TRĄDZIK dorosłych - czym różni się od trądziku młodzieńczego?

2016-08-01 17:08

Trądzik pospolity, w okresie dojrzewania, jest akceptowany jako standard, podczas gdy zmiany trądzikowe na twarzy dorosłej osoby traktowane są często jako objaw zaniedbania, niewłaściwej troski o wygląd lub po prostu braku higieny. Nic bardziej mylnego. Jakie są przyczyny trądziku dorosłych i jak przebiega jego leczenie?

TRĄDZIK dorosłych: czym różni się od trądziku młodzieńczego?
Autor: Thinkstockphotos.com Trądzik u osób dojrzałych jest mniej obfity, ale wyleczenie go jest trudniejsze i bardziej pracochłonne

Spis treści

  1. Trądzik dorosłych ma charakter przewlekły
  2. Jakie są objawy trądziku u osób dorosłych? [wideo]
  3. Jak sobie radzić z trądzikiem dorosłych?
  4. 8 sposobów na trądzik [WIDEO]
  5. Trądzik dorosłych - leczenie kwasem azelainowym

Trądzik występuje nie tylko u nastolatków. Zmiany o tym charakterze mogą pojawiać się nawet u 54% dorosłych kobiet, a schorzenie to nazywamy trądzikiem dorosłych. Część osób z trądzikiem ma go od czasu dojrzewania (trądzik przetrwały), druga część po raz pierwszy doświadcza zmian trądzikowych na skórze twarzy dopiero w dorosłości. Może to być tak zwany trądzik fizjologiczny, którego występowanie wiąże się ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesięcznym.

Trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego:

  • lokalizacją: krosty u dorosłych częściej zajmują dolną część twarzy – najczęściej brodę, oraz szyję, dekolt i plecy
  • rodzajem zmian: trądzik dorosłych w porównaniu z młodzieńczym przebiega z silniejszym stanem zapalnym i mniejszą liczbą zaskórników. Jednocześnie jego przebieg określany jest jako łagodny lub umiarkowany.

Trądzik dorosłych ma charakter przewlekły

82% dorosłych pacjentek z trądzikiem ma uporczywe zmiany, które utrzymują się aż do 44. roku życia.  Z badań wynika, że przewlekły charakter trądziku dorosłych (czas trwania powyżej 5 lat) ma większy wpływ na jakość życia niż trądzik młodzieńczy.

Jego wpływ na psychikę pacjenta postrzegany jest na takim samym poziomie, jaki wywierają choroby o cięższym przebiegu (na przykład astma, padaczka). U kobiet z trądzikiem obserwuje się wzrost objawów lękowych i depresyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Kobiety z trądzikiem mają zaburzone poczucie atrakcyjności. Czują się niepewnie, mają poczucie bycia ciągle obserwowanymi, co powoduje uczucie braku bezpieczeństwa i dyskomfort psychiczny.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Jakie są objawy trądziku u osób dorosłych? [wideo]

Trądzik osób dorosłych

Jak sobie radzić z trądzikiem dorosłych?

Ukrywanie zmian pod makijażem, pod opalenizną, mechaniczne wyciskanie w domu czy u kosmetyczki oraz stosowanie suplementów diety, nie przynoszą trwałych efektów. Jedyną skuteczną i trwałą metodę leczenia może przynieść wizyta u lekarza dermatologa. Ponieważ nie każda zmiana na skórze może być objawem trądziku – lekarz dermatolog powinien postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Obecnie jest dostępnych sporo preparatów przeciwtrądzikowych, ale ważne jest żeby dobrać odpowiedni preparat, który może być stosowany przez dłuższy czas.

8 sposobów na trądzik [WIDEO]

Sposoby na walkę z trądzikiem

Trądzik dorosłych - leczenie kwasem azelainowym

Jednym ze sposobów opanowania zmian trądzikowych u dorosłych jest stosowanie w sposób przewlekły kwasu azelainowego, który działa na większość czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych na skórze, czyli działa:

  • przeciwłojotokowo – ogranicza tłustość skóry,
  • złuszczająco – odblokowuje pory, zapobiega tworzeniu się zaskórników,
  • przeciwbakteryjnie – hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za grudki i krostki w trądziku,
  • przeciwzapalnie – likwiduje obrzęk i zaczerwienienie powstałe wokół zmiany trądzikowej.
To ci się przyda

Trądzik u dorosłych pojawia się w ''strefie U''

Zmiany trądzikowe u osób dorosłych pojawiają się w innym miejscu niż w przypadku trądziku młodzieńczego. Znaną ''strefę T'' zastępuje w późniejszych latach tzw. ''strefa U'' czyli dolne partie twarzy - broda, linia żuchwy, szyja i czasami skronie.