SKÓRA POD OCZAMI - jak ją pielęgnować, by była w dobrej kondycji

2018-08-14 8:40

Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i delikatna. Szybko się starzenie i zdradza wiek posiadacza. O dobrą kondycję i sprężystość skóry pod oczami należy dbać już od ukończenia dwudziestego roku życia. Szczególnie, jeśli dokucza ci brak snu i stresujący tryb życia.

SKÓRA POD OCZAMI - jak ją pielęgnować, by była w dobrej kondycji
Autor: Thinkstockphotos.com Cienka skóra pod oczami szybko się starzeje i zdradza wiek. To ważne, aby odpowiednią ją nawilżać i utrzymywać w doskonałej kondycji.

Spis treści

  1. Skóra pod oczami - delikatny demakijaż
  2. Jaki krem pod oczy?
  3. Dobry krem pod oczy:
  4. Skóra okolic oczu – podrażnienie
  5. Skóra pod oczami - opuchlizna
  6. Skóra pod oczami - sińce

Skóra pod oczami jest słabo nawilżona i bardzo cienka. Średnia jej grubość to 0,5 mm, co przy 2 mm w innych miejscach twarzy jest różnicą bardzo istotną. W dodatku narażona jest na ciągły ruch, który sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jednak oczy zdradzają nie tylko wiek. Po oprawie oczu widać niedobory snu, stres, przepracowanie.

Skóra wokół oczu cały dzień ciężko pracuje. Za pomocą 22 mięśni rozciąga się, ściąga i marszczy.

Skóra pod oczami jest na tyle zdradliwa, że potrafi postarzyć. Cienka, zaniedbana i sina dodaje nawet kilkunastu lat. Podstawą pielęgnacji skóry pod oczami jest nawilżanie kremem, a także regularne masaże. Dobry i długi sen również poprawi kondycję skóry wokół oczu.

Skóra pod oczami - delikatny demakijaż

Pamiętaj o tym, by przed snem zmywać makijaż. Jest to szczególne ważne w pielęgnacji skóry wokół oczu. Obciążona makijażem, zmęczona skóra, rano będzie wyglądać na starszą niż jest w rzeczywistości. Śpiąc w pełnym makijażu oczu narażasz cienką skórę na podrażnienia i zasinienia, a to przecież wszystko, czego starasz się uniknąć.

Do demakijażu skóry oczu nie stosuj preparatów do oczyszczania tłustej skóry, bo podrażniają i wysuszają spojówkę.

Makijaż oczu i skóry wokół oczu zmywaj zawsze przeznaczonym do tego celu kosmetykiem (np. płynem dwufazowym, mleczkiem, kremem do oczyszczania). Wybieraj takie kosmetyki, które nie zawierają w składzie silnych składników oczyszczających i zapachów. Staraj się wybierać kosmetyki do demakijażu, które dodatkowo nawilżają i pielęgnują skórę.

Podczas demakijażu staraj się nie trzeć i nie rozciągać skóry. Nasączone preparatem waciki przykładaj delikatnie do skóry. Po chwili makijaż się rozpuści i będzie można go usunąć bez konieczności drażnienia skóry. Do oczyszczenia skóry wokół oczu używaj delikatnych toników bez alkoholu i zapachów, a także łagodnych płynów micelarnych.

To ci się przyda

Raz, a jeszcze lepiej dwa razy w tygodniu, użyj maseczki pod oczy. Może być w formie kremu lub specjalnych płatków kolagenowych z dodatkiem elastyny. Płatek, ułożony pod oczami, zwilża się płynem aktywującym i pozostawia na około 20 - 30 minut (można z nim chodzić, bo płatek nie spada).

Jaki krem pod oczy?

Krem powinien być dostosowany do potrzeb skóry, również skóry pod oczami. Jeśli uważasz, że skóra wokół oczu nie jest problematyczna, możesz używać do jej pielęgnacji zwykłego kremu nawilżającego. Zwróć jednak uwagę na to, by krem nie był zbyt tłusty. Taki kosmetyk może nadmiernie obciążyć cienką skórę, a to nie jest wskazane. Jeśli natomiast oczy są wrażliwe, skłonne do alergii, a skóra pod nimi sina lub obrzęknięta, kup specjalny krem pod oczy.

Krem pod oczy zawsze wklepuj w skórę opuszką palca. Staraj się nigdy nie rozciągać skóry w tym rejonie.

