Trądzik
Wielu opiekunów psów traktuje lizanie po twarzy jako przejaw sympatii, przywiązania i zaufania, jednak warto pamiętać, że taki kontakt może nieść pewne zagrożenia zdrowotne. W ten sposób na naszą twarz, okolice nosa i ust, może trafić wiele różnych bakterii i pasożytów. Czym grozi polizanie przez psa?
Masz więcej, niż 25 lat, i co jakiś czas ten sam problem: twarz jest piękna i gładka, a kilka, kilkanaście godzin później pod skórą pojawiają się bolesne, twarde guzki, które utrzymują się przez kilka, kilkanaście następnych dni? Niemal pewne, że cierpisz na trądzik hormonalny.
Trądzik to poważna choroba, którą powinien zająć się lekarz dermatolog. Nie ma co liczyć, że pryszcze i zaskórniki same znikną. Nie można ich lekceważyć, a leczenie ich na własną rękę jest nieskuteczne. Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z trądzikiem.
Małe, białe grudki na twarzy przypominające trądzik to prosaki. Niewiele osób wie, jak się ich pozbyć. Prosaki są charakterystyczne dla wieku niemowlęcego, ale mogą pojawić się też u niektórych dorosłych. Na szczęście jest kilka prostych metod, które pomogą je zwalczyć. Jak usunąć prosaki?
Pryszcz znika najczęściej dopiero po kilku dniach. Przez ten czas ukrywamy go pod warstwą makijażu lub wyciskamy w wielkich bólach. O ile trądzik wymaga specjalistycznego leczenia, pojedynczego pryszcza można szybko unieszkodliwić. Domowe pasty, maści i toniki przyspieszają gojenie się krosty, co zapobiega powstawaniu blizn i przebarwień po pryszczu.
Zaskórniki, potocznie zwane wągrami, możesz mieć nawet wtedy, gdy nie dotyczy cię problem trądziku. Na nosie, czole i brodzie widoczne są "dziurki" - rozszerzone pory, które czasem się zapychają, tworząc zaskórniki, wyglądające jak czarne kropki lub biała kaszka. Jak się ich pozbyć? Dowiedz się, czy lepiej wyciskać wągry samemu czy iść z tym problemem do specjalisty.
Trądzik neuropatyczny to najcięższa postać trądziku. Ponieważ ma podłoże psychiczne, jego leczenie wymaga konsultacji z psychologiem. Trądzik neuropatyczny dotyka osób, które mają niską samoocenę, za wszelką cenę dążą do doskonałości i nie osiągają w tym spełnienia. Towarzyszy również często depresji.
Trądzik w ciąży dotyka co drugą kobietę, więc nie panikuj, jeśli zauważysz go u siebie. Naturalne metody leczenia trądziku potrafią być równie skuteczne, co leki, które w czasie ciąży musisz ograniczyć. Jak leczyć trądzik w ciąży i kiedy zacząć się martwić, jeśli po urodzeniu dziecka nie zniknie?
Wągry, czyli zaskórniki, to łój wymieszany ze zrogowaciałym naskórkiem, który blokuje ujście porów skóry. Wągry łatwo ulegają nadkażeniom przez bakterie, powodując powstawanie pryszczy. I choć ilość wydzielanego przez skórę łoju (sebum) jest zaprogramowana genetycznie - odpowiednią pielęgnacją możesz usunąć większość zaskórników i złagodzić objawy trądziku. Sprawdź domowe sposoby na wągry.
Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej i łojotokowej to skutecznej kuracji. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji problematycznej cery mają za zadanie wspomaganie leczenia, łagodzenie objawów trądziku. Jakie kosmetyki najlepiej podołają temu zadaniu?
Ropne cysty, bolesne krostki, grudkowe wypryski i guzki na skórze – różnie określane, zazwyczaj stanowią objaw trądziku torbielowatego. Zwany również grudkowo-cystowym jest jedną z najbardziej dokuczliwych odmian tej choroby skórnej. Czym jest trądzik torbielowaty i jakie są przyczyny jego powstawania? Jak leczyć ten rodzaj trądziku w domu, a kiedy iść do lekarza dermatologa?
Trądzik pospolity, w okresie dojrzewania, jest akceptowany jako standard, podczas gdy zmiany trądzikowe na twarzy dorosłej osoby traktowane są często jako objaw zaniedbania, niewłaściwej troski o wygląd lub po prostu braku higieny. Nic bardziej mylnego. Jakie są przyczyny trądziku dorosłych i jak przebiega jego leczenie?
Trądzik kosmetyczny to częsta dolegliwość osób po trzydziestce. Powodują go źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji i makijażu. Jeśli zauważysz pogarszający się stan cery, sprawdź skład najczęściej używanych produktów do pielęgnacji. To ulubione kosmetyki wywołują krostki i zaskórniki dokuczające długo po okresie dojrzewania.
Trądzik dorosłych zaczęto wyróżniać od odmiany młodzieńczej trądziku od niedawna. Jest to choroba, która swoimi objawami nie różni się od tych, które występują w trądziku związanym z dojrzewaniem płciowym.
Trądzik u dorosłych często wywoływany jest przez stres i nieodpowiednią dietę. Kiedy z pryszczami na buzi walczy nastolatek, uważamy to za normalne. Ale trądzik pojawiający się po trzydziestce, a nawet czterdziestce, budzi zdziwienie i niepokój, bo okazuje się bardzo trudny do leczenia.
Uprzykrza życie w równym stopniu dziewczętom i chłopcom, jest powodem żartów, bywa ignorowany przez rodziców. Trądzik młodzieńczy znają wszyscy, ale mało kto wie, jak właściwie sobie z nim radzić. Sprawdź, co to jest trądzik młodzieńczy, czy zawsze trzeba go leczyć i kiedy bezwzględnie należy skonsultować się z dermatologiem.
Trądzik jest chorobą dotykającą nie tylko nastolatki. U osób dorosłych występuje coraz częściej, a jego leczenie jest o tyle trudniejsze, że trudniej znaleźć przyczynę jego powstawania. Jedno jest pewne - z trądzikiem nie wygrasz domowymi sposobami. Nie zwlekaj zatem z wizytą u dermatologa.
Cera trądzikowa potrafi przysporzyć problemów. Najpierw trudno ją zdiagnozować, bo trądzik bywa mylony z cerą tłustą. Kiedy w końcu zostaje rozpoznana, zamiast odpowiedniej pielęgnacji następuje maksymalne wysuszenie. Jak pielęgnować cerę trądzikową? Sprawdź, czym objawia się trądzik i nadprodukcja sebum.
Pryszcze u dorosłych to przeważnie głębsze grudki lub czerwone guzki. Małe krostki, typowe dla wieku nastoletniego, pojawiają się rzadko. Skąd się bierze trądzik u mężczyzn i dlaczego? Jak sobie z nim radzić?
Jeśli myślicie, że trądzik to jedynie zmora nastolatków, jesteście w błędzie. Pryszcze, zaskórniki i krostki równie często atakują po trzydziestym roku życia. A wtedy jest jeszcze trudniej uporać się z problemami niesfornej cery.
Pojawiające się na twarzy pryszcze kojarzą się z okresem młodzieńczym. Co robić, gdy czas dojrzewania masz już za sobą, a krosty, zaskórniki wciąż szpecą twarz? Czy z pryszczami warto zgłosić się do dermatologa? Skąd biorą się pryszcze po trzydziestce i jak z nimi walczyć?
Więcej z działu Twarz