Naturalny demakijaż twarzy - domowe sposoby na zmywanie makijażu
Demakijaż wielu kobietom kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Pocieranie skóry mleczkiem lub specjalnym płynem przeważnie skutkuje podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry. Dlatego wrażliwcy i alergicy powinni spróbować jednej z całkowicie naturalnych metod usuwania makijażu. Rękawica do demakijażu, mydło z Aleppo, oleje i mieszanki roślinne nie tylko zmyją makijaż, ale poprawią też kondycję cery.
Spis treści
- Kiedy klasyczny demakijaż podrażnia?
- Naturalny demakijaż - metoda OCM
- Naturalny demakijaż - mydło z Aleppo
- Naturalny demakijaż - mydło Dudu-Osun
- Naturalny demakijaż - rękawica do demakijażu
- Naturalny demakijaż - sól fizjologiczna
- Przepisy na preparaty do demakijażu do aloesem
- Naturalny demakijaż - miód i soda oczyszczona
- Naturalny demakijaż - olej słonecznikowy
Naturalny demakijaż to demakijaż robiony przy użyciu środków dostępnych w naturze lub kosmetyków roślinnych. Podczas oczyszczania rezygnuje się np. z mleczka do demakijażu na rzecz mniej chemicznego mydła Alep. Naturalny demakijaż ma na celu zmycie makijażu z twarzy bez jej podrażnienia i naruszenia warstwy hydrolipidowej. Szczególnie lubiany jest przez zwolenniczki medycyny naturalnej i ekokosmetyków.
Kiedy klasyczny demakijaż podrażnia?
Podczas tradycyjnego demakijażu skóra styka się z wieloma składnikami, bardziej lub mniej drażniącymi. Najpopularniejsze środki do oczyszczania to płyny micelarne, płyny dwufazowe, mleczka do demakijażu, żele do twarzy i pianki. W ich składzie znajdują się środki chemiczne zmywające brud i resztki makijażu z powierzchni skóry, które są wspomagane m.in. przez alkohol, SLS i substancje konserwujące. Wchodząc w reakcje chemiczne z kwaśnym pH skóry, zmieniają jej płaszcz hydrolipidowy będący naturalną warstwę ochronną. Skóra wystawiona jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, np. pogodowych, staje się wrażliwsza i łatwiej ulega podrażnieniom.
Środki do demakijażu zawierają również składniki lipofilowe, czyli cząsteczki potrafiące rozpuszczać się w tłuszczach. Lipofilowość pozwala bardzo skutecznie zmywać nawet wodoodporny makijaż, ale jednocześnie narusza barierę lipidową skóry i warstwy rogowej. Wtedy skóra krócej trzyma wodę i łatwo ulega przesuszeniu. Jednym słowem - kosmetyki dostępne w sklepie dokładnie zmywają makijaż, ale często stwarzają niewidoczne ubytki w naskórku. Z ratunkiem przychodzi demakijaż naturalny.
Naturalny demakijaż - metoda OCM
Oil Cleansing Method to metoda oczyszczania skóry za pomocą olejków. Może być wykorzystywana jako sposób na demakijaż lub rytuał oczyszczający. W OCM wykorzystuje się właściwości tłuszczu olejku rycynowego i wybranego oleju bazowego, które rozpuszczają brud. Metoda polecana jest do każdego typu skóry, chociaż niektóre osoby z cerą tłustą i cerą trądzikową skarżą się na to, że zwiększa błyszczenie. Jej zalety to wyjątkowa delikatność i samowystarczalność (często nie trzeba już używać kremu), a wada to czasochłonność.
Naturalny demakijaż - mydło z Aleppo
Mydło jest całkowicie roślinne, wykonane z naturalnych olejów, ale posiada właściwości klasycznego mydła chemicznego. Może być stosowane raz dziennie jako wieczorny demakijaż. Świetnie radzi sobie przy cerze trądzikowej i mocnym makijażu wieczorowym. Mydło należy spienić w dłoniach, umyć twarz pianą i zmyć letnią wodą.
Naturalny demakijaż - mydło Dudu-Osun
To afrykańskie mydło słynie z silnych właściwości oczyszczających i potrafi zmyć nawet wodoodporne kosmetyki. W jego skład wchodzi masło shea, aloes, kakaowiec, olej palmowy, miód i czerwone drzewo sandałowe. Dudu-Osun usuwa sebum i makijaż z całego dnia, a jednocześnie zmniejsza widoczność przebarwień. W przeciwieństwie do tradycyjnego mydła zamiast wrażenia ściągniętej skóry, pozostawia ją nawilżoną. Skórę należy umyć pianą, poczekać do wyschnięcia, a następnie zmyć ciepłą wodą.
