Zmarszczki - jak opóźnić pojawienie się zmarszczek?

2015-07-13 16:43

Zmarszczki to naturalny efekt starzenia się skóry, który jednak można nieco opóźnić. Należy jednak pamiętać, że dbanie o skórę nie polega tylko na doborze właściwego kremu i regularnym oczyszczaniu. Aby opóźnić starzenie i pojawienie się zmarszczek, oprócz odpowiedniej pielęgnacji cery warto zastosować także odpowiednią dietę.

Zmarszczki - jak opóźnić pojawienie się zmarszczek?
Autor: Thinkstockphotos.com Dbaj o skórę każdego dnia, a odpłaci młodym wyglądem

Spis treści

  1. Dieta opóźniająca pojawianie się zmarszczek
  2. Zmarszczki - właściwe oczyszczanie skóry
  3. Zmarszczki - umiejętne nawilżanie opóźni ich pojawienie się
  4. Likwidowanie zmarszczek falami radiowymi

Zmarszczki pojawią się w różnym wieku, bardzo wiele zależy od tego, jak dbamy o skórę, ponieważ istnieją sposoby na opóźnienie procesu starzenia się. Skóra potrzebuje dobrego traktowania. Jednak nie polega ono tylko na doborze właściwego kremu. Co robić, by była zawsze młoda i w dobrej kondycji? Jeśli chcesz wyglądać młodo w wieku czterdziestu, pięćdziesięciu lat, dobrze odżywiaj skórę od środka, by miała siłę się regenerować, starannie oczyszczaj, bo to pobudza odnowę komórek, i nawilżaj, ponieważ dzięki temu zachowa jędrność.

Dieta opóźniająca pojawianie się zmarszczek

Dla pięknej skóry ważna jest witamina A (wątroba, żółtka jaj, ser żółty) – chroni przed wysuszeniem, pomaga leczyć stany zapalne, zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Beta-karoten (marchew, szpinak, morele) wygładza skórę i chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV. Witamina E (orzechy, kiełki, oleje roślinne) hamuje starzenie się skóry, nawilża i uelastycznia. Witamina C (czarne porzeczki, owoce cytrusowe) wpływa na wytwarzanie i zatrzymanie kolagenu, przyspiesza gojenie. Wszystkie te związki są przeciwutleniaczami, czyli chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (przyśpieszają proces starzenia). Niedobory witamin z grupy B (m.in. produkty pełnoziarniste, jajka, drożdże) często ujawniają się zmianami na skórze, wypadaniem włosów i kiepskim stanem paznokci.

Ważne są też minerały. Cynk (wątroba, nasiona, owoce morza) bierze udział w procesie budowy tkanki łącznej i kolagenu. Przed wolnymi rodnikami chroni skórę selen (orzechy brazylijskie, soczewica, ryby). Krzem (pełne ziarna zbóż, warzywa bulwiaste) to składnik tkanki łącznej, wzmacnia włosy i paznokcie. Siarka (żółtka jaj, ryby, mleko) nawilża i uelastycznia skórę. Z udziałem miedzi (produkty pełnoziarniste, orzechy, kakao) powstaje elastyna; pierwiastek ten dostarcza też skórze enzymu do pigmentacji.

Bardzo ważnym elementem diety są nienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz tego, że zapewniają zdrowie i dobrą kondycję, nawilżają i natłuszczają skórę od wewnątrz, a także chronią ją przed promieniowaniem UV. Ponadto poprawiają przemianę materii i przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejszają także cellulit. Kwasy omega-3 znajdują się w tłustych rybach (halibut, makrela, łosoś), omega-6 w nasionach dyni, słonecznika, oleju z wiesiołka, zaś omega-9 w oliwie, ziarnie sezamu, awokado.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Zmarszczki - właściwe oczyszczanie skóry

Skóra dobrze oczyszczona lepiej wchłania składniki aktywne zawarte w kosmetykach i swobodnie oddycha. Dlatego trzeba usunąć z niej makijaż, sebum i zanieczyszczenia, które zebrały się w ciągu dnia. Najpierw umyj twarz wodą i użyj żelu lub pianki do mycia twarzy. Przetrzyj skórę mleczkiem, a potem tonikiem – przywróci prawidłowe pH i ukoi podrażnienia. Nałóż krem dobrany do cery.

Zobacz: Jak poprawnie wykonać demakijaż twarzy?

