Węgiel aktywny w kosmetyce. Jak przygotować peeling z węgla i wybielić nim zęby?
Węgiel aktywny kojarzy się głównie z lekarstwem na dolegliwości żołądkowe. Ma on jednak wiele innych właściwości, dzięki którym znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie i przemyśle, ale także w kosmetyce. Poradzi sobie z trądzikiem, zaskórnikami, wybieli zęby i zniweluje problem przetłuszczających się włosów.
Spis treści
- Węgiel korzystnie wpływa na skórę głowy i włosy
- Węgiel jako domowy wybielacz zębów
- Gdzie kupić węgiel aktywny?
- Domowa pielęgnacja z węglem aktywnym
Węgiel aktywny, zwany także leczniczym to w pełni naturalna, bezpieczna do stosowania zewnętrznego jak i wewnętrznego substancja. Dzięki swojej porowatej strukturze, posiada niezwykłą właściwość wiązania i adsorpcji. Oznacza to, że przyciąga on wszelkie zanieczyszczenia, toksyny i bakterie nawet z głębszych warstw skóry. Działa dzięki temu oczyszczająco i przeciwzapalnie, złuszcza martwy naskórek i normalizuje wydzielanie sebum. Ponadto odświeża, rozjaśnia i koi chorą skórę.
Dzięki temu idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej oraz pełnej zaskórników. Co ciekawe, mimo silnego działania przeciwtrądzikowego nadaje się także do stosowania przez osoby o cerze wrażliwej, gdyż nie podrażnia nawet delikatnej i alergicznej skóry.
Węgiel korzystnie wpływa na skórę głowy i włosy
Węgiel głęboko oczyszcza skórę głowy oraz włosy, w szczególności polecany jest osobom z problemem nadmiernego przetłuszczania włosów. Usuwa z nich sebum i zanieczyszczenia nadając świeżości, sypkości oraz dodatkowej objętości. U osób zmagających się z łupieżem sprawdzi się jako środek wspomagający leczenie tej dolegliwości.
Węgiel jako domowy wybielacz zębów
Węgiel leczniczy wykorzystywany jest także jako domowy wybielacz zębów, ponieważ nie narusza ich szkliwa. Pochłania zanieczyszczenia znajdujące się na szkliwie, szczególnie te powstałe w wyniku spożycia kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Efekty takiego wybielania mogą być widoczne już po jednym użyciu.
Gdzie kupić węgiel aktywny?
Węgiel można kupić w każdej aptece pod postacią tabletek lub kapsułek z proszkiem. W zależności od producenta, za opakowanie trzeba zapłacić od 5 do 10 złotych. Węgiel jest zatem nie tylko wszechstronny, naturalny i bezpieczny, ale także tani. Na rynku kosmetycznym pojawia się głównie jako składnik kosmetyków antybakteryjnych, przeciwtrądzikowych (maseczki, pasty do mycia twarzy, peelingi, mydła), rzadziej znaleźć go można w szamponach oraz pastach do zębów.
Domowa pielęgnacja z węglem aktywnym
Do przygotowania domowych kosmetyków z węglem najlepiej zakupić węgiel w kapsułkach, ponacinać je i wysypać proszek. Nieco trudniej będzie z węglem w tabletkach – aby uzyskać proszek należałoby dokładnie je rozgnieść w moździerzu lub rozdrobnić za pomocą blendera. Przystępując do zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem węgla trzeba przygotować się na to, że wszystko wokół zabrudzi się na czarno. Nie należy się tym jednak zniechęcać, ponieważ węgiel z łatwością zmywa się z większości powierzchni.
Wybielająca pasta do zębów
Proszek z 3 tabletek lub kapsułek węgla wymieszaj z łyżeczką oleju kokosowego. Dzięki zastosowaniu oleju pasta będzie bardziej smarowna. Zyska również dodatkowe właściwości wybielające i antyseptyczne. Powstałą papką przez 2-3 minuty dokładnie szczotkuj zęby 3 razy w tygodniu, tak długo, aż osiągniesz pożądany efekt wybielenia. Później podtrzymuj go aplikując naturalną pastę raz w tygodniu.
Peeling do twarzy i ciała
10 porcji proszku zmieszaj dokładnie z czterema łyżkami oliwy z oliwek oraz łyżeczką miodu. Otrzymasz w ten sposób peeling do twarzy oraz ciała który oczyści skórę z zanieczyszczeń, wyrówna jej koloryt oraz zetrze martwy naskórek. Używaj raz w tygodniu pod prysznicem.
Sposób na przetłuszczające się włosy
Dodaj do szamponu proszek uzyskany z jednej tabletki lub kapsułki węgla aktywowanego i myj włosy taką mieszanką 2 razy w tygodniu. Włosy będą bardzo czyste, świeże i uniesione u nasady. Mogą być jednak wysuszone.