Jak pozbyć się prosaków domowym sposobem? Skąd się biorą prosaki na twarzy?

2021-11-29 17:12

Małe, białe grudki na twarzy przypominające trądzik to prosaki. Niewiele osób wie, jak się ich pozbyć. Prosaki są charakterystyczne dla wieku niemowlęcego, ale mogą pojawić się też u niektórych dorosłych. Na szczęście jest kilka prostych metod, które pomogą je zwalczyć. Jak usunąć prosaki?

Jak pozbyć się prosaków domowym sposobem? Skąd się biorą prosaki na twarzy?
Autor: Thinkstockphotos.com Prosaki to małe grudki łoju o jasnym zabarwieniu. Ciężko się ich pozbyć, bo szybko się rozsiewają. Jak powstają prosaki?

Spis treści

 1. Jak odróżnić prosaki od kaszaków?
 2. Skąd się biorą prosaki?
 3. Jak pozbyć się prosaków u kosmetyczki?
 4. Jak pozbyć się prosaków domowym sposobem?

Prosaki to niewielkie, milimetrowe kuleczki o białej, żółtawej lub kremowej barwie, które występują na powierzchni skóry. Wyglądem przypominają krostki, dlatego często mylone są z kaszakami lub trądzikiem, jednak są twarde i nie da się ich wycisnąć. Występują głównie w okolicach oczu, na skroniach, czole i na nosie, zazwyczaj grupowo. Prosaki są przypadłością wieku niemowlęcego, ale pojawiają się także u dorosłych. Nie są chorobą i nie są zaraźliwe, ale wyglądają nieestetycznie, dlatego większość osób decyduje się na ich usunięcie.

Jeżeli prosaki występują tuż pod dolną powieką lub na górnej powiece, należy porozmawiać z okulistą ze względu na wrażliwość tych okolic.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Jak odróżnić prosaki od kaszaków?

Prosaki są mniejsze od kaszaków, wyglądem przypominają brodawki, a ich struktura jest bardziej jednolita niż struktura kaszaków. Grudki pojawiają się w grupach lub po kilka jednocześnie w danym obszarze twarzy. Z kolei kaszaki są bardziej podobne do ropnych krost.

Skąd się biorą prosaki?

Grudki w rzeczywistości są małym cystami, które powstają w wyniku zapchania mieszków włosowych przez sebum. W zablokowanym ujściu gruczołów skórnych gromadzi się masa rogowo- łojowa, co skutkuje pojawieniem się prosaków. Zdania dermatologów co do genezy tworzenia się tych zmian skórnych są podzielone. Większość lekarzy sugeruje, że za prosakami stoją geny (tak jak za „dobrą cerą”). Niektórzy łączą tę przypadłość ze zmianami hormonalnymi. Pośrednią przyczyną powstawania prosaków jest oczywiście nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Jeżeli doprowadzimy do zapchania porów, istnieje większa szansa na pojawienie się prosaków.

Przeczytaj też: Jak pozbyć się zaskórników, wągrów i rozszerzonych porów?

Jak pozbyć się prosaków u kosmetyczki?

 • Najskuteczniejszym sposobem jest nakłucie kuleczki igłą pod odpowiednim kątem tak, aby odblokować ujście dla łoju. Nie należy próbować tej metody w domu, nakłucie może zrobić jedynie doświadczona kosmetyczka. Inaczej narazimy się na powstanie blizny lub zakażenie. Za zabieg zapłacimy do 50 zł.
 • Elektrokoagulacja to technika wykorzystująca prąd elektryczny wysokiej częstotliwości do bezinwazyjnego usuwania zmian skórnych takich jak np. prosaki, rozszerzone naczynka i włókniaki. Koszt zabiegu w zależności od czasu trwania to 40 - 100 zł.
 • Wymrażanie jest popularnym sposobem walki z brodawkami, ale działa również na inne zmiany skórne. Cena zabiegu zaczyna się od 40 zł w górę.
 • Peeling chemiczny, mikrodermabrazja i inne zabiegi złuszczające to skuteczny sposób na pozbycie się prosaków. Kwasy oraz mechaniczne złuszczanie powodują starcie martwej warstwy naskórka, a przy okazji opóźnią powstawanie nowych grudek. Koszt od 50 do 200 zł.
 • Laser jest najdroższą metodą na usunięcie prosaków. Koszt to 100 - 300 zł w zależności od gabinetu kosmetycznego i ilości zabiegów. Z tej techniki polecamy korzystać dopiero, kiedy inne sposoby nie poradzą sobie z grudkami.

Przeczytaj też: Trądzik zaskórnikowy - jak go wyleczyć? Domowe i gabinetowe metody leczenia

Jak pozbyć się prosaków domowym sposobem?

 • Kremy zawierające kwas glikolowy, migdałowy, AHA, PHA, BHA ze względu na swoje właściwości złuszczające i wnikające głęboko w skórę mogą zwalczyć prosaki. W tym celu powinno się je stosować codziennie przez trzy miesiąca. Ta terapia jest przeznaczona  jedynie na jesień lub wczesną wiosnę, kiedy skóra nie jest narażona na silne działanie słońca lub mrozu.
 • Nie ma wielu metod na samodzielnie usuwanie prosaków, ale na pewno można się starać zapobiegać ich powstawaniu. Należy dbać o skórę i nie blokować porów tłustymi kremami, komedogennymi kosmetykami do makijażu i wieloma warstwami fluidu. Do pielęgnacji należy włączyć substancje z kwasami oraz peelingi stosowane raz w tygodniu.
 • U niektórych osób zadziała olejek herbaciany w formie okładu, który przez 3 godziny przykłada się do miejsca na skórze. Po tygodniu skóra złuszczy się, a razem z nią prosaki.
 • Uwaga! Z prosakami ciężko walczyć, ponieważ wracają. Raz usunięte, nawet po pół roku mogą pojawić się znowu. Właśnie dlatego najważniejsza jest pielęgnacja i częsta obserwacja zmian skórnych.

JAKI MASZ TYP URODY?

Pytanie 1 z 7
Jak opiszesz swoją cerę?
Zdjęcie
O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.