8 sposobów, by wygrać z trądzikiem

2022-01-20 12:22

Trądzik to poważna choroba, którą powinien zająć się lekarz dermatolog. Nie ma co liczyć, że pryszcze i zaskórniki same znikną. Nie można ich lekceważyć, a leczenie ich na własną rękę jest nieskuteczne. Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z trądzikiem.

Zbliżenie na twarzy młodej kobiety - widoczne zmiany skrórne m.in. trądzik.
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy?
  2. Jakie są sposoby na trądzik?
  3. Sposoby na trądzik - delikatne mycie
  4. Sposoby na trądzik - tonizowanie i nawilżanie
  5. Sposoby na trądzik - złuszczanie
  6. Sposoby na trądzik - działanie na punktowe zmiany
  7. Sposoby na trądzik - ochrona przed słońcem
  8. Sposoby na trądzik - odpowiednia dieta
  9. Sposoby na trądzik - stosowanie zabiegów
  10. Sposoby na trądzik - korzystanie ze wsparcia specjalisty dermatologa

Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy?

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Coraz częściej w leczeniu trądziku stosuje się profesjonalne metody, a do lamusa odchodzą „kuracje”, które bardziej szkodzą, niż pomagają: ręczne czyszczenie twarzy, domowe parówki, mocno wysuszające żele myjące, wystawianie buzi do słońca. Dziś mamy do dyspozycji sprawdzone, skuteczne sposoby łagodzenia objawów trądziku, a nawet pozbycia się go raz na zawsze.

Sposoby na walkę z trądzikiem

Ważne, by lekarz dermatolog ocenił postać trądziku. Jego rodzaj i pochodzenie mówią wiele o przyczynie pojawiania się niedoskonałości. Delikatne i systematyczne leczenie skóry sprawdza się znacznie lepiej niż mechaniczne oczyszczanie i podrażnianie naskórka.

Wyróżniamy:

Jakie są sposoby na trądzik?

Walka z trądzikiem nie jest łatwa i obejmuje wiele aspektów - od łagodzenia i poprawienia wyglądu naskórka, do działań mających na celu przyspieszenie regeneracji skóry.

Do walki z problemami skórnymi wywołanymi trądzikiem możemy zaliczyć:

  1. delikatne mycie
  2. tonizowanie i nawilżanie
  3. złuszczanie
  4. działanie na punktowe zmiany
  5. ochrona przed słońcem
  6. odpowiednia dieta
  7. stosowanie zabiegów
  8. korzystanie ze wsparcia specjalisty dermatologa

Sposoby na trądzik - delikatne mycie

Błędem jest używanie antybakteryjnych mydeł i żeli, bo głównym powodem trądziku nie są wcale bakterie, a zmiany hormonalne w dorastającym organizmie. Dłuższe stosowanie tego typu preparatów wysuszy skórę, ale nie usunie pryszczy, a objawy trądziku mogą się nasilić.

Łagodnego preparatu myjącego używaj raz lub dwa razy dziennie. To wystarczy – częstsze mycie tylko przesuszy skórę. Sprawdź, czy w składzie kosmetyku nie ma: Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate – środków, które mogą podrażnić skórę. Zamiast nich szukaj: Betaine, Decyl Glucoside, Disodium Laureth Sulfosuccinate.

Sposoby na trądzik - tonizowanie i nawilżanie

Po umyciu twarzy żelem koniecznie użyj toniku – zwęzi ujścia gruczołów łojowych, odświeży skórę. Nie może zawierać alkoholu – podrażniłby skórę i pobudził gruczoły łojowe do jeszcze większej aktywności. Jeśli cera jest przesuszona, np. zbyt silnie działającym żelem myjącym lub lekami, sięgnij po delikatny krem nawilżający. Niektóre składniki kremów mogą zapychać pory. Próbuj kremy i obserwuj reakcję skóry.

Sposoby na trądzik - złuszczanie

Aby pozbyć się martwych komórek naskórka, które blokują ujścia gruczołów łojowych, nie stosuj peelingów mechanicznych (z drobinkami ścierającymi). Mogą przyczynić się do nasilenia objawów choroby. Do cery trądzikowej odpowiednie są peelingi enzymatyczne (zawierają enzymy owocowe lub ziołowe, które rozpuszczają martwe komórki) i preparaty z kwasami owocowymi (alfa-, beta-hydroksykwasami). Kremów z kwasami warto używać codziennie na noc – rozjaśnią one skórę, wygładzą ją, zmniejszą przebarwienia i łojotok.

Lekarz może zalecić średniogłęboki peeling dermatologiczny. Zwykle stosuje się kwasy owocowe (AHA – glikolowy, mlekowy, migdałowy, i BHA – salicylowy). Peeling ogranicza przetłuszczanie się skóry, zwęża pory, wygładza, redukuje grudki i zaczerwienienia, spłyca blizny. Polega na wmasowaniu w skórę roztworu kwasowego w postaci żelu lub kremu i pozostawieniu go na kilka minut.

Sposoby na trądzik - działanie na punktowe zmiany

Jeśli na skórze pojawi się zaczerwienienie sygnalizujące tworzenie się „niespodzianki”, użyj miejscowo sztyftu na wypryski. Przyśpiesza ich gojenie, zawiera zwykle kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego i substancje łagodzące, np. hamamelis, wodę termalną.

Sposoby na trądzik - ochrona przed słońcem

Opalanie szkodzi każdej skórze – przyśpiesza starzenie i sprzyja nowotworom skóry. Trądzikowej cerze nie służy też z innego powodu – wysusza skórę, która po krótkim czasie zaczyna się bronić i wydziela jeszcze więcej łoju. Dlatego codziennie przez cały rok nakładaj lekki preparat z filtrem minimum 30, zwłaszcza gdy stosujesz kosmetyki z kwasami owocowymi – wtedy istnieje ryzyko powstania przebarwień posłonecznych.

