Pedicure na wiosnę: szybka kuracja regenerująco-odświeżająca stopy i paznokcie
Stopy i paznokcie po zimie nie wyglądają atrakcyjnie. Aby wiosną założyć klapki lub sandały i nie wstydzić się zrogowaciałej skóry lub pożółkłych paznokci, trzeba najpierw przywrócić stopom piękny i świeży wygląd. Najlepiej zacząć pielęgnację stóp już wtedy, gdy pojawią się pierwsze promienie wiosennego słońca.
Spis treści
- Wiosenny pedicure: na początek pachnąca kąpiel
- Wiosenny pedicure: peeling, masaż, kosmetyki
- Jak przygotować stopy na wiosnę i lato? Zapoznaj się z poradą specjalisty.
- Wiosenny pedicure: paznokcie mocne i błyszczące
Pielęgnacja stóp po zimie to nie tylko pedicure. Póki są ukryte w zimowych butach, nie poświęcamy stopom zbyt wiele uwagi, czego skutki stają się aż nadto widoczne, gdy nareszcie można włożyć lżejsze obuwie. Chociaż skóra na stopach jest gruba, to tylko z pozoru bardzo odporna. Ponieważ ma dużo gruczołów potowych, a niewiele łojowych, których wydzielina tworzyłaby warstwę ochronną zatrzymującą wilgoć w głębi, dlatego szybko się wysusza. Tam, gdzie są najbardziej uciskane, na piętach i paluchach, narasta warstwą twardego, zrogowaciałego naskórka, tworzą się w nim pęknięcia, które – przede wszystkim na piętach – mogą sięgać aż do skóry właściwej i powodować silny ból przy chodzeniu. Poza tym ciepło, wilgoć i brak ochronnej warstwy lipidowej na skórze stóp stwarzają sprzyjające warunki do zakażenia i rozwoju grzybicy. Dlatego wiosną często okazuje się, że stopy wymagają gruntownego "remontu".
Wiosenny pedicure: na początek pachnąca kąpiel
Zanurzając stopy w aromatycznej kąpieli, wspaniale się zrelaksujesz, ale co ważniejsze – zmiękczysz naskórek, więc potem łatwiej go usuniesz i wygładzisz. Do miski z ciepłą wodą dodaj więc preparat z aromatycznymi olejkami albo garść soli kosmetycznej. Najlepsze są kompozycje oparte na soli z Morza Martwego, wyjątkowo bogatej w minerały działające odżywczo i nawilżająco na skórę. Możesz wsypać do wody nawet zwykłą sól kuchenną, bo słona kąpiel odświeża skórę, pomaga zlikwidować obrzęki i dokuczliwe uczucie zmęczonych, ciężkich nóg.
Po 10–15 minutach moczenia stóp osusz je i zabierz się za usuwanie zgrubiałego naskórka. Nie ścinaj go nożykiem z żyletka – łatwo się skaleczyć, poza tym skóra potem szybciej narasta. Najlepiej ścieraj go gruboziarnistą tarką do pedikiuru. Jeżeli naskórek jest popękany, przesuwaj tarkę równolegle do pęknięć, żeby ich nie poszerzać. Uwaga! Jeśli masz głębokie pęknięcia skóry na piętach, najlepiej wybierz się na profesjonalny pedicure– zgrubiała skóra wokół rany zostanie bezboleśnie usunięta specjalną frezarką, co potem ułatwi gojenie. Kosmetyczka może również zaproponować np. kompres z ciepłej parafiny, który znakomicie zmiękcza skórę i łagodzi ból chorych pięt.
Jak zregenerować zniszczone paznokcie u stóp?
Mam zniszczone (popękane i zmurszałe) paznokcie u stóp. Jak je zregenerować? U małych palców są śladowe ilości paznokcia, tzn. coś rośnie, ale nie przypomina to jednolitej płytki. Czy jest możliwe wyszlifowanie albo przeszczep lub oderwanie i hodowanie nowego paznokcia?
