Domowe SPA dla stóp i dłoni - sprawdzone sposoby na naturalną pielęgnację

2019-03-15 16:27

Domowe SPA dla stóp i dłoni to świetny pomysł - zarówno bowiem stopy, jak i dłonie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Na nogach spędzamy cały dzień, a dłonie narażone są na działanie zewnętrznych czynników. Dlatego też warto poświęcić im trochę czasu i uwagi, zwłaszcza, że możemy to zrobić nie tylko w domowym zaciszu, ale i nie wydając fortuny. Jak zrobić w domu SPA dla dłoni i stóp?

Domowe SPA dla stóp i dłoni - kilka sposobów na naturalną pielęgnację
Autor: Thinkstockphotos.com Pielęgnacja stóp i dłoni domowymi sposobami

Spis treści

  1. SPA dla stóp
  2. Kąpiel stóp
  3. Peeling stóp
  4. Egipskie, rzymskie czy greckie? Sprawdź, jakie masz stopy!
  5. SPA dla dłoni
  6. Kąpiel dłoni
  7. Peeling dłoni
  8. Maseczki na dłonie

Domowe SPA dla stóp i dłoni - zdecydowanie warto je zrobić, choćby ze względu na fakt, że te części ciała często bywają zaniedbywane. A tylko systematyczna pielęgnacja pozwala na długo zachować ich młody wygląd - zapobiegać wysuszaniu się skóry, rogowaceniu naskórka, czy powstawaniu nieestetycznych pęknięć. Dlatego raz na jakiś czas codzienne smarowanie dłoni i stóp nawilżającym kremem warto uzupełnić o bardziej rozbudowany pielęgnacyjny rytuał.

SPA dla stóp

Pierwszym etapem jest przygotowanie stóp i paznokci do zabiegów. W tym celu musimy dokładnie zmyć lakier i przyciąć równo paznokcie. Pamiętajmy, by nie zaokrąglać ich kształtu - w ten sposób unikniemy wrastania ich w skórę.

Kąpiel stóp

Następnym krokiem jest kąpiel stóp. To świetny sposób na relaks dla zmęczonych stóp, pozbycie się bólu, zmiękczenie skóry i zwalczenie bakterii. Korzystając z produktów dostępnych w naszej łazience i kuchni możemy poradzić sobie z najróżniejszymi problemami. Do miski z ciepłą wodą dodajemy wybrane składniki. Siadamy wygodnie, a nogi wkładamy do kąpieli. Pamiętajmy, by woda nie była zbyt gorąca, bo dodatkowo wysuszymy skórę stóp. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut.

  • Kąpiel z solą - pozwoli zmiękczyć naskórek. Możemy wybrać sól odświeżającą, leczniczą, relaksującą lub po prostu zwykła sól kuchenna.
  • Kąpiel z sodą - w misce rozpuszczamy 5-6 łyżek sody. Soda oczyszczona pomaga zmiękczyć twardą skórę pięt. To także świetny środek dezynfekujący - codzienna kąpiel stóp w wodzie z sodą pomoże zwalczyć ich nadmierne pocenie się.
  • Kąpiel ziołowa - w zależności od problemu, do kąpieli możemy wybrać różne zioła. Nadmierną potliwość pomoże nam zwalczyć kąpiel z tymiankiem, rozmarynem i lawendą. Napar z mięty lub czarnego bzu przyniesie ulgę odparzonym stopom, na poranione stopy najlepsza będzie kąpiel z szałwią, korą dębu albo skrzypem polnym. Jeśli zaś twoje stopy są zmęczone po długim i ciężkim dniu, najlepsza będzie kąpiel z rumiankiem. Szklankę ostudzonego naparu z ziół wlewamy do miski w ciepłą wodą.

Czytaj też:

Paznokcie u nóg: jak o nie dbać

Jak odpowiednio dobrać buty, aby były wygodne

Jak radzić sobie z nadmierną potliwością stóp?

  • Kąpiel odżywcza - potrzebujemy 1 łyżeczkę miodu, 1 łyżeczkę mydła w płynie, 2 łyżeczki olejku ze słodkich migdałów - wszystkie składniki dodajemy do wody i mieszamy. Miód ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu doskonale oczyści stopy. Olej z migdałów pomoże je nawilżyć.
  • Kąpiel odświeżająca - do ciepłej wody dodajemy sok z 1 cytryny, 2 łyżki oliwy, 2 łyżki tłustego mleka, łyżeczkę cynamonu.
  • Kąpiel nawilżająca - potrzebujemy 1/4 szklanki ciepłej wody, 1/4 szklanki wyciśniętego soku z cytryny, 1/4 szklanki mleka, 2 łyżeczki oliwy z oliwek i szczyptę cynamonu. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Po zabiegu skóra stóp będzie doskonale nawilżona.
  • Kąpiel dla suchych stóp - do wody dodajemy 3 szklanki soku z ananasa i 1/2 szklanki mleka kokosowego. Taka kąpiel przyniesie ukojenie mocno wysuszonej skórze stóp.

