OCM, czyli oczyszczanie twarzy olejami krok po kroku
OCM to metoda oczyszczania skóry twarzy olejami – zamiast np. mydła. Brzmi to nieco dziwnie, ale skóra po takim zabiegu naprawdę jest czysta, nawilżona i odświeżona, a do tego często nie wymaga nawet aplikacji kremu. Jak wykonuje się OCM? I czy ta metoda oczyszczania twarzy nadaje się do każdego rodzaju cery?
Spis treści
- OCM: jak to działa?
- OCM: jak to się robi?
- OCM: jak dobrać olej bazowy do rodzaju cery?
- OCM: jak wykonać krok po kroku?
- OCM: jakie daje efekty?
OCM to skrót od Oli Cleansing Method, a oznacza metodę oczyszczania twarzy olejami. Choć ciężko w to uwierzyć, naprawdę oleje wykonują o wiele lepszą robotą niż mydła, żele i pianki do mycia twarzy. A dzieje się to na zasadzie, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Dzięki metodzie OCM skóra jest jędrna, gładka, nawilżona, o jednolitym kolorycie i bez zaskórników.
OCM: jak to działa?
Każde mydło, czy nawet najdelikatniejszy żel do mycia twarzy, zawiera w swojej formule składniki, takie jak alkohol, różne kwasy, parabeny, a także inne konserwanty i sulfaty (Sodium Laureth Sulfate, SLES), które naruszają barierę lipidową skóry, tzw. sebum. Jest to warstwa ochronna niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania.
Skóra pozbawiona tego swoistego płaszcza narażona jest na utratę wody, praca gruczołów łojowych zostaje zaburzona, cera staje się więc przesuszona i – paradoksalnie – produkuje jeszcze więcej sebum.
Mężczyźni, którzy nie stosują kremów do twarzy (czyli większość), często dziwią się, że kobiety właśnie to robią, że wręcz czują przymus nałożenia jakiegoś kremu po myciu, "bo inaczej skóra na twarzy im się ściągnie". Cóż, podczas gdy panowie przeważnie myją całe ciało, włącznie z włosami, jednym żelem (i czasem spłynie go trochę na twarz) panie zwykle tkwią w błędnym kole.
Odkąd jako nastolatki zaczynają wykonywać make-up, muszą też robić demakijaż. Często, by zmyć kosmetyki, cienie, fluid, czy tusz do rzęs, po prostu myją całą twarz mydłem lub specjalnym żelem. Powodują one wysuszanie skóry, więc ta "prosi" o krem. W dodatku agresywne mydło i żele często uczulają, prowadzą do powstawania zaskórników i przebarwień.
Jak się okazuje, czyszczenie twarzy olejami, całkowicie eliminuje te problemy. Oleje zmywają ze skóry brud, zanieczyszczenia z całego dnia, a także makijaż, nie uszkadzając przy tym warstwy hydrolipidowej naskórka.
Czytaj też: Dlaczego warto wykonywać demakijaż olejami?
OCM: jak to się robi?
Po pierwsze, trzeba sporządzić mieszankę olejów, którą będziemy oczyszczać twarz. Nadaje się ona w zasadzie do każdego rodzaju skóry, ale przede wszystkim dla cery suchej, bardzo suchej, odwodnionej i wrażliwej.
W podstawowej wersji składa się ona z oleju rycynowego i oleju bazowego (wybierajmy zawsze oleje nierafinowane, gdyż zawierają o wiele więcej cennych składników odżywczych):
- skóra sucha - 90% oleju bazowego i 10% oleju rycynowego;
- skóra normalna - 80% oleju bazowego i 20% rycynowego;
- skóra tłusta - 70% oleju bazowego i 30% oleju rycynowego.
