Zabiegi przeciwzmarszczkowe w wieku 25 lat - jaki krem wybrać? [Porada eksperta]

2014-02-02 21:18

Mam 25 lat i chciałabym już rozpocząć kurację przeciwzmarszczkową. Proszę o radę w dobraniu odpowiedniego kremu na zmarszczki, oczywiście niedrogiego. Chodzi mi głównie o skórę w okolicach oczu.

Porada kosmetologa
Autor: Getty Images

Należy wiedzieć, że krem przeciwzmarszczkowy działa przeciw powstawaniu zmarszczek, nie na istniejące już zmarszczki, jak jest to często mylnie rozumiane. Bardzo dobrze, że włącza Pani prewencję przeciwzmarszczkową, gdyż współczesna kosmetologia właśnie na tym etapie daje bardzo dobre efekty, które zaowocują młodziej wyglądająca skórą na dłużej.

Kremy w swym składzie powinny zawierać substancje silnie wiążące wodę wewnątrz naskórka, jak niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, aminokwasy, mocznik, mleczan sodu oraz na jego powierzchni - kolagen i kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej, kwas piroglutaminowy.Składniki okluzyjne zawarte w każdej emulsji, dodatkowo zabezpieczą skórę przed nadmiernym wyparowaniem wody. Właściwy poziom nawilżenia spowoduje, że nie dojdzie do zaburzenia fizjologicznych procesów w niej zachodzących, co jest równoznaczne z opóźnieniem pojawienia się zmarszczek.

Kolejne działanie prewencyjne - fotoprotekcja. Promieniowanie ultrafioletowe to główny generator zmian w procesie starzenia. Powoduje zwiększenie ilości wolnych rodników, które wywołują kaskadę niekorzystnych zmian, m.in w efekcie deformują włókna kolagenowe, elastynowe, indukują przebarwienia, zmiany naczyniowe, spadek elastyczności. W recepturach kremów poszukiwać zatem należy filtrów przeciwsłonecznych, antyoksydantów (obfitują w nie zielona herbata, Gingko biloba, soja, nasiona pomidora). Bardzo ważne są witaminy A, E, C, ponieważ prócz działania antyutleniającego wykazują właściwości przeciwzapalne, regulujące procesy odnowy komórek naskórka, przeciwnowotworowe. Chronią przed objawami zmian skórnych wywołanych przez promieniowanie UV, stymulują syntezę kolagenu.

Skóra okolicy oka różni się zdecydowanie od reszty twarzy. Jest około czterokrotnie cieńsza, praktycznie pozbawiona naturalnej warstwy lipidowej, w związku z małą ilość gruczołów łojowych, o rzadziej rozmieszczonych włóknach kolagenowych i elastynowych. Mięśnie powiek są w nieustannym ruchu, stąd powszechność występowania zmarszczek mimicznych w tych miejscach. Słabsze krążenie odpowiada za obrzęk i zasinienie. Prócz konieczności nawilżania i dostarczenia składników wymienionych powyżej, należy dodatkowo regenerować, ujędrniać, stymulować komórki do odbudowy uszkodzonych struktur. Takie działanie wykazują kompleksy peptydów, proteiny, ceramidy, cholesterol, NNKT.

Bioflawonoidy, jak rutyna, otoczą ochroną naczynia krwionośne, natomiast za poprawę w nich mikrocyrkulacji, a także zmniejszenie opuchnięcia i rozjaśnienie przebarwień skóry okolicy oka odpowiada czysta kofeina.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Julita Krzynówek

Absolwentka wydziału farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK. Specjalizuje się w zabiegach na twarz i ciało likwidujących najczęściej spotykane defekty estetyczne jak cellulit i rozstępy, w zabiegach likwidujących tkankę tłuszczową oraz zapobiegających starzeniu się skóry. http://www.dsinstytut.pl