Zaskórniki zamknięte. Jak pozbyć się zaskórników? [Porada eksperta]
Mam problem z zaskórnikami zamkniętymi. Pojawiają się w szczególności na czole, policzkach i pod ustami. Czy muszę poradzić się swojego dermatologa, by przepisał mi jakieś maści? Czy mogę sama się z nimi uporać? Czy dobrym pomysłem będzie wizyta u kosmetyczki na mikrodermabrazję i oczyszczanie?
Jednym z typowych objawów skóry tłustej i mieszanej są liczne, zamknięte zaskórniki, przedstawiające się w postaci grudek (zaczopowane ujścia mieszków włosowych, tzw. porów). Powstają one w wyniku nadprodukcji łoju, dzięki wzmożonej pracy gruczołów łojowych (skutek zmian hormonalnych) oraz nieprawidłowego usuwania martwych komórek wierzchniej warstwy naskórka.
Duża ilość zaskórników pozwala na zdiagnozowanie trądziku zaskórnikowego. W tym celu niezbędne będzie poddanie twarzy zabiegowi oczyszczania manualnego, aby usunąć istniejące zaskórniki zamknięte. Zminimalizuje to możliwość przekształcenia się ich w stany zapalne (krosty). Reszta czynności powinna skupiać się na działaniach prewencyjnych - przeciw powstaniu nowych zmian.
Niezbędne będzie włączenie odpowiedniej pielęgnacji domowej i gabinetowej. W domu konieczne jest właściwe oczyszczanie skóry:
- umycie twarzy żelem oczyszczającym, który usunie z powierzchni nadmiar sebum, nagromadzone zanieczyszczenia,
- oczyszczeniem tonikiem, co przywróci odpowiednie, lekko kwaśne pH skóry,
- aplikacja kremu o niskiej zawartości fazy tłuszczowej. Krem powinien być oparty na składnikach udrażniających ujścia mieszków włosowych (porów) i regulujących proces keratynizacji naskórka. Takie działanie wykazują np. alfa i beta-hydroksykwasy. Regulować pracę gruczołów łojowych będą: związki cynku, ekstrakt z drożdży, również witamina B6. Przy zakupie trzeba uwzględnić inny krem na dzień i na noc. Należy pamiętać o nieprzesadnym wysuszaniu skóry preparatami (te z alkoholem są niedopuszczalne) oraz o tym, by emulsje pielęgnacyjne posiadały składniki nawilżające oraz łagodzące, jak mocznik, alantoina, pantenol, zielona herbata.
- Kolejnym zaleceniem jest stosowanie raz w tygodniu peelingu drobnoziarnistego. Po jego wmasowaniu kolistymi ruchami i zmyciu można nałożyć maseczkę oczyszczającą.
- Następnymi, prócz oczyszczania manualnego, zabiegami wchodzącymi w skład pielęgnacji profesjonalnej są zabiegi złuszczania aparaturowego - mikrodermabrazji oraz chemicznego - alfa i beta-hydroksykwasami.
Jeśli zastosowanie się do powyższych rad nie przyniesie oczekiwanego efektu, wówczas należy zgłosić się do lekarza dermatologa.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Absolwentka wydziału farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK. Specjalizuje się w zabiegach na twarz i ciało likwidujących najczęściej spotykane defekty estetyczne jak cellulit i rozstępy, w zabiegach likwidujących tkankę tłuszczową oraz zapobiegających starzeniu się skóry. http://www.dsinstytut.pl
Inne porady tego eksperta