Keratyna na lśniące włosy i mocne paznokcie. Zastosowanie keratyny w kosmetyce

2022-05-18 13:36

Keratyna to białko, z którego są zbudowane skóra, włosy i paznokcie. Jej niedobór może spowodować uszkodzenia naskórka, łamanie się włosów czy pękanie płytki paznokcia. W takim wypadku należy stosować specjalne preparaty z keratyną hydrolizowaną, która uzupełni niedobór naturalnych składników budujących strukturę włosów czy paznokci.

Sposoby na piękne włosy
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Co to jest keratyna?
 2. Keratyna do włosów
 3. Keratyna do prostowania włosów
 4. Keratyna w kosmetykach do pielęgnacji włosów
 5. Co daje keratyna?

Co to jest keratyna?

Keratyna to białko włókienkowe, główny składnik:

 • naskórka -  keratyna powstaje w procesie keratynizacji, czyli rogowacenia naskórka. W trakcie keratynizacji komórki skóry stopniowo obumierają i tworzą zrogowaciałą warstwę naskórka, która po około miesiącu ulega złuszczeniu. Nadmierna lub nieprawidłowa keratynizacja jest przyczyną wielu chorób skóry, np. rybiej łuski i łuszczycy.
 • włosów -  keratyna jest głównym budulcem łodygi włosa, zwaną korą włosa. Włókna keratyny są połączone ze sobą poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi, dzięki czemu włosy są bardziej elastyczne i sprężyste. Keratyna wchodzi również w skład zewnętrznej osłonki włosa, gdzie jest odpowiedzialna za połysk i blask włosów. Jej brak doprowadza m.in. do otwierania się łusek włosa i rozdwajania końcówek.
 • paznokci - keratyna jest głównym składnikiem paznokcia i sprawia, że jest odpowiednio twardy i odporny na uszkodzenia zewnętrzne.

Keratyna do włosów

Keratynakosmetykach do włosów, skóry i paznokci występuje pod postacią keratyny hydrolizowanej. Hydrolizat keratyny to rozpuszczalne w wodzie białka pozyskiwane w procesie kontrolowanej hydrolizy wełny owczej. Zawiera aminokwasy (które są podstawowym budulcem białek) podobne do tych znajdujących się w ludzkich włosach czy paznokciach. Pośród wszystkich aminokwasów najwięcej jest aminokwasów siarkowych, czyli cystyny i metioniny.

Dzięki temu keratyna hydrolizowana z łatwością wiąże się z naturalnymi białkami włosów, głęboko wnika w strukturę kosmyków i odbudowuje miejsca uszkodzone w wyniku codziennego czesania czy działania niekorzystnych warunków atmosferycznych (słońca, wiatru). W czystej postaci występuje jako klarowna ciecz o zabarwieniu żółtym lub brunatnym i charakterystycznym zapachu.

Keratyna do prostowania włosów

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, którego celem jest intensywna i szybka regeneracja włosów, tj. wyprostowanie, wygładzenie i odżywienie struktury włosa. Zabieg polega na "wprasowaniu" keratyny w każdy pojedynczy włos przy użyciu wysokiej temperatury. W ten sposób wszystkie ubytki zostają wypełnione keratynowym budulcem. 

Keratynowe prostowanie włosów polecane jest posiadaczkom włosów "puszących się", przesuszonych i zniszczonych. Zabieg można wykonać w salonie fryzjerskim, a także w domu za pomocą suszarki i prostownicy do włosów.

Keratyna w kosmetykach do pielęgnacji włosów

Keratyna hydrolizowana jest składnikiem szamponów, odżywek, lakierów i innych preparatów do stylizacji włosów, płynów do trwałej ondulacji i rozjaśniania włosów, odżywek typu "włos w płynie". Jej celem jest regeneracja uszkodzonego włosa, tzn. uzupełnienie niedoboru naturalnych składników budujących strukturę włosa. W związku z tym keratyna hydrolizowana jest przeznaczona do włosów suchych, łamliwych, matowych i zniszczonych np. po zabiegach chemicznych.

Efekty działania keratynowej kuracji:

 • włosy ulegają wyraźnemu wzmocnieniu
 • zwiększa się ich objętość
 • stają się błyszczące
 • nawilża włosy i sprawia, że są bardziej miękkie
 • zamyka łuski włosa i regeneruje rozdwojone końcówki
 • przedłuża skręt włosów po trwałej ondulacji
 • uodparnia kosmyki na uszkodzenia mechaniczne, także te powstałe podczas czesania
 • poprawia stan skóry głowy dzięki zawartości siarki, która działa przeciwgrzybicznie i łagodząco (likwiduje m.in. łupież)
 • chroni przed szkodliwym działaniem środków utleniających, farb i środków do trwałych ondulacji
 • chroni włosy przed wysuszającym działaniem silnych środków myjących zawartych w szamponach
 • działa jak tarcza ochronna - zapobiega negatywnemu wpływowi promieni UV i wiatru.

Sprawdź, co robić, by włosy były zdrowe i mocne

Co daje keratyna?

Keratynę można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych, których używamy każdego dnia. Jakie pozytywne skutki niesie ze sobą stosowanie specyfików, które zawiera?

Szampon z keratyną

Każda kobieta marzy o pięknych, puszystych, ale nie puszących się, włosach. Keratyna zawarta w produktach do mycia włosów ochrania i wypełnia ubytki w ich strukturze. Dzięki stosowaniu szamponów zawierających ten składnik, włosy będą sprężyste i miękkie.

Maska do włosów z keratyną

Stosowanie masek z keratyną pozwoli na ich głębokie nawilżenie i odżywienie. Po aplikacji maski, włosy będą bardziej podatne na stylizację. Dodatkowo stosowanie maski na końcówki włosów, silnie je zregeneruje.

Odżywki i lakiery do paznokci z keratyną

Produkty do paznokci i dłoni zawierające kreatynę mają za zadanie regenerować strukturę uszkodzonej płytki paznokciowej, tzn.

 • utwardzać ją i pogrubiać
 • zapobiegać łamaniu się i rozdwajaniu paznokci
 • nawilżać i goić pękający naskórek wokół paznokci
 • poprawiać stan zażółconych i przebarwionych paznokci.
Dlaczego wypadają włosy - prawdy i mity