Naturalny demakijaż - rękawica do demakijażu
Wynalazek o światowej sławie stworzony, aby zapewnić kobietom szybki i delikatny demakijaż. Rękawica wykorzystuje wyjątkowo cienkie mikrowłókna o kształcie ośmioramiennej gwiazdy, które w połączeniu z wodą zmywają makijaż. Podczas mycia mikrowłókna penetrują skórę, zbierając cząsteczki brudu, ale nie podrażniają przy tym naskórka, jak zwyczajny ręcznik. Rękawica do demakijażu nie wymaga użycia dodatkowych kosmetyków. Zużywa się po ok. 2, 3 miesiącach regularnego stosowania.
Naturalny demakijaż - sól fizjologiczna
Może być użyta jako zamiennik wody z kranu, która zmienia kwaśne pH skóry. W działaniu przypomina płyn micelarny, ale jest o wiele delikatniejsza. Polecana dla osób, które lubią oszczędny makijaż. Sól należy nałożyć na wacik i przetrzeć twarz aż do całkowitego oczyszczenia. W połączeniu z wyciągiem z nagietka lub rumianku będzie działać jak tonik.
Przepisy na preparaty do demakijażu do aloesem
Domowe kosmetyki z aloesem są idealne dla osób z bardzo wrażliwą skórą, którą podrażnia praktycznie wszystko. Aloes delikatnie nawilża, koi skórę i wygasza procesy zapalne. Możesz użyć świeżego aloesu (jeśli masz w domu żywą roślinę) lub kupić w sklepie czysty sok, żel aloesowy bez dodatków.
Preparat aloesowy do demakijażu
Składniki:
- 1 łyżka świeżego płynu z liści aloesu (lub soku aloesowego),
- 1/2 łyżki miodu naturalnego,
- 2-3 krople olejku lawendowego (lub innego ulubionego olejku)
Sposób przygotowania: przełóż aloes, miód i olejek do miseczki i dokładnie wymieszaj. Nakładaj na twarz dłońmi lub za pomocą płatka kosmetycznego aż do całkowitego usunięcia makijażu. Spłucz dokładnie preparat - inaczej będzie się kleił. Pozostałą ilość mieszanki możesz przechowywać w zamkniętym słoiczku w lodówce - będzie zdatny do użytku przez kilka miesięcy.
Aloesowo - migdałowy żel do demakijażu
Składniki:
- 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów,
- 1 łyżka soku z liści aloesu lub żelu aloesowego.
Sposób przygotowania: wlej składniki do małego słoiczka i potrząśnij nim energicznie, by dobrze się wymieszały. Mieszankę nałóż na twarz wacikiem i zostaw na skórze. Z czasem kosmetyk będzie się rozwarstwiał, więc potrząsaj słoiczkiem przed każdym użyciem. Twarz zmywaj letnią wodą. Gotowy preparat przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu i zużyj w ciągu 2 - 3 tygodni.
Naturalny demakijaż - miód i soda oczyszczona
To sposób na peeling, który dokładnie zmyje sebum i podkład z twarzy. 2 łyżeczki miodu miesza się z odrobiną sody, a następnie nakłada na twarz wacikiem. Niestety, ta metoda nie nadaje się do demakijażu oczu, ponieważ sód mogłaby je podrażnić.
Naturalny demakijaż - olej słonecznikowy
Olej słonecznikowy działa w podobny sposób co dwufazowy płyn do demakijażu. Można zastąpić go innym olejem roślinnym, a nie mając nic innego pod ręką, nawet oliwą. Rytuał wymaga trochę więcej czasu niż tradycyjny demakijaż, ale pozostawia skórę nawilżoną, odżywioną i miękką. Na mokry wacik leje się kilka kropel oleju, następnie przykłada do twarzy lub powiek na kilka minut i zdejmuje. Całość powtarza się aż do momentu uzyskania czystej skóry.
- Tłuszcz dobrze rozpuszcza trwałe kosmetyki do malowania oczu, dlatego olejami i metodą OCM można zmywać same powieki, a resztę twarzy jedną z mniej wymagających metod.