Dlaczego w mieszance OCM znajduje się olej rycynowy? Jest on bardzo podobny w składzie do naszego sebum i doskonale oczyszcza skórę. Ma jednak właściwości wysuszające i jeśli dla kogoś jego działanie jest zbyt intensywne (Uwaga! Zdarza się, że olej rycynowy uczula), można w mieszance zmniejszyć jego zawartość. Można także olej rycynowy zastąpić olejem jojoba.
Czytaj też: Domowe sposoby na zmywanie makijażu
OCM: jak dobrać olej bazowy do rodzaju cery?
Jako oleju bazowego używamy:
- do cery tłustej – olej lniany, olej z czarnuszki, olej laurowy, olej jojoba, olej z orzechów włoskich;
- do cery mieszanej – olej z pestek winogron, olej jojoba;
- do cery normalnej – olej z awokado, olej migdałowy, olej z pestek granatu, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek;
- do cery suchej – oleje silnie odżywcze: olej z migdałów, olej z ogórecznika, olej z pestek moreli, olej z kiełków pszenicy, olej z awokado;
- do cery suchej dojrzałej – oliwa z oliwek, olej arganowy, olej makadamia, olej makadamia, olej z róży piżmowej;
- do cery naczynkowej – olej z kocanki, olej z orzechów laskowych;
- do cery trądzikowej – olej słonecznikowy, olej z krokosza barwierskiego, olej z orzechów laskowych.
Metoda OCMadaje się do każdego typu cery: suchej, tłustej i mieszanej. Jednak jeśli masz duże problemy, np. trądzik lub cerę naczynkową, najlepiej skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.
Czytaj też: Wady i zalety rękawiczki do makijażu
- Uwaga na olej kokosowy! Ten bardzo popparny olej jest silnie komodogenny – regparne stosowanie może bardzo zapychać pory.
- Mieszanka OCM będzie ładniej pachnieć i zyska dodatkowe właściwości, gdy dodamy do niej kilka kropelek olejku eterycznego, np. olejku lawendowego, olejku herbacianego czy z bergamotki. Ale uwaga – nadają się do tego jedynie olejki naturalne.
- Można także sięgnąć po gotowe syntetyczne oliwki i olejki, np. do pielęgnacji niemowląt, jednak trzeba uważnie czytać ich skład. Wiele oliwek zawiera parafiny oraz substancje potencjalnie toksyczne.
OCM: jak wykonać krok po kroku?
1. Rozprowadź w czystych dłoniach odrobinę mieszanki.
2. Wmasuj olej delikatnie w twarz.
3. Czystą ściereczkę lub ręczniczek (najlepiej frotte), może być też pielucha tetrowa, zamocz w gorącej wodzie (ale nie aż tak gorącej, żeby się oparzyć! - szczególnie uważać powinny tu osoby, które mają problemy z naczynkami).
4. Przyłóż ją do twarzy.
5. Gdy wystygnie, powtórz czynności jeszcze 2-3 razy, a za ostatnim zetrzyj twarz.
6. Wypłucz ręcznik w zimnej wodzie i przyłóż ostatni raz do twarzy, by zamknąć pory – albo: przepłucz po prostu twarz chłodną wodą.
Demakijaż wykonujemy w podobny sposób. Na zwilżoną ciepłą wodą ściereczkę lub wacik kosmetyczny nanosimy odrobinę mieszanki i delikatnie ścieramy make-up. Można to zrobić nawet samą oliwą z oliwek, a dopiero potem zastosować powyższe punkty.
Czytaj też: Oczyszczanie twarzy bez podrażnień
OCM: jakie daje efekty?
Po pewnym czasie, cera pielęgnowana olejami staje się stopniowo coraz gładsza, miękka, znikają przebarwienia i zaskórniki. Zmniejsza się produkcja sebum. Na tej metodzie korzystają również rzęsy i brwi – są odżywione, gęstsze i mocniejsze – a nawet paznokcie. Ale pamiętajmy, że na efekty te trzeba troszkę poczekać, średnio kilka tygodni.