Joanna Kaczorowska: Najlepszym wyjściem byłaby wizyta u pedikiurzystki w salonie kosmetycznym. Fachowiec pokazałby, jak dbać o stopy i doprowadził paznokcie do stanu, jakiego oczekujesz. Jeżeli chodzi o domowe sposoby, to zachęcam do zakupu tarki do stóp. Dzięki niej ściera się narośnięty zrogowaciały naskórek - szczególnie widoczny na piętach. Kolejny zakup to dobry krem do stóp, którym po zabiegu smarujesz całe stopy. Jeśli chodzi o paznokcie, to powinny być obcinane na prosto i w miarę krótko. Skórki możesz odsunąć specjalną szpatułką/kopytkiem, które możesz kupić w sklepie. Zawsze przed zabiegami pielęgnacyjnymi namocz stopy przez ok. 15 minut w ciepłej wodzie z płynem zmiękczającym. Bardzo dużo osób nie ma lub ma znikome części małych paznokci lub paznokcie te są zdeformowane. Nie radziłabym zrywania paznokci. Paznokieć można wyszlifować od góry frezarką (w salonie kosmetycznym) lub pilnikiem lub kostką w warunkach domowych. Dzięki temu będzie gładszy i bardziej jednolity.
Wiosenny pedicure: peeling, masaż, kosmetyki
Po usunięciu zrogowaceń czas na odżywczy peeling. To również doskonała okazja, żeby zrobić masaż stóp – pobudzi krążenie, zlikwiduje uczucie zmęczenia nóg, zrelaksuje i poprawi koloryt skóry. Użyj peelingu przeznaczonego do stóp lub wybierz ten do całego ciała, pod warunkiem, że nie jest gruboziarnisty. W preparatach do stóp często są drobiny pumeksu lub soli morskiej – doskonale wygładzą one nierówności naskórka, które pozostały po użyciu tarki. Ponadto, większość takich kosmetyków zawiera również silnie nawilżające olejki roślinne, dlatego po spłukaniu peelingu skóra jest miękka i pokryta delikatną natłuszczającą warstwą.
Na dokładnie oczyszczoną i wygładzoną skórę możesz teraz nanieść kosmetyk do zadań specjalnych, zależnie od potrzeb – na pękające pięty, przeciwdziałający szybkiemu rogowaceniu naskórka czy chroniący przed grzybicą. Bardzo dobrym sposobem przyspieszającym gojenie pęknięć skóry, zwłaszcza na piętach, jest smarowanie ich witaminą A+E (przekłuj kapsułkę i jej zawartość wetrzyj w skórę). Możesz też używać zwykłych kremów głęboko nawilżających. Po wtarciu w skórę załóż skarpetki - pod wpływem ciepła kosmetyk lepiej się wchłania. Na zmęczone stopy wypróbuj kremów z mentolem.
Źródło: Newseria.pl
Jak przygotować stopy na wiosnę i lato? Zapoznaj się z poradą specjalisty.
Zobacz: Przepisy na domowe peelingi
Wiosenny pedicure: paznokcie mocne i błyszczące
Do obcinania paznokci najbardziej odpowiednie są cążki do pedicure'u, których powierzchnia tnąca jest lekko zaokrąglona, bo dzięki temu nie powodują pękania płytki. Skróć paznokcie i pilnikiem wygładź krawędź płytki. Boki możesz lekko zaokrąglić, ale ostrożnie, bo jeśli zrobisz to zbyt głęboko, paznokcie zaczną bardzo boleśnie wrastać w ciało. Używaj pilnika szklanego albo papierowego – metalowy strzępi płytkę, prowadząc potem do jej rozdwajania. Jeśli masz na paznokciach głębokie bruzdy, wygładź je polerką, ale nie przyciskaj jej zbyt mocno, gdyż płytka stanie się cienka i miękka.
Na skórki nałóż oliwkę lub preparat zmiękczający i po chwili odsuń je drewnianym patyczkiem – rób to bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić macierzy paznokcia. Zetrzyj resztki preparatu wilgotnym płatkiem kosmetycznym i zdecyduj, czym chcesz pomalować paznokcie. Jeśli wolisz, by wyglądała naturalnie, pociągnij je jedynie odżywką. Możesz także użyć preparatu, który dodatkowo poprawi koloryt płytki – np. usunie żółty odcień albo przebarwienia po ciemnym lakierze – i ją nabłyszczy. Ale jeśli chcesz pomalować paznokcie na supermodny w tym sezonie mocny kolor, najpierw nałóż bazę lub lakier bezbarwny, dzięki czemu unikniesz przebarwień płytki. Teraz sięgnij jeszcze po dobry krem pielęgnacyjny. Wmasuj go dokładnie w skórę stóp, między palce i wokół paznokci. Jeśli skóra jest mocno przesuszona, nanieś grubszą warstwę kremu lub odżywczej maseczki.
miesięcznik "Zdrowie"