Czy pod bazę pod makijaż należy używać kremu? [Porada eksperta]
Chciałabym się dowiedzieć, jak naprawdę jest z bazami pod makijaż? Wydaje mi się, że powinno się nakładać najpierw krem, następnie bazę i na końcu robić oczywiście makijaż. Kilka razy jednak spotkałam się z opinią, że pod bazę nie trzeba nakładać kremu. Ale w mojej ocenie krem zawiera składniki odżywcze, które musimy skórze zapewnić i dopiero na krem nakładamy bazę. Jak jest naprawdę? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pani tok rozumowania jest jak najbardziej prawidłowy. Skóra twarzy powinna podlegać ściśle określonej procedurze pielęgnacyjnej. Wszelkie czynności oraz preparaty mają swoje określone działanie, a wykorzystanie ich razem gwarantuje utrzymanie skóry we właściwej kondycji.
Codziennym rytuałem powinna stać się odpowiednia pielęgnacja cery, w skład której wchodzi:
- oczyszczenie (pianka, żel, mleczko),
- tonizacja,
- nałożenie kremu z uwzględnieniem pory dnia.
Zadaniem kremu jest przywrócenie równowagi wodnej skórze oraz zahamowanie TEWL (przezskórna utrata wody) w wyniku utworzeniu bariery ochronnej. Dopiero na tak przygotowanej podstawie wykonujemy makijaż, którego pierwszym etapem może być aplikacja bazy. Do jej zadań należy: przedłużenie trwałości makijażu, korekta niedoskonałości, wygładzenie zewnętrznej powierzchni naskórka. Kosmetyk ten nie powinien stanowić nieodłącznego elementu codziennego „upiększania”, warto zarezerwować go na specjalne okazje. Przy zakupie powinno się zwrócić uwagę na jego skład, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele produktów, zawierających w dużych ilościach składniki niepotrzebnie obciążające skórę, jak gorszej jakości silikony czy parafina.
Zbyt częste stosownie wymienionych substancji może prowadzić do zjawiska komedogenności, czyli powstawania zaskórników, co jest szczególnie niepożądane w przypadku skóry łojotokowej. Na co dzień lepszym rozwiązaniem będzie nakładanie podkładu bezpośrednio po wchłonięciu kremu. Warto wspomnieć, iż cera sucha lepiej reaguje na tego typu preparaty.
Wszelkie stosowane kosmetyki powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb skóry, bez tego nie uzyskamy pożądanego efektu w postaci zdrowo i zadbanie wyglądającej cery. Zadbajmy więc o jej właściwe zdiagnozowanie.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Absolwentka wydziału farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK. Specjalizuje się w zabiegach na twarz i ciało likwidujących najczęściej spotykane defekty estetyczne jak cellulit i rozstępy, w zabiegach likwidujących tkankę tłuszczową oraz zapobiegających starzeniu się skóry. http://www.dsinstytut.pl
Inne porady tego eksperta