Maseczka z żelatyny: jak ją zrobić? Przepisy na maseczki z żelatyny
Maseczka z żelatyny to prosty, zdrowy, a do tego bardzo tani sposób na uzyskanie gładkiej i promiennej cery w pół godziny. Maseczka z żelatyny oczyszcza pory, wzmacnia naczynia krwionośne i ujędrnia skórę, a wszystko dzięki kolagenowi i witaminom, w które obfituje żelatyna. Jak wykonać maseczkę z żelatyny? Podajemy sprawdzone przepisy przy wykorzystaniu żelatyny i mleka, miodu, węgla, cytryny, zielonej herbaty i mąki kukurydzianej.
Spis treści
Maseczka z żelatyny to najlepsze, co można podarować swojej skórze. Żelatyna wykorzystywana jest przede wszystkim w kuchni, ale – jak zresztą wiele produktów spożywczych – z powodzeniem można ją zastosować także w domowym spa. Głównym składnikiem, który ma tak dobroczynny wpływ na cerę, jest zawarty w niej kolagen, jedno z najważniejszych białek w naszym organizmie. Wpływa on na wygląd i elastyczność skóry, odpowiednie jej nawilżenie i odbudowę. Ale to nie wszystko – kolagen dba również o mocne kości i stawy, włosy i paznokcie, a także wzmacnia odporność. Do mniej więcej 26. roku życia organizm człowieka sam produkuje włókna kolagenowe, później – stopniowo przestaje, a takie czynniki, jak zła dieta, stres, palenie papierosów czy częste opalanie się sprawiają, że tracimy go jeszcze szybciej. To właśnie zmniejszona ilość kolagenu w organizmie powoduje kłopoty z poruszaniem się, problemy z kręgosłupem i stawami oraz ze skórą – staje się ona sucha, mniej elastyczna, zaczynają pojawiać się zmarszczki, przebarwienia, cellulit. A zatem, zarówno dla zdrowia, jak i dla urody, warto uzupełnić codzienny jadłospis w produkty zawierające właśnie kolagen. Mogą to być galaretki – zarówno tzw. "nóżki", jak i galaretki owocowe i warzywne – golonki czy podroby. Warto także sięgać po warzywa i owoce, bogate w witaminę A (marchew, dynia, pomidory, szpinak), witaminę C (natka pietruszki, kapusta kiszona, porzeczki, owoce cytrusowe) czy witaminę E (produkty z pełnego przemiału zbóż, migdały, awokado), które wspierają produkcję kolagenu w organizmie. A zbawienny efekt diety wzmocni oczywiście kolagen stosowany zewnętrznie – idealnym tego przykładem są właśnie maseczki z żelatyny. Na skórę działają one nawilżająco, ujędrniająco i liftingująco, rozjaśniająco i przeciwzmarszczkowo.
Kilka słów o żelatynie
Żelatyna jest mieszaniną białek i peptydów, a pozyskuje się ją w drodze częściowej hydrolizy kolagenu zawartego w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych. Poza kolagenem w żelatynie znajduje się jeszcze sporo innych wartościowych substancji. Należą do nich kwasy nukleinowe, węglowodany, sole mineralne, witamina K i biotyna (witamina H lub B7). Witamina K stosowana jest często w kosmetykach do cery naczyniowej. Usprawnia krążenie, zapewnia prawidłową krzepliwość krwi, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Tym samym poprawia koloryt skóry z poszerzonymi i pękającymi naczynkami. Likwiduje obrzęki, zapobiega powstawaniu siniaków. Rozjaśnia zaczerwienienia, łagodzi także podrażnienia wywołane zbyt długim opalaniem. Biotyna z kolei odpowiedzialna jest za prawidłowy stan skóry i włosów – uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych, co wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry, paznokci i włosów, poprawia ich wzrost, zapobiega łysieniu i siwieniu, działa także antyłojotokowo. Przyczynia się do wytwarzania keratyny oraz substancji spajających komórki rogowe.
Maseczka z żelatyny – przepisy
Zawsze przed położeniem maseczki pamiętajmy, by odpowiednio przygotować twarz. Warto zrobić sobie "parówkę", czyli kąpiel parową (ale nie dotyczy to osób, które mają cerę naczynkową) i dokładnie oczyścić skórę, np. szczoteczką do twarzy lub zastosować delikatny peeling. Odsłonimy w ten sposób pory i ułatwimy składnikom maseczki dogłębną penetrację skóry.
Można kupić żelatynę spożywczą w małej saszetce (Gellwe, Dr. Oetker) – cena ok. 2-3 zł – wystarczy na 1-2 maseczki. Żelatyna dostępna jest też w większych opakowaniach – 1 kg – cena ok. 30-40 zł.
