Trądzik w ciąży i po ciąży - jak się go pozbyć?
Trądzik w ciąży dotyka co drugą kobietę, więc nie panikuj, jeśli zauważysz go u siebie. Naturalne metody leczenia trądziku potrafią być równie skuteczne, co leki, które w czasie ciąży musisz ograniczyć. Jak leczyć trądzik w ciąży i kiedy zacząć się martwić, jeśli po urodzeniu dziecka nie zniknie?
Spis treści
- Trądzik w ciąży – jak go leczyć?
- Trądzik po ciąży - kiedy zniknie?
- Jak leczyć trądzik w czasie karmienia piersią?
Trądzik pojawiający się w okresie ciąży jest powiązany z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. W organizmie ciężarnej dochodzi m.in. do wzrostu prolaktyny, progesteronu oraz hormonów maskulinizujących - androgenów. Wraz z wysokim poziomem progesteronu i prolaktyny pojawiają się pierwsze krostki. Z kolei androgeny odpowiadają za zwiększoną produkcję łoju, który zatyka pory. Z tego powodu na skórze pojawia się więcej ropnych wyprysków, które po krótkim czasie stają się ogromnym problemem.
Pośrednią przyczyną trądziku u ciężarnej może być również zmiana odżywiania. Jeszcze do niedawna kobiety pozwalały sobie na spełnianie wszelkich spożywczych zachcianek – czasem była to większa ilość jedzenia, czasem więcej słodyczy. Obecnie ten trend ulega zmianie, ale to oczywiste, że dieta i tak różni się od tej stosowanej przed zajściem w ciążę. W tym wyjątkowym czasie warto wybierać produkty nisko przetworzone, zasięgnąć fachowej porady lekarza lub dietetyka i nie ulegać wszelkim pokusom. To przysłuży cerze i dobremu samopoczuciu.
Trądzik w ciąży – jak go leczyć?
Skórę z trądzikiem należy pokazać lekarzowi prowadzącemu ciążę i to z nim w pierwszej kolejności omówić możliwe sposoby leczenia. Oczywiście najszybszym rozwiązaniem problemu jest terapia hormonalna, jednak leki mogą niekorzystnie wpływać na płód lub mieć inne skutki uboczne.
Uwaga! Przed użyciem każdego kosmetyku, należy upewnić się, czy jego stosowanie jest bezpieczne w czasie ciąży.
W żadnym wypadku nie należy sięgać po preparaty dermokosmetyczne z retinoidami oraz leki na bazie izotretynoiny i tetracykliny. Jeśli w ulotce nie ma wyraźnej informacji o bezpiecznym stosowaniu produktu w trakcie ciąży, to nie powinno się go używać.
Najlepiej spróbować leczyć trądzik naturalnymi metodami i stosować się do następujących zasad:
- regularnie oczyszczaj skórę płynem micelarnym i tonizuj;
- unikaj makijażu lub stosuj kosmetyki mineralne, które nie zapychają porów;
- unikaj kosmetyków zawierających alkohol;
- dwa razy w tygodniu wykonuj peeling enzymatyczny;
- wykonuj u kosmetyczki serię zabiegów z kwasem azelainowym lub glikolowym, ale tylko po konsultacji z lekarzem;
- przecieraj zmiany skórne olejkiem lawendowym, olejkiem z drzewa herbacianego, sokiem z cytryny lub wyciągiem z aloesu;
- pij napar z rumianku, napar z bratka, napar z pokrzywy, sok z aloesu - wyłącznie po konsultacji z lekarzem!
- kontroluj poziom witaminy A i witaminy E oraz kwasów tłuszczowych omega 3 w diecie;
- stosuj maseczki z drożdży;
- raz w tygodniu rób kąpiel ziołową z pokrzyw i łopianu.
Trądzik po ciąży - kiedy zniknie?
Zmiany skórne, które pojawiają się na skutek wzrostu prolaktyny, często utrzymują się jeszcze przez kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Trądzik powinien zniknąć po zakończeniu karmienia piersią, kiedy gospodarka hormonalna kobiety powoli wraca do normalnego stanu.
Wtedy też można pozwolić sobie na trochę bardziej inwazyjne metody leczenia. Nadal warto zrezygnować z leków, ale możliwa jest już większa dowolność przy wyborze zabiegów w gabinecie kosmetycznym – dozwolone są już np. mikrodermabrazja czy seria peelingów kawitacyjnych.
Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?
Jak leczyć trądzik w czasie karmienia piersią?
Z trądzikiem miałam problem od kiedy pamiętam, ale nigdy na tak dużą skalę. Nawet w pierwszej ciąży nie miałam takiego czegoś. Nawet cera mi się wtedy wygładziła. Natomiast podczas drugiej ciąży i teraz, już minął rok jak karmię piersią, to stan mojej cery jest okropny. W szczególności boki policzków, koło żuchwy. Praktycznie tylko tego obszaru to dotyczy. Duża ilość zaskórników. Czy można coś stosować bezpiecznie podczas laktacji?
Odpowiada dr n. med. Elżbieta Szymańska: Niestety, w okresie laktacji, poza miejscową erytromycyną, nie można stosować żadnego leku wykorzystywanego w leczeniu trądziku.