Mezoterapia osoczem stosowana w medycynie estetycznej

2017-02-02 17:25

Terapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg odmładzający przeprowadzany przy użyciu substancji PRP, pobieranej z organizmu pacjenta. Na czym polega odmładzający zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?

Mezoterapia osoczem stosowana w medycynie estetycznej
Autor: Thinkstockphotos.com Terapia osoczem bogatopłytkowym stosowana jest w medycynie estetycznej w celu odmłodzenia skóry twarzy, a także w leczeniu wypadania włosów

Spis treści

  1. Czy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna?
  2. Jak wygląda zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?
  3. Zabieg rewitalizacji skóry osoczem bogatopłytkowym przeprowadził dr Marek Wasiluk:
  4. Na jakie partie ciała stosuje się mezoterapię osoczem?
  5. Efekt mezoterapii osoczem zależy od skoncentrowania płytek krwi

Nazwa ,,bogatopłytkowe'' oznacza, że w dobrze przygotowanym preparacie stężenie płytek krwi jest wyjątkowo duże.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg autologiczny. Oznacza to, że preparat wykorzystywany w zabiegu, pozyskiwany jest z organizmu pacjenta, w tym przypadku jest to krew. Zabieg zyskał sławę dzięki celebrytom, którzy chętnie upubliczniają zdjęcia z zabiegu i opowiadają o jego dobroczynnych skutkach. Moda na mezoterapię osoczem trwa kilka lat, jednak sama terapia osoczem bogatopłytkowym znana jest w medycynie już od dobrych kilkudziesięciu lat. Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane było w leczeniu trudno gojących się ran, w ortopedii, chirurgii.

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma RPP) pozyskuje się poprzez odwirowanie krwi w wirówce laboratoryjnej. Oprócz osocza w  terapii wykorzystuje się także trombocyty (wytwarzane w szpiku kostnym), które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Trombocyty magazynują tzw. czynniki wzrostu, których zadaniem jest stymulacja procesów naprawczych i regeneracyjnych tkanek. Jest to szczególnie istotne ze względu na odmładzające efekty zabiegu mezoterapii.

Czy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna?

Ze względu na autologiczną naturę (odwirowane osocze, pozyskane z własnej krwi pacjenta), PRP nie tworzy reakcji immunologicznych i nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia alergii. Proces naturalnej, biologicznej regeneracji przy użyciu własnego materiału pacjenta, daje długotrwały efekt.

Jak wygląda zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?

Na początku z żyły pacjenta lekarz pobiera krew (do 30 ml), którą następnie umieszcza w probówce zawierającej antykoagulant (zapobiegający krzepnięciu krwi) i odwirowuje. Lekarz pobiera z probówki odwirowane osocze i płytki krwi, a następnie przystępuje do zabiegu mezoterapii.

Zabieg ostrzykiwania skóry trwa ok. 15 minut. Należy to zrobić możliwie szybko, zanim osocze przestanie być aktywne. Przed podaniem osocza lekarz może dodać do niego chlorek wapnia, który aktywuje płytki. Jednak nie każdy postępuje w ten sposób i nie jest to dziwne. Już samo wstrzyknięcie mieszanki, kontakt płytek z fibroblastami (komórkami skóry właściwej) i kolagenem powoduje aktywację płytek. Nakłucia wykonuje się w odstępie ok. 1 centymetra. Nie jest to zabieg przyjemny, ale w zależności od powierzchni ciała, trwa stosunkowo krótko.

  • Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego cienką igłą przez skórę, na zasadzie mezoterapii, umożliwia uwolnienie czynników wzrostu z osocza bogatopłytkowego, co w konsekwencji powoduje namnażanie komórek, tworzenie się naczyń włosowatych oraz, co najważniejsze, tworzenie nowych struktur kolagenu.

Zabieg rewitalizacji skóry osoczem bogatopłytkowym przeprowadził dr Marek Wasiluk:

Osocze podaje się metodą mezoterapii, czyli wstrzykuje płytko w skórę lub tuż pod skórą.

Na jakie partie ciała stosuje się mezoterapię osoczem?

Starzejąca się skóra traci elastyczność, ma obniżoną zdolność do zatrzymywania wilgoci, zawiera mniejsze stężenie kwasu hialuronowego i co najważniejsze, ma obniżony poziom kolagenu. Terapia regeneracyjna osoczem (PRP) jest nowoczesną, odmładzającą skórę procedurą anti-aging, która stymuluje własny potencjał organizmu pacjenta do odbudowy tkanek.

Mezoterapię osoczem stosuje się ją na twarzy, szyi, dłoniach i dekolcie oraz na owłosionych partiach ciała, aby zapobiec łysieniu. Rewitalizacji dokonuje się zarówno na małych obszarach skóry (np. obszar pod oczami lub blizny), jak i na większej powierzchni całej twarzy lub w miejscach intymnych.

Efekt mezoterapii osoczem zależy od skoncentrowania płytek krwi

Sekret mezoterapii osoczem polega na możliwości skoncentrowania takiej liczby płytek krwi oraz zawartych w nich czynników wzrostu, że po aplikacji PRP (osocza bogatopłytkowego) w skórę następuje namnażanie różnych typów komórek i naprawa uszkodzonych tkanek. Jest to zatem zabieg stymulujący i rewitalizujący, a nie lifting - zabieg z pewnością nie naciągnie skóry i nie spowoduje, że twarz (lub inna cześć ciała) zacznie wyglądać inaczej. Ponieważ mezoterapia osoczem to doskonały zabieg rewitalizujący i odświeżający, sprawdza się wyjątkowo dobrze jako przygotowanie do innych zabiegów (np. laserowych).

Bibliografia: Marek Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.