Sposoby na trądzik - odpowiednia dieta

Nie ma żadnych dowodów potwierdzających tezę, że jedzenie określonych produktów, np. czekolady czy ostrych przypraw, nasila objawy trądziku. Czy to znaczy, że można jeść wszystko? Nie, ponieważ odpowiednie odżywianie ma ogólny wpływ na cerę – większy niż kosmetyki.

Warto jeść produkty bogate w witaminę A, która reguluje złuszczanie naskórka - obfitują w nią ryby, wątróbka, jajka, masło, marchewka, szpinak, pomidory i morele. Natomiast witamina B2 (ryboflawina), witamina B6 (pirydoksyna), PP (niacyna) ograniczają łojotok. Znajdziesz je w rybach, fasoli, pełnoziarnistym pieczywie, migdałach, drożdżach, soi, bananach.

Do diety warto włączyć również cynk – łagodzi stany zapalne i przyśpiesza leczenie trądziku. Jego źródłem są owoce morza, ziarna zbóż, pestki dyni i jajka. Jeśli zauważysz, że np. alkohol lub kawa nasilają u ciebie trądzik, unikaj ich. Tak samo może działać nadmiar witaminy B12 (jest w wołowinie, wieprzowinie, mleku i serach) oraz witaminy D, a także leki zawierające jod i brom.

Sposoby na trądzik - stosowanie zabiegów

Błędem jest wyciskanie zmian ropnych na skórze. Taka interwencja może zakończyć się podrażnieniem skóry, a nawet infekcją, ponadto nasila tendencję do powstawania nowych krostek. Lepiej wybierz się do kosmetyczki, ale nie na mechaniczne oczyszczanie, lecz na zabieg kawitacyjny (zanieczyszczenia usuwa aparat emitujący ultradźwięki). Zabieg nie drażni skóry.

Jeśli masz cerę podrażnioną lekami przeciwtrądzikowymi (skutkiem ubocznym niektórych leków może być przesuszenie i podrażnienie skóry), możesz wybrać się do salonu kosmetycznego na zabiegi łagodzące – np. maski z alg czy ziół. Koją i nawilżają skórę, ale bez natłuszczania i zapychania porów. Algi oczyszczają skórę, łagodzą stany zapalne i ograniczają aktywność gruczołów łojowych. Maski z ziół (np. łopianu, ślazu, lawendy, chmielu, skrzypu) ściągają pory, nawilżają i regulują wydzielanie sebum.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Czy laser na trądzik działa?

Czy światło lasera może usunąć na zawsze trądzik, blizny i przebarwienia? Czy tabletki z probiotykiem pomagają w walce o ładną cerę? Jeśli tak, to jakie?

Odpowiada dr n. med. Elżbieta Szymańska: W zależności od typu zmian skórnych w przebiegu trądziku zaleca się inne postępowanie. Aktywne wykwity - krostki, zaskórniki, cysty - leczymy preparatami przeciwłojotokowymi, przeciwzapalnymi i złuszczającymi (w zależności od stopnia nasilenia zmian - miejscowo lub ogólnie), natomiast blizny i przebarwienia po trądziku likwidujemy preparatami złuszczającymi, peelingami lub laserem. Probiotyki nie są umieszczone w schemacie terapeutycznym trądziku zwykłego.

Sposoby na trądzik - korzystanie ze wsparcia specjalisty dermatologa

Domowa pielęgnacja czasem nie wystarczy. Lepiej wybrać się do dermatologa. Może on zlecić konsultację endokrynologiczną, leczenie farmakologiczne lub zabiegi. W zależności od nasilenia choroby zaleca się różne leki. Mogą być one stosowane miejscowo – oparte są zazwyczaj na retinoidach, kwasie azelainowym, nadtlenku benzoilu. Odblokowują pory, zmniejszają łojotok, regulują rogowacenie skóry. W leczeniu trądziku stosuje się też antybiotyki – doustnie i miejscowo. Leczenie nimi może trwać kilka miesięcy.

W cięższych postaciach trądziku lekarz może zadecydować o terapii izotretynoiną, czyli kwasem 13-cis witaminy A. Lek ten trwale zmniejsza ujścia gruczołów łojowych i wyraźnie ogranicza przetłuszczanie skóry, a nawroty choroby zdarzają się rzadko. Należy jednak przyjmować go pod ścisłą kontrolą dermatologa, ponieważ kuracja może powodować poważne skutki uboczne. Przed leczeniem należy wykluczyć ciążę, a na czas leczenia i 6 miesięcy po nim zapewnić skuteczną antykoncepcję. Lek mógłby spowodować ciężkie uszkodzenia płodu.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Który kwas na trądzik wybrać?

Mam problem z trądzikiem i blizny po trądziku. Czytałam bardzo dużo na temat kwasów. Tylko całkowicie nie mam pojęcia, jaki by był najlepszy. Jak pielęgnować taką skórę ?

Odpowiada dr n. med. Elżbieta Szymańska: W przypadku blizn sugeruję wykonanie profesjonalnych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej. Zaleca się w tym przypadku peeling glikolowy lub zawierający retinoidy. Cera trądzikowa wymaga intensywnego nawilżania (dwa razy dziennie) oraz stosowania preparatów zmniejszających łojotok - najlepiej na noc. Kremy regulujące pracę gruczołów łojowych zawierają w swoim składzie między innymi: retinol, kwas glikolowy, kwas salicylowy.

JAKI MASZ TYP URODY?

Pytanie 1 z 7
Jak opiszesz swoją cerę?
Zdjęcie