Zaskórniki na brodzie i policzkach - jak je leczyć? [Porada eksperta]

2014-02-02 16:54

Mam problem z zaskórnikami. Mam je na policzkach i na brodzie. Jest ich mnóstwo. Proszę o pomoc. Co powinnam stosować? Jakie kremy?

Porada kosmetologa
Autor: Getty Images

Typowym objawem skóry tłustej i mieszanej są zaskórniki. Wyróżniamy zaskórniki zamknięte, przedstawiające się jako grudki (zaczopowane ujścia mieszków włosowych, tzw. porów) oraz otwarte (czarne punkty). Powstają one w wyniku nadprodukcji łoju, dzięki wzmożonej pracy gruczołów łojowych (efekt wewnątrzustrojowych zaburzeń hormonalnych), także na skutek nieprawidłowego usuwania martwych komórek naskórka. Duża ilość zaskórników zamkniętych pozwala na zdiagnozowanie trądziku zaskórnikowego. W tym celu niezbędne będzie poddanie twarzy zabiegowi oczyszczania manualnego, aby usunąć istniejące zmiany. Zminimalizuje to możliwość przekształcenia się ich w stany zapalne (krosty). Taki zabieg należałoby wykonać raz w miesiącu, obserwując uważnie reakcję skóry.

Właściwa pielęgnacja domowa to bardzo istotny element, który umożliwi przywrócenie skórze właściwego wyglądu. W domu konieczne są:

• właściwe oczyszczenie skóry: 1. umycie twarzy żelem oczyszczającym, który usunie z jej powierzchni nadmiar sebum, nagromadzone zanieczyszczenia, 2. użycie toniku, co przywróci odpowiednie, lekko kwaśne pH skóry,

• aplikacja kremu o niskiej zawartości fazy tłuszczowej. Krem powinien być oparty na składnikach udrażniających ujścia mieszków włosowych (porów) i regulujących proces keratynizacji naskórka. Takie działanie wykazują np. alfa i beta-hydroksykwasy. Regulować pracę gruczołów łojowych będą: związki cynku, ekstrakt z drożdży, również witamina B6. Przy zakupie trzeba uwzględnić inny krem na dzień i na noc. Należy pamiętać o nieprzesadnym wysuszaniu skóry preparatami (z alkoholem są niedopuszczalne) oraz o tym, by emulsje pielęgnacyjne posiadały składniki nawilżające oraz łagodzące, jak mocznik, alantoina, pantenol, zielona herbata.

• Kolejnym zaleceniem jest stosowanie raz w tygodniu peelingu drobnoziarnistego. Po jego wmasowaniu kolistymi ruchami i zmyciu można nałożyć maseczkę seboregulującą.

• Następnymi, prócz oczyszczania manualnego, zabiegami wchodzącymi w skład pielęgnacji profesjonalnej są zabiegi złuszczania aparaturowego - mikrodermabrazji oraz chemicznego - alfa i beta-hydroksykwasami. Na miejsca zmienione chorobowo można aplikować preparaty zawierające retinoidy (np. Locacid, Differin). Wykazują wysoką skuteczność, działają przeciwko powstawaniu nowych zmian. Są to leki dostępne na receptę, zalecane przez dermatologów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Julita Krzynówek

Absolwentka wydziału farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK. Specjalizuje się w zabiegach na twarz i ciało likwidujących najczęściej spotykane defekty estetyczne jak cellulit i rozstępy, w zabiegach likwidujących tkankę tłuszczową oraz zapobiegających starzeniu się skóry. http://www.dsinstytut.pl