Leczenie trądziku laserem: laser bromkowo-miedziowy i IPL
Leczenie trądziku laserem to alternatywa dla tradycyjnych terapii antybiotykowych i retinoidami. Zabiegi nie są tanie, ale gwarantują brak efektów ubocznych - w przeciwieństwie do silnych lekarstw. Dziś najpopularniejsze laserowe metody leczenia trądziku to światło IPL i laser bromkowo-miedziowy.
Spis treści
- Laseroterapia leczy trądzik o średnim nasileniu
- Laser bromkowo-miedziowy - metoda leczenia trądziku
- Ile zabiegów laserem wystarczy, żeby wyleczyć trądzik?
- Światło IPL - leczenie trądziku o słabym nasileniu
- Czy leczenie IPL jest skuteczne?
- Przeciwwskazania do zabiegu IPL
Laseroterapia leczy trądzik o średnim nasileniu
Na leczenie trądziku laserem decydujemy się coraz częściej. Dlaczego? Zabiegi laserowe nie tylko łagodzą objawy choroby przez usuwanie przyczyny trądziku, ale dodatkowo poprawiają kondycję i wygląd skóry. Oczywiście decyzja o wyborze terapii zależy od stopnia nasilenia zmian skórnych - przy rozległym i intensywnym trądziku dermatolog będzie zalecał terapię antybiotykową.
Trądzik wymaga leczenia skojarzonego: przeciwłojotokowego i przeciwbakteryjnego. Konieczne jest również przewlekłe stosowanie leków i kosmetyków przeciwłojotokowych.
Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii, niż miejscowymi antybiotykami i retinoidami - zmiany zostaną wyleczone, a żołądek i inne organy wewnętrzne nie będą odczuwały skutków silnej terapii.
Laser bromkowo-miedziowy - metoda leczenia trądziku
Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo–miedziowym, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny – radzi dr Marek Wasiluk, specjalista w dziedzinie laseroterapii, współwłaściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.
Terapia fotodynamiczna - połączenie działania lasera i środka chemicznego nakładanego na skórę. Polecana w leczeniu opornego trądziku.
Laser ma wiele dobroczynnych działań. Promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach, odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one redukowane, a co się z tym wiąże - występuje znaczny spadek pojawiania się nowych zmian. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduje blaknięcie przebarwień skórnych.
Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?
Ile zabiegów laserem wystarczy, żeby wyleczyć trądzik?
W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc.
Światło IPL - leczenie trądziku o słabym nasileniu
Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.
Zabiegi IPL często mylone są z laserem, ale różnica między nimi jest istotna - laser jest spolaryzowaną wiązką światła o równej długości. IPL produkuje niespójne fale świetlne o różnej długości. Emituje wyraźne sekwencje światła pulsacyjnego, umożliwiając przeprowadzenie bezpiecznych zabiegów usuwających defekty skórne.
Czy leczenie IPL jest skuteczne?
Leczenie IPL jest skuteczne przy łagodnym trądziku. Efekt może utrzymywać się nawet ponad rok, ale wraz z upływem czasu zmiany trądzikowe zaczynają nawracać. Efekty widoczne są nawet już po pierwszym zabiegu, żeby jednak osiągnąć wyraźny efekt, zaleca się od 3 do 5 powtórzeń w tygodniowych odstępach. Koszt jednego zabiegu IPL to od 100 - 400 zł w zależności od części ciała (twarz, plecy, dekolt) i wybranego gabinetu.
Przeciwwskazania do zabiegu IPL
- Ciąża i karmienie piersią;
- Choroby, takie jak bielactwo, łuszczyca;
- Implanty wewnątrz ciała;
- Cukrzyca, epilepsja, nowotwory;
- Opryszczka
- Nadwrażliwość skóry na światło i promienie laserowe;
- Leczenie retinoidami (powinno być zakończone minimum 6 miesięcy przed zabiegiem).
Gdzie wykonać zabiegi?
- Terapia laserem IPL jest bardziej rozpowszechniona, ze względu na jego łatwiejszą dostępność. Zabiegu dokonuje się nie tylko w gabinetach dermatologicznych, ale i w lepszych salonach kosmetycznych.
- Terapia laserem bromkowo-miedziowym dostępna jest w nielicznych klinikach medycyny estetycznej w Polsce.