Czytaj też: Kosmetyki przeciwpotne do stóp - przegląd

    Peeling stóp

    Kolejnym etapem jest peeling - po regenerującej kąpieli, poprawi krążenie krwi i wygładzi skórę. Również i peeling możemy wykonać korzystając ze składników, które znajdziemy w domu.

    • Peeling z soli morskiej - mieszamy 1/2 szklanki soli morskiej, 3/4 szklanki śmietany i kilka kropli naturalnego olejku zapachowego. Taki peeling jest gruboziarnisty, nie należy go więc wykonywać zbyt często, ponieważ może to prowadzić do mocnych podrażnień skóry.
    • Peeling cukrowy - mieszamy łyżkę cukru drobnoziarnistego, 1/2 łyżeczki cynamonu i 2 łyżki miodu. Przygotowaną masą delikatnie masujemy stopy okrężnymi ruchami.
    • Peeling makowy - 1/3 szklanki maku, 2 łyżki oliwy, 1 łyżka skrobi ziemniaczanej, 1 łyżka cukru, 2 łyżki soku z cytryny.

    Po spłukaniu peelingu stopy smarujemy grubą warstwą nawilżającego kremu. Warto na kilka minut (lub na całą noc - jeśli rytuał przeprowadzamy przed pójściem spać) założyć skarpetki, bo ciepło ułatwia wchłanianie dobroczynnych składników.

    Czytaj też: Domowe kosmetyki do stóp - zrób to sama

    Egipskie, rzymskie czy greckie? Sprawdź, jakie masz stopy!

    SPA dla dłoni

    W skórze dłoni znajduje się niewielka ilość gruczołów łojowych, dlatego łatwo się wysusza i podrażnia. Aby nasze dłonie były miękkie i delikatne, warto raz na dwa tygodnie zafundować im domowe SPA.

    Kąpiel dłoni

    SPA dla dłoni również zaczynamy od kąpieli, która zbawiennie wpływa na ich nawilżenie i ukojenie podrażnień.

    • Kąpiel cytrynowa - do ciepłej wody dodajemy świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Sok z cytryny pomoże nam pozbyć się przebarwień i poprawi napięcie skóry dłoni.
    • Kąpiel z siemieniem lnianym - 2 łyżki siemienia lnianego gotujemy w 1 litrze wody i odstawiamy, by napar wystygł. Moczymy dłonie przez 20 minut. To kąpiel przeznaczona dla dłoni zniszczonych i wysuszonych.
    • Kąpiel z mlekiem - filiżankę ciepłego mleka wymieszaj z filiżanką naparu z rumianku. Zabieg nawilży i odżywi skórę.

    Peeling dłoni

    Kolejnym etapem jest zastosowanie peelingu. Podobnie jak w przypadku peelingu do stóp, możemy skorzystać z produktów, które znajdziemy w każdym domu. Peeling złuszczy martwy i zrogowaciały naskórek i przygotuje skórę do dalszych zabiegów. Najprostszym sposobem na wykonanie domowego peelingu jest wymieszanie wybranego składnika z odrobiną oliwy z oliwek. Możemy użyć do tego cukru, soli, czy zmielonych płatków owsianych lub fusów z kawy. Do mieszanki warto dodać również sok z cytryny, który rozjaśni skórę dłoni i miodu, który ukoi podrażnienia.

    Czytaj też: Domowe maseczki na szyję i dekolt

    Maseczki na dłonie

    Jeśli skóra dłoni jest bardzo wysuszona, przyda jej się maseczka. Maseczki również możemy przygotować domowymi metodami, nawet podczas przygotowywania posiłków.

    • Maseczka ziemniaczana - dwa ziemniaki gotujemy i rozgniatamy na papkę, dodajemy żółtko i 3 łyżki ciepłego mleka. Nakładamy na dłonie i przykrywamy folią. Po 15 minutach zmywamy. Maska działa odżywczo i wygładzająco.
    • Maseczka jajeczna - do żółtka dodajemy łyżkę miodu i łyżkę masła. Nakładamy na dłonie i zmywamy po 15 minutach. Maska ujędrnia i odżywia skórę dłoni.
    • Maseczka z oliwą - trzy łyżki ciepłej oliwy mieszamy z żółtkiem. Nakładamy, przykrywamy folią i spłukujemy po 15 minutach. Maska nawilża i odmładza.