Mezoterapia bezigłowa: na czym polega ten zabieg? Efekty mezoterapii bezigłowej [WIDEO]

2017-09-18 17:23

Mezoterapia bezigłowa bezinwazyjnie i bezboleśnie dostarcza skórze niezbędnych substancji odżywczych - ty leżysz, a twoja skóra staje się coraz młodsza i coraz piękniejsza. Przeczytaj, na czym polega zabieg mezoterapii bezigłowej i przeczytaj, jakie są jego efekty!

Mezoterapia bezigłowa: na czym polega ten zabieg? Efekty mezoterapii bezigłowej [WIDEO]
Autor: thinkstockphotos.com Mezoterapia bezigłowa to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć bólu, ale oczekują poprawy stanu swojej skóry.

Spis treści

  1. Zasada działania mezoterapii bezigłowej
  2. Wskazania do mezoterapii bezigłowej
  3. Na czym polega mezoterapia bezigłowa? Przebieg zabiegu
  4. Przebieg mezoterapii bezigłowej - wideo
  5. Preparaty stosowane w trakcie mezoterapii bezigłowej
  6. Przeciwwskazania do mezoterapii bezigłowej

Mezoterapia bezigłowa to zabieg, który można nazwać alternatywą wobec klasycznej mezoterapii igłowej, w trakcie której pod skórę, za pomocą tysięcy mikronakłuć, wprowadzane są substancje aktywne. Formuła zabiegu z użyciem igieł – choć jest on bardzo skuteczny - może jednak odstraszać co bardziej wrażliwe osoby. Mezoterapia bezigłowa również daje świetne efekty, ale w jej trakcie nie ma potrzeby nakłuwania skóry.

Zasada działania mezoterapii bezigłowej

Aparaty do mezoterapii bezigłowej wykorzystują zjawiska fizyczne, jakie zachodzą w komórkach skóry. W trakcie zabiegu substancje aktywne wprowadzane są pod skórę za pomocą urządzenia wytwarzającego prąd elektryczny o częstotliwości radiowej – metoda ta nosi nazwę elektroporacji. Impulsy elektryczne sprawiają, że przez pewien czas błony komórkowe stają się lepiej przepuszczalne, gdyż znajdujące się w nich kanały hydrofilowe otwierają się. To właśnie nimi preparaty aktywne docierają w głąb skóry, w konkretne, wybrane przez osobę wykonującą zabieg, miejsce.

Zabieg nie uszkadza błon komórkowych, pozwala jedynie na doprowadzenie cząsteczek preparatów kosmetycznych dokładnie tam, gdzie są potrzebne.

W niektórych przypadkach w trakcie zabiegu wykorzystywane są dodatkowo ultradźwięki. Za ich sprawą w tkankach tworzy się niewielkie nadciśnienie, które dodatkowo zwiększa przepuszczalność błon komórkowych: produkty przemiany materii są wtedy łatwiej wydalane, zaś ważne składniki – łatwiej przyswajane. Skojarzone działanie elektropolacji i ultradźwięków sprawia, że w głąb skóry docierać mogą również związki wielocząsteczkowe z preparatów kosmetycznych, które w innych warunkach nie byłby w stanie dotrzeć aż tak głęboko.

Wskazania do mezoterapii bezigłowej

Zabieg ten jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na to, by zatrzymać młodość i zmniejszyć widoczne oznaki starzenia się skóry. Dlatego właśnie najczęstsze wskazania do mezoterapii bezigłowej to profilaktyka przeciwzmarszczkowa. Za jego pomocą można też zmniejszyć zmarszczki, które już się pojawiły, zlikwidować bruzdę nosowo-wargową, usunąć szpecące plamy i przebarwienia. Ale mezoterapii tej może być poddana nie tylko twarz czy szyja i dekolt, lecz również ręce, brzuch, uda, pośladki, a nawet owłosiona skóra głowy. Dlatego często stosowana jest w celu zmniejszenia cellulitu, wygładzenia rozstępów i blizny, zmniejszenia  wiotkości skóry i ujędrnienia jej, a nawet modelowania sylwetki. Zabieg ten tonizuje również mięśnie i stymuluje procesy krążenia limfatycznego, zapobiegając tworzeniu się obrzęków.

