Maseczka aspirynowa na przebarwienia, zaskórniki, pryszcze - sprawdzony przepis

2015-08-27 13:47

Maseczka z aspiryny to klasyczny kosmetyk używany przez nasze babcie, mamy i ciotki. Kwas acetylosalicylowy działa jak w przypadku zabiegu kwasami u kosmetyczki i skutecznie pomaga w walce z łagodnym trądzikiem, zaskórnikami i zaczerwienieniem po wypryskach. Niestety jest to również zabieg inwazyjny i dla skóry wrażliwej, naczynkowej się nie nadaje. Sprawdź, jak zrobić maseczkę aspirynową.

Maseczka aspirynowa na przebarwienia, zaskórniki, pryszcze - sprawdzony przepis
Autor: Thinkstockphotos.com Maseczkę z aspiryny wykonuj wtedy, kiedy zauważysz pogorszenie się stanu skóry. Najlepiej sprawdza się nakładanie maseczki raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie lub po prostu raz na miesiąc.

Spis treści

  1. Maseczka aspirynowa - dla kogo tak, dla kogo nie?
  2. Przepis na maseczkę z aspiryny (polopiryny)
  3. Przepis na maseczkę z aspiryny - jak urozmaicić maseczkę?
  4. Maseczka aspirynowa - jak często ją nakładać?
  5. Maseczka aspirynowa - przeciwwskazania
  6. Maseczka aspirynowa - nie ryzykuj, wykonaj próbę uczuleniową

Maseczka z aspiryny to świetny sposób na pozbycie się niedoskonałości skóry twarzy. Wszelkie krostki, zaskórniki, wągry i przebarwienia po trądziku można zniwelować stosując regularnie maseczkę aspirynową lub nakładając papkę z aspiryny punktowo (również na opryszczkę).  Dlaczego akurat aspiryna? Wszystko dlatego, że aspiryna (jak i polopiryna) zawiera kwas acetylosalicylowy, który ma właściwości wysuszające i głęboko oczyszczające. Zabieg maską aspirynową porównywany jest do zabiegu kwasami w gabinecie kosmetycznym (oczywiście działanie domowej maseczki jest słabsze).

Maseczka aspirynowa - dla kogo tak, dla kogo nie?

Maseczka aspirynowa nadaje się w zasadzie dla każdego rodzaju cery, ale uważać na nią powinny osoby, które mają cerę wrażliwą, bardzo suchąnaczyniową - osoby z takim problemem skóry powinny bardzo skrupulatnie dobierać kosmetyki, bo nieustannie narażają się na podrażnienia. Maseczka z aspiryny lub polopiryny sprawdzi się najlepiej w przypadku cery mieszanej, tłustej, skłonnej do zmian trądzikowych, problematycznej. Przy regularnym stosowaniu można zauważyć wyraźną poprawę stanu skóry, zmniejszenie liczby zaskórników, drobnych krostek, rozjaśnienie przebarwień.

  • Uwaga! Maseczka z aspiryny pomoże pozbyć się zanieczyszczeń skóry, ale jet to pomoc jedynie powierzchowna. Jeśli zmagasz się z trądzikiem i masz poważne problemy ze skórą lepiej zgłoś się do lekarza dermatologa lub endokrynologa. Żadna maseczka nie leczy przyczyny chorób skóry.

Niewiele osób ma typową skórę tłustą. Takie osoby przeważnie zmagają się z ostrą postacią trądziku, co jest jednym z przeciwwskazań do stosowania maseczki aspirynowej. Większość pań i panów posiada klasyczną skórę mieszaną - tłuszczącą się i świecącą w strefie T, suchą na policzkach, powiekach. Wypryski i niedoskonałości przy takim typie cery pojawiają się okresowo przy okazji np. zbliżającej się miesiączki, zmianach pogody, chorobie. Na taka skórę najlepiej stosować maseczkę punktowo - nakładać papkę z aspiryny na czoło, nos, brodę i inne problematyczne rejony. Traktowanie całej twarzy kwasem acetylosalicylowym może podrażniać wrażliwe rejony.