1. Maseczka z żelatyny
Działanie: ujędrniająco-nawilżające
Sposób przygotowania:
1-2 łyżeczki żelatyny rozpuść w 2 łyżkach gorącej (nie wrzącej!) wody. Wytworzy się żel. Gdy przestygnie, nałóż galaretkę na twarz, np. przy pomocy płaskiego pędzelka, wacika lub szpatułki. Pamiętaj, by omijać okolice oczu. Warstwa, jaką nakładamy, musi być stosunkowo gruba, aby działanie ściągające nie było zbyt silne. Cienka warstwa szybko zastygnie i wyschnie i stanie się nieprzyjemną skorupką. Po ok. 20-30 minutach zmyj maskę ciepłą wodą.
Jeśli jesteś bardzo wrażliwa, lepiej nie zrywaj maseczki tak, jak maski typu peel-off, gdyż przywiera ona naprawdę mocno i to może po prostu boleć. Aczkolwiek usuniesz w ten sposób zbędne owłosienie (np. pod nosem), no i porządnie oczyścisz wągry.
2. Maseczka z żelatyny i mleka
Działanie: rozjaśniające
Sposób przygotowania:
Tym razem 1 łyżeczkę żelatyny rozprowadź w możliwie jak najcieplejszym mleku i postępuj tak, jak w poprzednim przepisie. Oczywiście można maseczkę nałożyć także na szyję i dekolt.
Polecany artykuł:
3. Maseczka z żelatyny i cytryny
Działanie: ściągające
Sposób przygotowania:
W miseczce wymieszaj 125 ml wody i tyle samo soku z cytryny. Podgrzej mieszaninę (ale nie gotuj) i rozprowadź w niej ok 50 g żelatyny. Gdy ostygnie, galaretkę nałóż na twarzy, szyi i dekolcie. Po 20-30 minutach zmyj ciepłą wodą.
4. Maseczka z żelatyny i zielonej herbaty
Działanie: liftingujące i przeciwzmarszczkowe
Sposób przygotowania:
Przygotuj mocny napar z zielonej herbaty. Łyżeczkę żelatyny rozprowadź w dwóch łyżkach gorącej herbaty i gotowe! Po ostygnięciu nałóż na twarz i postępuj jak wyżej.
5. Maseczka z żelatyny i węgla
Działanie: oczyszczające, przeciwbakteryjne
Sposób przygotowania:
Węgiel aktywowany – taki w tabletkach czy kapsułkach – ma silne właściwości absorpcyjne. Dlatego leczymy nim infekcje jelitowe. Ale przydaje się także w kosmetyce! Maseczka z węglem oczyszcza z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń – usuwa ze skóry brud, kurz, nadmiar sebum, także ten z głębokich zaskórników. Zatem: 2 kapsułki węgla i łyżeczkę żelatyny rozpuść w 2 łyżkach gorącej wody. Uzyskaną papkę żelową nałóż na twarz. Po 20 minutach ściągnij czarną maskę.
6. Maseczka z żelatyny i mąki kukurydzianej
Działanie: oczyszczające, peelingujące
Sposób przygotowania:
Pół łyżki mąki kukurydzianej i pół łyżki żelatyny zmieszaj w 2 łyżkach gorącej wody do uzyskania gęstej pasty. Natrzyj nią skórę na twarzy, wmasuj okrężnymi ruchami, po czym zostaw na 20 minut aż zaschnie. Wtedy delikatnie ściągnij (uzyskasz w ten sposób dodatkowe działanie oczyszczające pory) lub zmyj ciepłą wodą, ponownie masując skórę. Taki zabieg wykonywać możesz 2 razy w tygodniu.
By wykonać maseczkę z żelatyny, możesz wykorzystać wiele innych składników, które lubisz, np. płatki owsiane, mielone siemię lniane, awokado czy kawę. Pamiętaj jednak, że niektóre owoce, jak ananas, kiwi, mango, imbir, papaja, figi i gujawa mogą sprawić, że żelatyna nie stężeje.
Żelatyna na włosy i paznokcie
Żelatyna doskonale wzmacnia kondycję również włosów i paznokci. Wypróbuj kąpiel żelatynową dla paznokci i żelatynowe laminowanie włosów.
Kąpiel żelatynowa dla paznokci - jak przygotować?
2 łyżeczki żelatyny rozpuść w 6 łyżkach gorącej wody. Gdy przestygnie, zanurz w niej opuszki palców i mocz przez 10 minut. Taką kąpiel można stosować nawet codziennie. Jeśli masz słabe, rozdwajające się paznokcie, już po dwóch tygodniach zauważysz efekty – staną się mniej łamliwe, mocniejsze, lśniące.
Żelatynowe laminowanie włosów - jak przygotować?
Łyżeczkę żelatyny rozpuść w 1/4 szklanki gorącej wody i odstaw do wystygnięcia. Następnie dodaj do niej ok. 2 łyżek odżywki do włosów. Pastę rozprowadź na umytych, ale mokrych, tylko osuszonych ręcznikiem, włosach. Pozostaw na 30-45 minut, a potem spłucz włosy i umyj delikatnym szamponem. Efekt? Lśniące i mocne włosy – jak z reklamy szamponu!