Na czym polega mezoterapia bezigłowa? Przebieg zabiegu

Zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań – trzeba tylko zdjąć wszelkie metalowe ozdoby (osoba wykonująca zabieg również nie może mieć ich na sobie). Rozpoczyna się dezynfekcją skóry, po której podłączane są elektrody. Potem do miejsca poddawanego zabiegowi kosmetyczka przykłada głowicę, którą włącza dopiero, gdy styka się ona ze skórą. Początkowo przepływ prądu jest niewielki. Ponieważ w trakcie jego działania odczuwalne jest mrowienie, kosmetyczka zwiększa przepływ stopniowo, dostosowując go zarówno do potrzeb zabiegu, jak i odczuć klientki. Co się wtedy dzieje w skórze? Urządzenie samoczynnie dzieli zabieg na cztery fazy. W pierwszej z nich pod skórę wprowadzany jest koktajl zabiegowy – po przytknięciu głowicy do skóry dochodzi do procesu elektroporacji, kiedy kanaliki w błonach komórkowych otwierają się, a substancje aktywne powoli wnikają do komórek. W fazie drugiej substancje te wprowadzane są głębiej, a w tkankach wytwarzane jest podciśnienie. Za jego sprawą z komórek wypychane są toksyny (odbywa się to przez te kanaliki, które aktualnie nie są wykorzystywane do przyswajania składników aktywnych z kosmetyków). Następnie ciśnienie w komórkach normalizuje się, a w ostatniej fazie zabiegu kanaliki są zamykane. Zabieg, w zależności od tego, jaka partia ciała jest mu poddawana, trwa od 20 do 80 minut, kosztuje od 100 do 350 zł. Dla pełnego efektu potrzeba serii 5-10 zabiegów.

Przebieg mezoterapii bezigłowej - wideo

Dowiedz się, jak przebiega zabieg mezoterapii bezigłowej! Opowiada o nim dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Mezoterapia bezigłowa

Preparaty stosowane w trakcie mezoterapii bezigłowej

To, jaki koktajl zostanie zastosowany w trakcie zabiegu, zależy od potrzeb skóry i jej stanu.  Do zabiegów przeciwzmarszczkowych często stosowany jest m.in. wyciąg z centella asiatica (wąkroty azjatyckiej), który, dzięki temu ze zawiera dużo taniny, hamuje proces starzenia się i pobudza syntezę kolagenu w skórze właściwej. W zabiegach modelujących sylwetkę i w terapii cellulitu wykorzystywana jest m.in. kofeina – jej podanie bezpośrednio pod skórę pobudza spalanie tkanki tłuszczowej. W leczeniu cellulitu wykorzystywany jest też wyciąg z nostrzyka żółtego z rutyną. Te dwa składniki zmniejszają obrzęki, przepuszczalność naczyń i stany zapalne, co ma wpływ na poprawę mikrokrążenia i proces usuwania zalegającej w tkankach limfy. W kuracjach przeciwdziałających wypadaniu włosów wykorzystywany jest natomiast minoksydyl, który m.in. pobudza proces przyłączania się cysteiny do mieszków włosowych, co przedłuża fazę anagenu (wzrostu włosa).

Zdarza się, i to wcale nie tak rzadko, że ta sama substancja, ze względu na swoje szerokie spektrum działania stanowi podstawę koktajli leczniczych w przypadku zabiegów na twarz, ciało i włosy. Na przykład krzemionkę organiczną wykorzystuje się zarówno w celu wzmocnienia włosów, które wypadają, jak i w mezoterapii cellulitu, zaś pirogronian sodu stosowany jest w leczeniu rozstępów, łysienia, a także w profilaktyce przeciwzmarszczkowej.

Ważne

Przeciwwskazania do mezoterapii bezigłowej

Choć zabieg jest bezinwazyjny i bezpieczny, nie każdy może korzystać z jego dobrodziejstw. Przeciwwskazaniami są wszelkie metalowe elementy w ciele (w tym zwłaszcza protezy i klamry), choroby serca i wszczepiony rozrusznik, epilepsja, choroby żył, cukrzyca, choroba nowotworowa i guzki niewiadomego pochodzenia. Zabieg nie może być wykonany również wtedy, gdy występuje nadwrażliwość skóry, jej stan zapalny, alergia na składniki kosmetyków, aktywna infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza. Nie jest on również dozwolony u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.