Włosy na piersiach. Dlaczego rosną włoski na piersiach? Jak je usuwać?
Włosy na piersiach mogą pojawić się w niektórych okresach życia kobiety. Spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi, genetyką lub stosowanymi lekami. Nikt ich nie lubi, ale każdy zwleka z usunięciem. Dowiedz się, skąd biorą się włosy na piersiach i jak najlepiej je usuwać.
Spis treści
- Dlaczego rosną włosy na piersiach?
- Czy włosy na piersiach mogą być objawem choroby?
- Czy można usuwać włosy, które rosną na piersiach?
- Metody depilacji włosów na piersiach
- Co zamiast depilacji?
W naszej świadomości skóra piersi funkcjonuje jako nieskazitelnie gładka powierzchnia. Jeśli nagle pojawią się tam włoski, często wpadamy w panikę. Niepotrzebnie, bo włosy na piersiach posiada dziś co 3 kobieta. Mogą mieć postać delikatnego meszku, ledwie widocznego na pierwszy rzut oka. U niektórych osób wokół sutków pojawiają się pojedyncze ciemne, dość mocne włoski o długości od 1 - 2 cm. Dopiero jeżeli jest ich więcej, warto zacząć myśleć o wizycie u lekarza endokrynologa.
Dlaczego rosną włosy na piersiach?
Owłosienie jest sprawą dziedziczną. To od genów zależy, czy mamy gęste włosy na głowie, widoczne włosy na przedramionach lub wyraziste brwi. Blondynki będą mieć jaśniejsze włosy na nogach, z kolei u brunetek i osób z ciemną karnacją może pojawić się mały wąsik. Dlatego włoski na piersiach są sprawą zupełnie normalną. Spytaj kobiet w swojej rodzinie, czy zauważyły kiedyś podobną rzecz u siebie.
Za wyrastanie włosków odpowiada męski hormon, testosteron, produkowany u kobiet przez jajniki. U nastolatek zazwyczaj jest to spowodowane okresem dojrzewania i zachodzącymi wtedy zaburzeniami hormonalnymi. Przyczyną pojawienia się włosków może być również ciąża, stosowanie terapii hormonalnej lub tabletek antykoncepcyjnych. Z kolei u pań po 50 do powstawania włosów na piersiach mogą przyczyniać się leki na menopauzę i ograniczona produkcja estradiolu.
Czy włosy na piersiach mogą być objawem choroby?
Jeśli włoski na piersiach zaczną wyrastać w dużej ilości (np. będzie ich kilkanaście) i pojawią się też w miejscach raczej typowych dla mężczyzn - takich jak broda, górna warga, podbrzusze - warto udać się do lekarza endokrynologa. Może to bowiem świadczyć o hirsutyzmie, który jest jedną z oznak nadmiernej produkcji androgenów. Obecnie ten problem dotyka co 10 kobietę na świecie. Hirsutyzm nie zawsze łączy się z poważnymi chorobami, więc nie musisz wpadać w panikę. Możliwe, że zniknie po zastosowaniu krótkiej terapii hormonalnej, którą przepisze ci lekarz.
Polecany artykuł:
Czy można usuwać włosy, które rosną na piersiach?
Piersi to miejsce bardzo wrażliwe na dotyk, a skóra jest delikatna i cienka. Małe włoski widoczne są tylko dla ich posiadaczek, dlatego zastanów się, czy na pewno musisz je usunąć. Nie warto bez potrzeby narażać skóry na podrażnienia, więc zrezygnuj w tej sytuacji z maszynki lub żyletki.
Metody depilacji włosów na piersiach
- Pęseta. Usuwanie włosków pęsetą jest najszybszym i najmniej bolesnym sposobem. Pęseta powinna być zdezynfekowana i ostra. Tępe narzędzie może nie złapać włoska, a nawet sprawić ból. Osusz skórę i chwyć włosek u samej nasady, a następnie energicznie pociągnij.
- Depilacja woskiem. Z uwagi na delikatną skórę piersi, najlepiej wybrać się na depilację do kosmetyczki. Zabieg możesz wykonać sama, tylko jeśli posiadasz w tym wprawę. Salony kosmetyczne w swojej ofercie rzadko mają depilację woskową skóry piersi, więc lepiej zapytać, czy kosmetyczka robiła wcześniej podobny zabieg. Podczas depilacji innych partii ciała możesz poprosić panią, aby oceniła, czy twoje włoski na piersiach nadają się na woskowanie.
- Depilacja laserowa. To metoda długotrwała, ale niestety najdroższa. Seria zabiegów to koszt. ok. 300 - 500 zł. Włoski na piersiach znikną po min. 5 zabiegach. Ten sposób polecany jest jedynie kobietom, które borykają się z hirsutyzmem.
Co zamiast depilacji?
Jeżeli nie chcesz wyrywać włosków i czekać, aż znowu odrosną, możesz wypróbować alternatywną metodę. Rozjaśniacz do włosów kupiony w drogerii i zastosowany według instrukcji skutecznie ukryje włosy na piersiach. Możesz też rozjaśnić je wodą utlenioną kupioną w aptece, naniesioną na wacik.
- Uwaga! Zanim zdecydujesz się na rozjaśnianie włosów, poddaj skórę próbie uczuleniowej. Nanieś niewielką ilość specyfiku do rozjaśniania na skórę i poczekaj na reakcję. Zrezygnuj z tej metody, jeśli pojawi się zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie.