaje

    Espadryle

    To rodzaj buta, po który warto sięgnąć. Mają mocniejszą podeszwę niż balerinki i japonki, a jednocześnie jest ona płaska, nie jak w przypadku szpilek. Warto jednak zwrócić uwagę, by podeszwa, oprócz warstwy sznurkowej posiadała też warstwę kauczukową i usztywnione napiętki.

    Espadryle są poza tym wygodne i przewiewne, a dobrze dobrane nie powinny prowadzić do uszkodzeń stopy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by nosić buty na koturnie, ale nie powinny one mieć więcej niż 5 cm.

    Obuwie sportowe

    Wydawałoby się, że buty sportowe są najzdrowszym z możliwych wyborów – i tak jest w przypadku butów sportowych miejskich, "zwykłych" adidasów.

    Jednak nie warto chodzić na co dzień w butach specjalistycznych do biegania. Przede wszystkim, nie kosztują one mało, a im częściej się je użytkuje do "zwykłego" chodzenia, tym szybciej się zużyją. Poza tym chodzenie i bieganie się między sobą różnią – podczas chodzenia kostki i kolana są obciążone równomiernie, podczas biegania – większy wysiłek spoczywa na kolanach. Dlatego buty do biegania mają większą amortyzację, która nie jest potrzebna w obuwiu do codziennego użytku.

    Czytaj też:

    Jak dbać o paznokcie u stóp?

    Jak zrobić pedicure w domu?

    Akcesoria do manicure i pedicure: jak ich używać?

    Jak dobrać buty dla dziecka?

    - Dziecko ma stopę prawie płaską. Kiedy zaczyna chodzić, stópki zmieniają kształt i dostosowują się do nowych zadań. Zanim kupisz pierwsze buciki, zadbaj o właściwe odżywianie dziecka - mówi Jerzy Omiotek, właściciel zakładu obuwia ortopedycznego w Warszawie. Wszystkie niedobory witaminowe, brak minerałów odłożą się właśnie w stopach, które zdeformują się.

    Buty dla dwu-, trzyletniego dziecka muszą być o 5-6 mm dłuższe niż stopy, mieć okrągłe noski, aby palce miały miejsce. Konieczna jest cholewka zakrywająca kostkę. Najlepsze są buciki sznurowane. Nie kupuj półbutów, bo zdeformują stopę i mogą wpłynąć na wykoślawienie kolan. Na lato dobieraj sandały, których paski zapinają się nad stawem skokowym, z profilowaną podeszwą i wyrobioną piętą.

    Zrób to koniecznie

    Zasady doboru obuwia dla dziecka

    • Wybierz buty z miękkiej skóry lub nieco usztywnionej tkaniny.
    • Cholewka powinna być sznurowana i sięgać za kostkę, nosek okrągły i dość szeroki.
    • Rozsznuruj jak najmocniej bucik i włóż na nogę dziecka.
    • Postaw dziecko na podłodze, musi stać samo, aby w bucie było tzw. pełne obciążenie.
    • By sprawdzić długość podeszwy, włóż palec do buta. Powinien się zmieścić między brzegiem noska, a palcami dziecka. Jeżeli palec mieści się "na styk", but ma odpowiednią wielkość.

    Czym skutkuje źle dobrane obuwie?

    Kobiety, które noszą buty z wąskim noskiem i na wysokich obcasach, cierpią z powodu koślawych paluchów - halluksów. Skłonność do nich mają też panie z nadwagą i płaskostopiem. Halluks tworzy się pod wpływem ciągłego ucisku i zapalenia kaletki maziowej dużego palca. Na jego bocznej krawędzi powstaje wówczas bolesny i nieestetyczny guz.

    Jeżeli zauważyliśmy zniekształcenie, trzeba stopę gimnastykować, nosić odpowiednie wkładki, a między palcami kliny z gąbki. Można stosować osłony, które chronią staw dużego palca przed otarciem i urazami.

    Przy niewielkich zwyrodnieniach palucha godna polecenia jest domowa rehabilitacja - zakładanie na noc tzw. marcinów. To niewielki aparacik do prostowania palucha. Bardziej zaawansowane zmiany leczy się operacyjnie. Zabieg robi się w znieczuleniu miejscowym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia.

    Sprawdź: Jak wybrać wkładki ortopedyczne do butów?

    Ostry ból sprawia także pięta z ostrogą, czyli wyrośla, które tworzą się od spodniej strony kości piętowej. Uciskają ścięgna i więzadła pięty. Ból może być tak silny, że uniemożliwia stawanie na pięcie. Tę dolegliwość operuje się tylko w szczególnych przypadkach. Leczenie polega na codziennej gimnastyce stóp i noszeniu wkładek odciążających pięty.

    Fizykoterapia pomaga zlikwidować stan zapalny i częściowo ból. Konieczne jest też pozbycie się nadwagi oraz noszenie butów z obcasami amortyzującymi wstrząsy, mających sztywne zapiętki, szerokie noski i dobrze wyprofilowaną wkładkę.

    To ci się przyda

    Podologia: na pomoc stopom

    We Francji i Niemczech, a ostatnio także i w Polsce coraz popularniejsze jest korzystanie z usług podologa, czyli osoby odpowiedzialnej za pomoc stopom. Podolog zajmuje się oceną wad, zniekształceń oraz zaburzeń funkcjonowania stóp. Badanie podologiczne może pomóc tym, którzy często nie wiedzą, że przyczyną ich kłopotów zdrowotnych są właśnie chore stopy.

    - Specjaliści twierdzą, że stopy pokazują stan całego organizmu - mówi dr n. med. Jacek Bazan, ortopeda. Nie ma w tym przesady, ponieważ od wieków do leczenia schorzeń była wykorzystywana akupresura stóp. W nowoczesnych gabinetach do oceny stanu stóp używa się komputerów wyposażonych w specjalną platformę służącą do badania rozkładu nacisków na podeszwy.

    Zbyt duży lub zbyt mały nacisk na poszczególne punkty stóp wyjaśnia przyczyny złego samopoczucia lub niektórych chorób. Efektem takiej wizyty powinna być nie tylko zmiana nawyków, ale także obuwia i noszenie wkładek korekcyjnych. Ideałem są wkładki wykonane na indywidualne zamówienie, czyli skorygowane. Tylko takie są pomocne w zlikwidowaniu większości dolegliwości.

    miesięcznik "Zdrowie"