Włosy łonowe - jak o nie dbać? Depilacja i pielęgnacja owłosienia łonowego

2018-10-04 16:21

Bez względu na to, czy włosy łonowe zostawiamy czy też depilujemy, jedno jest pewne – o ten rejon ciała należy wyjątkowo dbać, aby zachować oczekiwane przez nas walory estetyczne i nie narażać się na infekcje. Dowiedz się, po co są włosy łonowe i jak się z nimi obchodzić.

Włosy łonowe - jak o nie dbać? Depilacja i pielęgnacja owłosienia łonowego
Autor: Thinkstockphotos.com Włosy łonowe chronią miejsca intymne przed infekcjami. Nie zawsze są jednak mile widziane. Wrastanie, swędzenie, potliwość i wzmożone zapachy to tylko niektóre z problemów, jakie stwarza bujne owłosienie łonowe. Rozwiązaniem problemu może być odpowiednia pielęgnacja i depilacja włosów.

Spis treści

  1. Jak dbać o włosy łonowe?
  2. Fryzura intymna zamiast depilacji
  3. Jak depilować włosy łonowe?
  4. Jak golić włosy łonowe?
  5. Jak poradzić sobie z wrastającymi włosami łonowymi?
  6. Co robić w przypadku wrastającego włosa?

Włosy łonowe są oznaką dojrzałości płciowej człowieka. Pojawiają się w wieku nastoletnim i wydają się całkowicie zbędne jeśli chodzi o estetykę, jak i względy praktyczne. Mają one jednak kilka funkcji, które warto znać, zanim zaczniemy włosy łonowe usuwać. Jedną z nich jest ochrona narządów płciowych, stanowią one barierę przed infekcjami z zewnątrz. Z drugiej strony jednak, długie i gęste włosy tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Obydwa te problemy można starać się wykluczyć odpowiednią higieną miejsc intymnych i włosów łonowych.

Inną funkcją włosów łonowych jest wzmacnianie efektów oddziaływania feromonów – substancji grających dużą rolę w przyciąganiu płci przeciwnej. Gruczoły łojowe umiejscowione w skórze produkującej włosy wytwarzają feromony, a włosy je zatrzymują i sprawiają, że zapach jest silniejszy, a co za tym idzie mocniej wpływa na atrakcyjność seksualną danej osoby. Najczęściej decyzję o depilacji podejmujemy ze względów estetycznych, w tym przypadku zachować jednak trzeba wyjątkową ostrożność, aby uchronić się przed wysypkami, uczuleniami, infekcjami i problemem wrastających włosów.

Jak dbać o włosy łonowe?

Jeśli chcesz zmiękczyć i wygładzić włosy łonowe, to możemy stosować odżywkę do włosów lub nawilżające kremy i olejki – jednak muszą to być kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do skóry wrażliwej, bez zawartości sztucznych aromatów, barwników i alkoholu.

Jedną ze zwolenniczek pielęgnacji owłosienia łonowego jest aktorka Emma Watson, która korzysta z kosmetyków Fur You.

Od niedawna na rynku dostępne są też produkty specjalistyczne do pielęgnacji i zmiękczania włosów łonowych amerykańskiej marki Fur You, zawierają one naturalne olejki z jojoby, pestek winogron, drzewa herbacianego i nasion szałwii. Odpowiednia pielęgnacja włosów łonowych, czyli podcinanie zbyt długich włosów, mycie ich delikatnym mydłem, a także w razie potrzeby zmiękczanie ich za pomocą odżywek i olejków pomoże także wyeliminować problem pozostawania na nich nieprzyjemnego zapachu. Krótkie i zadbane włosy nie „przechowują” zapachu, jest również mniejsze prawdopodobieństwo, że staną się siedliskiem bakterii, a nawet mogą stanowić blokadę przed infekcjami intymnymi.

Warto wiedzieć

Fryzura intymna zamiast depilacji

Jeśli rezygnujesz z depilacji włosów łonowych, możesz nadal zainwestować trochę czasu w nadanie im kształtu, który będzie się podobał. Do podcinania włosów będziesz potrzebować małych nożyczek kosmetycznych lub trymera/depilatora do podcinania włosów, większość modeli powinna mieć specjalną końcówkę do zabezpieczenia długości podcinania, tak aby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze skórą i bolesnych zacięć.

Włosy należy najpierw umyć i wysuszyć. Przy podcinaniu należy używać małego lusterka, które ułatwi widoczność, szczególnie jeśli operujesz nożyczkami i musisz zachować szczególną ostrożność. Podstawowym zabiegiem, który możesz zrobić, jest podcięcie włosów na równą długość, taką z którą czujesz się dobrze. Jeśli chcesz nadać włosom odpowiedni kształt, możesz wydepilować ich część np. do kształtu trójkąta lub paska – do depilacji najlepiej użyć maszynki do golenia, należy to robić na mokro i przy pomocy żelu do golenia.

