Niektórzy „hodują” je latami. Nie czekaj, aż nie będziesz mógł chodzić

2024-01-17 14:04

Nie zawsze umiemy we właściwy sposób identyfikować istniejące problemy skórne. Szczególnie to, co dzieje się na stopach może umknąć uwadze lub być niewłaściwie interpretowane. Jeśli na stopie mamy twarde, szorstkie i bolące „coś”, to nie zawsze jest odcisk. Co to może być i co można z tym zrobić?

Niektórzy „hodują” je latami. Nie czekaj, aż nie będziesz mógł chodzić
Autor: GettyImages Niektórzy „hodują” je latami. Nie czekaj, aż nie będziesz mógł chodzić

Czym się różnią modzele i odciski? 

Modzele – inaczej tzw. callusy - są kremowo-żółte, koliste albo owalne. To charakterystycznie odcinające się od reszty zmiany na stopach, które nie tylko szpecą, ale i bolą. I, co ważne, wbrew nadziejom – nie znikną same, a nieleczone mogą spowodować problemy z chodzeniem.

Złamana ręka lub noga? Zrób to zanim przyjedzie karetka. Instruktaż

Dlaczego modzele o nie odciski? Odciski mają twarde wypełnienie i są zwyczajnie mniejsze. Modzele częściej dopadają też osoby starsze. Statystycznie co druga osoba będzie musiała kiedyś się z nimi zmierzyć.

Modzele - przyczyny

Przyczyną modzeli, podobnie jak większości innych zmian na stopach, są źle dobrane buty, o niewłaściwym rozmiarze, nieodpowiedniej szerokości, niewygodne lub – co często leży u podłoża modzeli – na obcasie.

Modzele zdarzają się również u pacjentów z otyłością, z wadami postawy, wadami stóp, jak płaskostopie czy ostroga piętowa, u osób z chorobami stawów, zmianami reumatycznymi, a nawet w przebiegu cukrzycy czy schorzeń układu krążenia. Czasem modzele to skutek tego, co powinno nam służyć, czyli intensywnej aktywności fizycznej na nogach, jak jogging czy długi trekking.

Modzele – leczenie

Jak skutecznie leczyć modzele i pozbyć się ich na dobre? Należy przede wszystkim dotrzeć do przyczyn problemu i to je w pierwszej kolejności wyeliminować. Być może źródło dolegliwości tkwi w źle dobranych butach. Nierzadko okazuje się, że przyczyną jest po prostu fakt nienoszenia skarpetek.

Mniejsze i mało bolesne modzele można próbować zwalczać maściami z kwasem salicylowym albo kwasem mlekowym. Istnieją także plastry z kwasem salicylowym. Chociaż nie zawsze poleca się tzw. skarpetki złuszczające, w tym przypadku mogą okazać się pomocne.

CZYTAJ TEŻ: Prosty trik na piękne stopy. Wesprze nawet w walce z grzybicą

W walce z modzelami można sięgnąć też po oręż w postaci sody oczyszczonej i po rozpuszczeniu jej w wodzie, praktykować takie kąpiele dla stóp. Warto też pamiętać o codziennym używaniu kremów, m.in. na bazie wspomnianych kwasów - kwasu mlekowego lub salicylowego, czy też z dodatkiem mocznika. Pumeks, frezarka i peelingi również mogą sprzyjać zachowaniu zdrowia stóp.

Jeśli modzele są duże, bolesne i „hodowane” przez lata, może się okazać, że trzeba odwiedzić podologa, który pomoże uporać się z problemem. W niektórych przypadkach stosuje się zabiegi laserowe albo chirurgiczne. Czasem podolog pomaga dobrać odpowiednie wkładki do butów, przez co zmienia się ułożenie stopy i zmniejsza ryzyko nawrotu modzeli.