Doceń peelingi – usuwają martwy naskórek, odsłaniając młodszą skórę, poprawiają jej ukrwienie i koloryt. Jeśli masz cerę suchą lub wrażliwą, raz w tygodniu stosuj peeling enzymatyczny – jest delikatny, ale bardzo skuteczny. Przy tłustej używaj peelingów 2 razy w tygodniu (np. na przemian enzymatyczne i drobnoziarniste). Natomiast do ciała stosuj peelingi gruboziarniste.

Co jakiś czas warto oczyścić skórę u kosmetyczki. Pamiętaj tylko, że przeżytkiem są zabiegi mechaniczne (rozgrzanie skóry i wyciskanie zaskórników). Ich skutkiem są rozszerzone pory, podrażnienia, nasilenie trądziku. Przed wizytą u kosmetyczki idź do dermatologa – oceni stan skóry, podpowie, na jakie zabiegi powinnaś się zdecydować. Salony kosmetyczne oferują wiele metod oczyszczania (m.in. mikrodermabrazję, pilingi z użyciem np. kwasów owocowych).

Zmarszczki - umiejętne nawilżanie opóźni ich pojawienie się

Odwodniona skóra jest mniej elastyczna, szybciej się starzeje i słabiej broni przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego niezależnie od rodzaju potrzebuje dobrego nawilżenia. Szczególnie ważne jest to latem, kiedy pod wpływem słońca i temperatury bardzo się przesusza i złuszcza. Gdy masz cerę suchą, stosuj wtedy tłuste emulsje; jeśli tłustą – preparaty o lekkiej bazie (by nie powstawały wypryski). Kremy nawilżające nakładaj przynajmniej 2 razy dziennie. Skóra wrażliwa lub skłonna do alergii wymaga kilku aplikacji w ciągu dnia.

Zobacz: Jak rozpoznać typ skóry?

Jeśli skóra bardzo się przesusza, do codziennej pielęgnacji stosuj krem intensywnie nawilżający – długotrwale ją nawilży i zapobiegnie ucieczce wody. W ciągu dnia spryskuj twarz wodą termalną w sprayu (po chwili osusz skórę chusteczką). Raz w tygodniu na twarz, szyję i dłonie nałóż maseczkę nawilżającą (po zrobieniu pilingu) – skóra będzie elastyczna i dobrze odżywiona. Korzystaj też z zabiegów nawilżających w gabinecie kosmetycznym.

Zbawienny wpływ na skórę mają kąpiele w wannie z dodatkiem olejków. Efektem 15–20-minutowego relaksu jest nawilżona, lekko natłuszczona i gładka skóra. Naturalne ekstrakty z roślin poprawiają jej ukrwienie, wzmacniają, odżywiają i regenerują. Kąpiele z dodatkiem emolientów (substancji natłuszczających) wskazane są dla osób o suchej skórze, często ze świądem. W atopowym zapaleniu stosuje się kąpiele w specjalnych olejkach (dla atopików), krochmalu, parafinie, wyciągach pewnych gatunków owsa. W łuszczycy pomogą lecznicze kąpiele w roztworze hipertonicznej soli kuchennej (stężenie jednomolowe – jak w Morzu Martwym). Po nich trzeba dobrze umyć i natłuścić skórę. Ale sama pielęgnacja to nie wszystko. Zadbaj o nawilżenie skóry od wewnątrz. Każdego dnia wypijaj ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki, herbata zielona), latem więcej, bo intensywniej się pocisz.

Ważne

Likwidowanie zmarszczek falami radiowymi

Jest wiele zabiegów medycyny estetycznej poprawiających stan skóry. Ostatnio furorę robią te z zastosowaniem urządzeń emitujących fale radiowe. Nagrzewają one skórę właściwą i tkankę podskórną, jednocześnie chłodząc i chroniąc naskórek. Włókna kolagenowe pod wpływem temperatury (60°C) kurczą się i odnawia się ich struktura. Efektem zabiegu jest napięta, elastyczna i wyraźnie odmłodzona skóra. Można go wykonać na twarzy, szyi, ramionach, udach i brzuchu. Na oczyszczoną skórę nakłada się kalkomanię z siateczką, smaruje żelem i przesuwa końcówkę urządzenia po skórze. Lekkie zaczerwienienie po zabiegu mija po kilkunastu minutach. Rezultaty są widoczne od razu, ale pełny efekt ujawnia się stopniowo i utrzymuje kilka lat.

Cena zabiegu: 3000–6000 zł w zależności od użytego aparatu (Radiage, Thermage).

miesięcznik "Zdrowie"