Peeling do stóp - wygładza twardą skórę. Jak zrobić domowy peeling?
Stopy są naszą podporą. Noszą ciężary, męczą się, gniotą w niewygodnych butach, pocą w skarpetach i puchną od upałów. Są też niebywale wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne. Stopy są wymagające, bo zbyt często się przesuszają, a ich delikatna skóra łuszczy się i pęka. Z pomocą przychodzą domowe peelingi, które trzeba wykonywać regularnie, nie zapominając o porządnym natłuszczaniu.
Spis treści
- Przepis na kawowy peeling do stóp
- Przepis na orzechowy peeling do stóp
- Przepis na cukrowy peeling do stóp
- Przepis na solny peeling do stóp
Na stopach nie ma gruczołów łojowych. Oznacza to, że stopy cierpią często z powodu nadmiernej suchości. Dołożyć do tego trzeba zmienne warunki atmosferyczne, nieprzewiewne skarpetki i obuwie, a także brak regularnej pielęgnacji. To właśnie z powodu przesuszenia skóra stóp pęka, a na piętach pojawiają się twarde zgrubienia.
Kąpiel dla stóp nie może być gorąca, bo jeszcze bardziej je przesuszy.
Jeśli twoje stopy nadmiernie się przesuszają, a skóra łuszczy się i pęka, staraj się je natłuszczać przynajmniej raz dziennie. Możesz do tego celu stosować gotowe maseczki i kremy lub smarować stopy maścią z witaminą A+E. Przynajmniej raz w tygodniu przygotuj kąpiel dla stóp w letniej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek, a następnie wykonaj porządny, dokładny peeling. Masuj stopy gotowym lub domowym produktem ze ścierającymi drobinkami. Mocniej i dłużej masuj miejsca, gdzie skóra jest grubsza (pięty) i traktuj delikatnie czułe obszary (np. skórę w okolicy kostek).
Po peelingu nasmaruj obficie stopy maścią nawilżającą i załóż bawełniane, cienkie skarpetki. Powtarzaj czynność regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, a zauważysz jak zmiękcza się skóra stóp. Elastyczna, miękka i nawilżona nie będzie potrzebować tarki i pumeksu.
Przepis na kawowy peeling do stóp
Składniki:
- 2 łyżki zmielonej kawy,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka soku z cytryny.
Przygotowanie: dobrze zmieloną kawę wsyp do miseczki. Dodaj oliwę i sok z cytryny, a następnie wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Peeling nakładaj na wilgotną skórę stóp, najlepiej po ciepłej kąpieli. Masuj delikatnie skórę, mocniej pocieraj pięty. Po kilku minutach opłucz stopy wodą.
Przepis na orzechowy peeling do stóp
Składniki:
- 1 łyżka euceryny,
- 3 łyżeczki zmielonych łupinek orzechów włoskich.
Przygotowanie: łupiny orzechów dobrze zmiel, najlepiej w młynku do kawy. Następnie wsyp do miseczki, dodaj eucerynę i dokładnie wymieszaj. Nakładaj na umyte i osuszone stopy, masuj okrężnymi ruchami. Na koniec spłucz stopy letnią wodą.
Przepis na cukrowy peeling do stóp
Składniki:
- 2 łyżki rozgotowanej papki z siemienia lnianego,
- 1 łyżka białego cukru.
Przygotowanie: zmieszaj ze sobą składniki i masuj skórę stóp. Jeśli peeling jest zbyt delikatny, możesz zamienić cukier na gruboziarnisty (np. brązowy) lub dodać mniej siemienia lnianego. Papkę z siemienia możesz także stosować oddzielnie jako maskę nawilżającą - posmaruj nią stopy, owiń folią, załóż skarpetki i zostaw na ok. 30 minut. Następnie opłucz stopy letnią wodą.
Przepis na solny peeling do stóp
Składniki:
- 2 łyżki soli,
- 1 kopiasta łyżka oleju kokosowego lub masła shea,
- 2 krople olejku z mięty pieprzowej.
Przygotowanie: sól, drobną lub grubą, wsyp do miski i dodaj olej kokosowy lub masło shea. Zadbaj, by olej był miękki, ale nie rozpuszczaj go w kąpieli wodnej. Dodaj dwie krople olejku miętowego, który pozostawi na stopach przyjemne uczucie chłodu i świeży zapach. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na stopy. Masuj przez kilka minut, a następnie umyj skórę letnią wodą. Jeśli stopy będą zbyt tłuste, użyj do mycia mydła glicerynowego.
Nie stosuj peelingów, gdy skóra stóp jest podrażniona lub gdy występuje alergia na jeden ze składników kosmetyku. Zrezygnuj z peelingów również wtedy, gdy na stopach są otwarte rany, niezagojone odciski i duże pęknięcia w piętach. Jeśli skóra po peelingu będzie podrażniona, to znak, że był wykonany zbyt mocno, pojawiło się uczulenie lub skóra stóp jest zbyt wrażliwa.
Polecany artykuł: