Odżywka do włosów: przepis na domową odżywkę

2018-07-18 12:18

Odżywka do włosów - przepis na jej domową wersję znały kiedyś wszystkie kobiety. Na taką odżywkę do włosów składała się mieszanka octu, jaj i piwa. Jeśli po umyciu włosów twoja skóra swędzi i jest podrażniona, warto odstawić sklepowe specyfiki i wypróbować sprawdzony sposób na oczyszczanie i odżywianie włosów. Domowa odżywka do włosów to również tania i szybka metoda pielęgnacji. Sprawdź, jak ją zrobić!

Jak zrobić odżywkę do włosów? Przepis na domową odżywkę
Autor: Thinkstockphotos.com Domową odżywkę znają nasze mamy i babcie. To właśnie mieszanka piwa i jajek ratowała kiedyś włosy kobiet przed rozdwojeniem i wysuszeniem

Spis treści

  1. Domowa odżywka do włosów: przepis
  2. Dlaczego głowa po umyciu swędzi?

Odżywka do włosów, którą można kupić w sklepie przeważnie jest bardzo tłusta i obciąża włosy. Niemal każdy miał kiedyś problem z dokładnym domyciem włosów po zastosowaniu jednej z nich. Oprócz przetłuszczania i obciążania włosów, odżywki mają jeszcze jedną wadę – zbyt wygórowaną cenę. Za ''dobrą'' odżywkę znanej firmy trzeba zapłacić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych.

Włosy odżywiać, jasna sprawa. Zastanów się jednak, jak robić to tanio, szybko i bardzo naturalnie. Najlepiej przygotowywać własną odżywkę z naturalnych składników, które od wielu lat znane są ze swoich pielęgnacyjnych właściwości.

Dlaczego babcie mogły dbać o włosy tanio i dobrze, a my musimy męczyć się z tym drogim (często denerwującym) specyfikiem? Domowa odżywka działa świetnie zarówno na włosy, jak i na skórę. Jeśli cierpisz z powodu swędzenia skóry głowy i podrażnień, ten preparat jest dla ciebie.

Domowa odżywka do włosów: przepis

Składniki odżywki:

  • 2 łyżki octu jabłkowego,
  • 1 jajko,
  • 1/2 szklanki piwa (możesz użyć soku aloesowego).

Sposób przygotowania:

Połącz wszystkie składniki w misce i wymieszaj je dokładnie trzepaczką. Nałóż na całą głowę, a potem zawiń włosy ręcznikiem i pozostań w turbanie przez 30 minut, albo nakryj je na resztę kąpieli i spłucz na zakończenie. Nie używaj gorącej wody, bo odżywka zamieni się w jajecznicę.

Dlaczego warto korzystać z naturalnych składników?

  • Piwo – jest pełne witamin z grupy B, naprawia zniszczone włosy i dodaje im objętości.
  • Jaja – kwasy tłuszczowe w nich zawarte nawilżają i wzmacniają włosy.
  • Ocet jabłkowy – nadaje blasku i oczyszcza skórę głowy.
Warto wiedzieć

Dlaczego głowa po umyciu swędzi?

Wszystko, co nakładasz na skórę i na włosy, ma na nie bezpośredni wpływ. Jeśli skóra głowy bardzo się przetłuszcza lub wysusza się i piecze, prawdopodobnie daje ci do zrozumienia, że źle ją traktujesz.

Zastosuj kosmetyczny detoks i obserwuj czy kondycja skóry głowy i samych włosów się poprawia. Przestań całkowicie myć włosy i używać wszelkich kosmetyków do stylizacji (nawet, jeśli źle wpłynie to na twoje samopoczucie i wygląd). Odczekaj kilka dni i zacznij oczyszczać włosy w naturalny sposób - używając mydeł do włosów naturalnego pochodzenia, domowych szamponów i odżywek, octu do oczyszczania.

Oto kilka składników kosmetyków do włosów, które mogą podrażniać skórę:

  • Formaldehyd (żele do włosów, szampony);
  • Plastik i plastyfikatory (szampony i odżywki do włosów);
  • Ołów (farby do włosów);
  • Smoła węglowa (farby do włosów i szampony).

Artykuł jest opracowaniem fragmentu książki Adiny Grigore ''Szczęśliwa skóra'', wyd. Galaktyka (2015 r.)