Koenzym Q10 - naturalny środek na odmładzanie. Jakie ma właściwości?
Koenzym Q10 wytwarzany jest naturalnie przez każdy organizm. Jednak z upływem lat jego produkcja znacznie się organiczna i wtedy mamy do czynienia z postępującym procesem starzenia się skóry. Stosując kosmetyki z koenzymem Q10 i dostarczając go w odpowiedniej diecie można spowolnić pojawienie się zmarszczek i wiotczenie skóry.
Spis treści
Koenzym Q10 to naturalny związek chemiczny występujący we wszystkich żywych organizmach oraz popularny składnik kosmetyków anti-age. Odpowiada za regenerację skóry, chroni przed powstawaniem zmarszczek, przyspiesza gojenie ran i zapobiega niedotlenieniu. Z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej, co czyni skórę podatną na działanie wolnych rodników i inne czynniki sprzyjające jej starzeniu.
Koenzym Q10 kojarzy się głównie z reklamami kremów na zmarszczki, gdzie często nazywany jest eliksirem młodości. Nie każdy jednak wie, jak ważne zadanie pełni on w naszym organizmie, nie tylko dla urody, ale i zdrowia. Koenzym Q10, zwany także ubichinonem, to naturalna substancja występująca w komórkach ludzkich, zwierzęcych i roślinnych. Jego łacińską nazwę ubichinon można przetłumaczyć na „wszechobecny związek pierścieniowy” – oznacza to, że jest on obecny we wszystkich komórkach organizmów.
Znajduje się głównie w ich mitochondriach, w których stanowi część składową łańcucha oddechowego odpowiedzialnego za przemiany energetyczne komórki. Funkcją koenzymu jest pośredniczenie w procesie oddychania komórkowego, które jest podstawowym czynnikiem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie tkanek i narządów. Wpływa on także na produkcję tokoferolu, czyli witaminy E, nazywanej witaminą młodości.
- Koenzym Q10 pobudza produkcję i regenerację komórek oraz spowalnia procesy ich starzenia się i obumierania. We współpracy z witaminą E koenzym zapobiega wytwarzaniu kolagenozy, czyli enzymu odpowiedzialnego za niepożądany proces rozkładu kolagenu w skórze.
- Q10 dostarcza komórkom skóry energii do regeneracji, wpływa na przyspieszenie gojenia się ran, chroni skórę przed niedotlenieniem i pobudza jej metabolizm.
- Broni cerę przed działaniem niszczących ją czynników - wolnych rodników, warunków atmosferycznych, promieniowania słonecznego.
- Dzięki działaniu regenerującemu oraz antyoksydacyjnemu działa na skórę przeciwstarzeniowo - zapobiega powstawaniu zmarszczek, przywraca cerze gładkość i jędrność. Przyśpiesza odbudowę naskórka poprzez stymulowanie procesu podziału komórek skóry oraz powstrzymuje utratę kwasu hialuronowego odpowiadającego za nawodnienie cery.
- Poza ogromnym wpływem na kondycję skóry i młody wygląd ma też za zadanie chronić nasze organizmy przed schorzeniami serca i układu krążenia, łagodzić stany zapalne oraz zapewniać naturalną odporność.
Polecany artykuł:
Koenzym Q10 w pielęgnacji – dla kogo?
Młode osoby często zastanawiają się kiedy powinny zacząć stosować kosmetyki anti-age i zazwyczaj decydują się na to dopiero w okolicach 30 roku życia. Niestety, walkę ze starzeniem skóry należy zacząć dużo wcześniej, tak aby zapobiegać problemowi zanim się pojawi. Najwyższe stężenie koenzymu Q10 w organizmie człowieka występuje między 19 a 21 rokiem życia. Po tym czasie intensywność jego produkcji w komórkach zaczyna słabnąć i w wieku 40 lat jego zasoby mogą zmniejszyć się aż o 25 procent.
Naturalną produkcję koenzymu Q10 w organizmie wspierają kwas foliowy oraz witaminy z grupy B, a w szczególności B12.
Ubytek koenzymu jest tym większy, im bardziej organizm narażony jest na stres, choroby, nieodpowiednią dietę, wysiłek fizyczny czy nadmierną ekspozycją na trudne warunki atmosferyczne. Obniżona zawartość koenzymu w organizmie objawi się zmęczeniem, brakiem witalności oraz pogorszeniem wyglądu skóry. Aby zapobiec negatywnym skutkom tego procesu należy zadbać o obecność koenzymu Q10 w codziennej pielęgnacji jak i dietę bogatą w pokarmy będące źródłem tej cennej substancji.
Gdzie szukać koenzymu Q10? Dieta
Warto pielęgnację uzupełnić o produkty spożywcze, które dostarczą koenzym Q10 do organizmu od wewnątrz. Uważa się, że dorosła osoba powinna dziennie przyjmować około 30 – 50 miligramów tego związku. Podstawowymi produktami w diecie bogatej w koenzym Q10 są tłuste ryby takie jak tuńczyk, łosoś czy makrela oraz mięsa i podroby. Źródłem tego składnika są także produkty roślinne – zboża, oleje, a także niektóre warzywa, np. soja czy brokuły. Ponieważ Q10 rozpuszcza się w tłuszczach, warto włączyć zdrowe oleje do posiłków przygotowywanych z wymienionych wyżej produktów.
Koenzym Q10 w kosmetyce
Koenzym Q10 jako składnik kosmetyków najczęściej pozyskiwany jest z roślin, np. z liści tytoniu lub alg. Po ekstrakcji ma postać drobnego, intensywnie pomarańczowego proszku. Przez producentów kosmetyków dodawany jest głównie do kremów oraz serum o działaniu odmładzającym, przeciwstarzeniowym oraz antyoksydacyjnym, a także do regenerujących balsamów do ciała. Można też kupić go w formie półproduktu do samodzielnego tworzenia kosmetyków dostosowanych do indywidualnych potrzeb twarzy oraz ciała.
Koenzym w kosmetykach często występuje obok kwasu hialuronowego, kolagenu, elastyny oraz naturalnych olejków. Ze względu na swoją łagodność Q10 możemy być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą lub atopową. Co ciekawe, koenzym Q10 jest stosunkowo nową substancją w kosmetyce. Chociaż jego rola w procesach komórkowych została odkryta w latach 60. ubiegłego wieku, dopiero w 1999 roku niemieccy naukowcy wykazali, że długotrwałe korzystanie z preparatów z koenzymem niweluje zmarszczki mimiczne. Kilka lat później udowodniono także jego działanie zapobiegające procesom fotostarzenia skóry, czyli niszczeniu się naskórka oraz powstawaniu zmarszczek w wynikających ze szkodliwego działania promieniowania słonecznego UVA i UVB.
Wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej tego składnika zagwarantuje poprawę wyglądu skóry w wielu aspektach. Zapewni ochronę przed wolnymi rodnikami, zanieczyszczeniami, działaniem promieni UV oraz pobudzi proces regeneracji naskórka. W efekcie twarz będzie widocznie odmłodzona, zmarszczki zostaną wygładzone, skóra stanie się bardziej nawilżona i jędrna, a jej koloryt wyrównany. Stosowany na szyję uelastyczni jej mięśnie zapobiegając obwisaniu skóry. W formie serum lub płatków pod oczy złagodzi oznaki zmęczenia takie jak cienie i opuchlizna.