Jak depilować włosy łonowe?

Jako sposób depilacji włosów łonowych, najczęściej wybieramy wosk, laser lub maszynkę do golenia, a każda z tych metod kryje w sobie kilka zagrożeń. Podczas depilacji woskiem, włos wyrywany z mieszka zostawia po sobie niewielkie uszkodzenia w skórze, przez które mogą przedostać się bakterie. Depilacji woskiem nie należy wykonywać zbyć często, aby te uszkodzenia i podrażnienia nie zamieniły się w wysypkę i uczulenie. W okresach między depilacjami, warto wykonywać delikatne peelingi skóry, a także sięgnąć po specjalistyczne produkty do dbania o włosy łonowe i skórę.

Depilacja laserowa jest bezpieczna o tyle, o ile wykonuje ją profesjonalista. Źle wykonana depilacja może skutkować poparzeniami i infekcjami, a co za tym idzie stanowić zagrożenie dla zdrowia okolic intymnych. Bez względu na wybraną metodę depilacji, warto zastanowić się, czy potrzebujemy całkowitego usunięcia włosów. Jeśli chcemy pozostawić swoim regionom intymnym jakąś barierę i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, można podcinać włosy za pomocą trymera i tym samym pogodzić względy estetyczne i dbanie o zdrowie.

Jak golić włosy łonowe?

Golenie włosów maszynką to ekonomiczny i domowy sposób pozbywania się nadmiernego owłosienia i jak najbardziej można stosować go w okolicach intymnych. Odpowiednie golenie może się okazać bezpieczniejsze od woskowania, gdyż nie usuwa cebulek z mieszków włosowych. Aby ogolić włosy łonowe bez zacięć i podrażnień, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie produkty – dobrą maszynkę o kilku ostrzach oraz łagodny, najlepiej antyalergiczny żel do depilacji. Dzięki odpowiedniej maszynce, nie trzeba będzie prowadzić jej kilkukrotnie po wrażliwych miejscach, a żel nada poślizg i zmniejszy szanse na zacięcia.

Jeśli włosy są dłuższe niż 1 cm, należy je wcześniej podciąć za pomocą trymera. Maszynka nie przejdzie płynnie po zbyt długich włosach.

  • Golenie włosów łonowych  krok po kroku

Włosy łonowe i skórę w okolicach intymnych należy oczyścić mydłem i namoczyć przez ok. 10 min. Następnie wykonać delikatny peeling rękawicą peelingującą lub domowym peelingiem z cukru i oliwy z oliwek. Zapobiegnie on problemom z wrastającymi włosami. Rozprowadzić żel do golenia, jest to absolutna konieczność przy depilacji włosów łonowych. Prowadzić maszynkę ostrożnie i bez pośpiechu. Po goleniu żel zmyć od razu i przemyć skórę mydłem. Na końcu warto nawilżyć skórę olejkiem – np. olejem kokosowym lub specjalistycznym produktem do stosowania po depilacji.

Jak poradzić sobie z wrastającymi włosami łonowymi?

Wrastający włos to taki, który po depilacji nie wyrasta na powierzchnię skóry, tylko rośnie w bok i wrasta znowu w skórę. W efekcie powstaje swędzący i bolący guzek. Problem ten często spotykany jest w okolicach intymnych, gdyż włosy łonowe jako włosy kręcone wrastają częściej niż włosy proste. Nasze ciało traktuje wrastający włos jako coś obcego i w większości przypadków samo radzi sobie z wypchnięciem go na powierzchnię. Można mu w tym nieco pomóc, ale przede wszystkim nie należy szkodzić. Próby wyciskania czy innego rodzaju podrażniania wrastającego włosa mogą prowadzić do infekcji.

Co robić w przypadku wrastającego włosa?

  • Należy na jakiś czas zaprzestać depilacji i podrażniania skóry.
  • Zmiękczać skórę za pomocą ciepłych kompresów.
  • Robić peelingi, aby pomóc włosowi wydostać się na powierzchnię.
  • Stosować kosmetyki z kwasem salicylowym, który oczyszcza mieszki włosowe i łagodzi stany zapalne.
  • Jeśli problem nie znika, należy udać się do lekarza dermatologa.

Problemowi wrastających włosów można zapobiec dzięki odpowiedniej depilacji. Przede wszystkim należy pamiętać o peelingu przed usuwaniem włosów łonowych. Jeśli chcemy te rejony zachować w wyjątkowo dobrym zdrowiu i kondycji to nie oszczędzajmy naturalnych produktów pielęgnacyjnych, takich jak olejków czy produktów z kwasem salicylowym w przypadku podrażnień i stanów zapalnych mieszków włosowych. Warto dbać o skórę i włosy łonowe między depilacjami, aby sam proces depilacji przebiegał bez problemów.