Przepis na maseczkę z aspiryny (polopiryny)

Składniki maseczki aspirynowej:

  • 3-4 tabletki aspiryny
  • (6-7 tabletek polopiryny)
  • mała łyżeczka wody (najlepiej destylowanej lub hydrolatu)
  • mała łyżka jogurtu naturalnego lub jogurtu greckiego (jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, wtedy najlepiej dodać odrobinę jogurtu)

Sposób przygotowania maseczki: tabletki aspiryny lub polopiryny umieścić w miseczce i zalać odrobiną wody (najlepiej dolewać po trochu, by tabletki miały szansę spęcznieć). Następnie miękkie tabletki rozgnieść dokładnie na jednolitą papkę i dodać łyżkę naturalnego jogurtu bez dodatku cukru, barwników, smaku. Otrzymaną maseczkę nałożyć na całą twarz lub jedynie na poszczególne partie. Odczekać 10-15 minut i zmyć maseczkę letnia wodą.

  • Przed zmyciem maseczki możesz wykonać delikatny peeling twarzy. Drobinki pozostałe po rozdrobnieniu tabletki doskonale nadają się do zebrania martwego, złuszczonego naskórka.

Przepis na maseczkę z aspiryny - jak urozmaicić maseczkę?

Wypróbowałaś już klasyczną maseczkę z aspiryny jesteś zadowolona z efektów? Teraz możesz dodać do ulubionej maseczki ciekawe, kosmetyczne dodatki. Jeśli wiesz, że miód cię nie uczula, możesz zamiast jogurtu mieszać aspirynę z łyżką miodu. Do klasycznej maseczki możesz również dodać kilka kropli ulubionego olejku lub oleju, którym pielęgnujesz skórę twarzy. Zamiast wody możesz używać olejku (np. z Tamanu) do rozmiękczenia tabletek.

Maseczka aspirynowa - jak często ją nakładać?

Aby zobaczyć efekty kuracji maseczką z aspiryny trzeba być systematycznym. Jeśli zobaczysz, że maseczka pozostawia twoją skórę w dobrej kondycji, wtedy staraj się nakładać ją systematycznie np. raz w tygodniu. Z czasem, gdy wypryski będą pojawiać się jedynie okresowo, możesz nakładać maseczkę jedynie raz w miesiącu lub wtedy, gdy zauważysz pogorszenie stanu skóry.

Nie nadużywaj zabiegów maseczką. Aspiryna wysusza skórę, co w przypadku cery tłustej i mieszanej, daje sygnał skórze do produkcji sebum. Nakładając maseczkę codziennie lub co kilka dni możesz w krótkim czasie uzyskać odwrotny efekt. Jak w przypadku zabiegów profesjonalnych w gabinecie, najlepiej odczekać kilka dni po każdej maseczce z aspiryną, ale zabiegi wykonywać regularnie.

Maseczka aspirynowa - przeciwwskazania

Maseczki z aspiryny nie powinny wykonywać:

  • osoby z ciężkimi problemami skórnymi, otwartymi ranami, poważną postacią trądziku,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby uczulone na którykolwiek składnik zawarty w przepisie,
  • posiadacze skóry bardzo suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Maseczka aspirynowa - nie ryzykuj, wykonaj próbę uczuleniową

Po co fundować sobie wykwity i zaczerwienienia na skórze? Pamiętaj, że traktujesz swoją twarz kwasem i lepiej się do tego przygotować. Wykonaj małą ilość maseczki (z jednej, dwóch tabletek) i nałóż na niewielki obszar skóry. Jeśli przez kilka minut nie odczujesz pieczenia, swędzenia lub bólu, a po zmyciu maseczki skóra będzie w doskonałym stanie, wtedy możesz spróbować wykonać cały zabieg.