W kremach pod oczy szukaj składników wygładzających skórę: ceramidów, elastyny, kolagenu, liposomów. Po czterdziestym roku życia stawiaj na kremy ujędrniające skórę pod oczami z zawartością witaminy A, witaminy E, koenzymu Q10 i białka pszenicy, które doskonale napina skórę. Zwróć również uwagę, czy upatrzony krem zawiera przeciwutleniacze, które unieszkodliwiają wolne rodniki.

Dobry krem pod oczy:

  • zachowuje pH właściwe dla skóry wokół oczu,
  • pozbawiony jest drażniących substancji zapachowych,
  • jest przebadany okulistycznie i dermatologicznie,
  • nie powoduje podrażnień spojówek,
  • może być stosowany przez osoby noszące szkła kontaktowe,
  • zawiera filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB,
  • likwiduje cienie i obrzęki oraz zapobiega ich powstawaniu,
  • zapewnia długotrwałe nawilżenie i poprawia elastyczność skóry,
  • jest bogaty w naturalne surowce najwyższej jakości.

Skóra okolic oczu – podrażnienie

Jeśli skóra okolic oczu jest podrażniona, należy zminimalizować liczbę kosmetyków, które mają z nią kontakt. Najlepiej unikać makijażu lub starać się, by był delikatny. Należy także stosować delikatne środki do oczyszczania oraz pielęgnacji - najlepiej jednym przebadanym i bezpiecznym dermokosmetykiem z apteki (wrażliwej i podrażnionej skórze szkodzi nadmiar składników). To pozwoli przywrócić komfort podrażnionej skórze, nawilżyć ją i zadziałać na przyczyny objawów.

Także skóra na powiekach jest cienka i delikatna, dlatego często ulega podrażnieniom. Jest wtedy zaczerwieniona, swędzi, piecze, a nawet łuszczy się. Może to być wynikiem zastosowania niewłaściwych kosmetyków lub alergii kontaktowej, ale czasem świadczy o poważniejszym problemie – egzemie powiek.

Skóra pod oczami - opuchlizna

Opuchlizna pod oczami pojawia się najczęściej na skutek braku snu lub stosowania drażniących kosmetyków. Oczy opuchnięte są najczęściej o poranku, ale ten stan mija już po kilkunastu minutach - wystarczy pomrugać oczami lub przemyć twarz zimną wodą, co pobudza pracę układu limfatycznego.

Aby uniknąć opuchlizny pod oczami, staraj się nie spać na brzuchu - ogranicza to odpływ krwi z okolic oczu.

Przyczyną opuchlizny pod oczami są zaburzenia w cyrkulacji limfy, a raczej jej zastój. Na taką przypadłość cierpią najczęściej osoby, które spędzają wiele godzin przed komputerem, mają siedzący tryb życia, źle się odżywiają, niedosypiają, żyją w ciągłym stresie. Dlaczego opuchlizna pod oczami widoczna jest rano? W nocy limfa krąży wolniej, a produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń krwionośnych, tylko gromadzą się w tkance podskórnej tworząc charakterystyczne ,,worki''.

  • Na opuchliznę stosuj chłodne okłady np. z kostek lodu owiniętych w ściereczkę. Możesz również przygotować napar z rumianku lub zielonej herbaty i zamoczyć przecięte na pół waciki kosmetyczne. Tak przygotowane kompresy połóż na talerzyku i wstaw do lodówki na kilkanaście minut. Nasączone waciki połóż pod oczami relaksuj się.

Skóra pod oczami - sińce

Sińce i cienie pod oczami są najczęściej konsekwencją braku snu i odpoczynku, zdradzają zmęczenie. Sińce mogą być także częścią indywidualnej ,,urody''. Cienka skóra, przez którą prześwitują naczynia krwionośne, to zmora większości kobiet. Zminimalizować sińce mogą naprzemienne kompresy - ciepłe i zimne okłady z wacików nasączanych naparem z lipy, kopru włoskiego lub świetlika. Są skuteczne, ponieważ zwężają naczynia krwionośne i likwidują zaczerwienienia.

Aby rozjaśnić okolice pod oczami używaj kremu z retinolem, witaminą C i witaminą K. Wykonuj również delikatne masaże skóry wokół oczu, ćwicz zaciskając i otwierając powieki. Takie zabiegi pomagają pobudzić krążenie krwi.

Bibliografia: Katarzyna Bosacka i Maria Noszczyk, Cena urody. Tanie czy drogie? Jak kupować kosmetyki?, Wydawnictwo Prószyński i S-ka