Bruzdy na twarzy. Jak powstają, jak się ich pozbyć?

2018-06-28 14:03

Bruzdy to trwałe zmiany w strukturze skóry twarzy, które są wynikiem naturalnych procesów starzenia. Bruzdy nosowo – wargowe pojawiają się między 20 a 40 rokiem życia i mogą być skorygowane za pomocą wypełniania kwasem hialuronowym. Dowiedz się, jak zapobiegać wczesnemu pojawianiu się bruzd i jak je usunąć.

Bruzdy na twarzy. Jak powstają, jak się ich pozbyć?
Autor: Thinkstockphotos.com Bruzdy tworzą się na każdej twarzy, ponieważ za ich występowanie odpowiada brak jędrności skóry. Już po ok. 25 roku skóra zaczyna się starzeć, traci jędrność, opada. Wtedy pojawiają się bruzdy, czyli zagłębienia.

Spis treści

  1. Przyczyny powstawania bruzd
  2. Jak opóźnić pojawianie się bruzd?
  3. Zabiegi medycyny estetycznej likwidujące bruzdy
  4. Wypełnianie kwasem hialuronowym
  5. Lipofilling
  6. Laser
  7. Nici liftingujące

Bruzdy wymieniane są zazwyczaj jednym ciągiem ze zmarszczkami. Wraz z wiekiem, w określonych miejscach na twarzy pojawiają się na skórze nierówności i zagięcia, w zależności od miejsca i przyczyny powstania mają swoje nazwy – np. zmarszczki mimiczne, lwia zmarszczka. Wśród bruzd wymieniania jest bruzda nosowo – wargowa, bruzdy marionetkowe czy „dolina łez”.

Przyczyną powstawania bruzd nie jest mimika, nawyki z nią związane, czy inne predyspozycje twarzy, a zwykła siła grawitacji, która wraz z postępującymi procesami starzenia skóry sprawia, że ona wiotczeje, opada i tworzą się w niej trwałe nierówności. Bruzdy nosowo – wargowe ciągną się pionowo od kącików ust do nosa, a bruzdy marionetkowe powstają na styku policzka i brody tworząc fałdy. Bruzdy na dolnych powiekach, czyli tzw. „dolina łez”, spowodowane są wiotczeniem mięśni okrężnych oka. Bruzdy i zmarszczki pojawiać się mogą na twarzy już między 20 a 30 rokiem życia, czas ich pojawiania się oraz głębokość są zależne od czynników genetycznych, a także stylu życia i dbałości o skórę.

Przyczyny powstawania bruzd

Już po 25 roku życia organizm co roku traci 1% kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Z wiekiem zanika też produkcja własna kwasu hialuronowego, który wiąże wodę i utrzymuje skórę w odpowiednim nawilżeniu. Utrata podskórnej tkanki tłuszczowej postępująca wraz z wiekiem jest przyczyną zmian owalu twarzy i opadania skóry.

Wiotczenie skóry jest nieuniknione, chociaż można je spowolnić za pomocą odpowiednio dobranych kremów czy zabiegów. Bruzdy i zmarszczki pojawiają się szybciej u osób ze skórą suchą, szczególnie jeśli nie dbają one o regularne nawilżanie. Częste zmiany wagi, w szczególności szybkie chudnięcie, również mogą powodować pojawianie się bruzd, np. bruzd marionetkowych.

Jak opóźnić pojawianie się bruzd?

Opóźnianie tworzenia się bruzd na twarzy sprowadza się głównie do ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi przyspieszającymi proces starzenia. Jest to jednak proces stale postępujący, w którym dużą rolę grają predyspozycje genetyczne, dlatego nie ma niezawodnych sposobów na ograniczenie powstawania bruzd i zmarszczek.

Aby jak najdłużej utrzymać młodą skórę, należy zrezygnować z palenia papierosów oraz mocno blokować działanie promieni UV. Częste opalanie się czy wizyty na solarium zdecydowanie nie pomogą w walce z bruzdami. Należy też dbać o zewnętrzną ochronę skóry, poprzez stosowanie kremów czy olejków z przeciwutleniaczami.

Kosmetyki zawierające silne przeciwutleniacze, takie jak witamina C i witamina E czy roślinne flawonoidy, można zacząć stosować po 25 roku życia, kiedy procesy starzenia się skóry dopiero się zaczynają, aby profilaktycznie im przeciwdziałać. O nawilżenie skóry warto też dbać od wewnątrz, pijąc duże ilości wody. Nie zaszkodzą nieinwazyjne zabiegi z witaminą C lub mezoterapia z kwasem hialuronowym.

To ci się przyda

Masaż wygładzający

Jak tylko zauważymy pojawianie się bruzd i zmarszczek, warto poświęcić kilka minut dziennie na masaż. Masaż bruzdy nosowo – wargowej wykonujemy delikatnymi, okrężnymi ruchami. Możemy też wykonać ćwiczenie polegające na nabieraniu do buzi powietrza i przepychaniu go między policzkami oraz górną i dolną wargą.

Zabiegi medycyny estetycznej likwidujące bruzdy

Wypełnianie kwasem hialuronowym

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy zabieg, który poradzić może sobie nawet z najgłębszymi bruzdami. Polega on na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w obrębie bruzd za pomocą kilku nakłuć igłą bądź rozprowadzaniu go za pomocą kaniuli z jednego wkłucia. Zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym lub z maścią znieczulającą skórę.

Po wstrzyknięciu, lekarz rozmasowuje preparat w skórze, a przez kolejne 4 tygodnie po zabiegu kwas wchłania wodę zwiększając swoją objętość, dzięki czemu efekt zabiegu jest jeszcze bardziej widoczny. W przypadku bardzo głębokich bruzd, zabieg można powtórzyć po miesiącu. Efekty uboczne w postaci niewielkich siniaków po wkłuciach czy uczucia twardości skóry utrzymują się do dwóch tygodni. Kwas hialuronowy jest stopniowo wchłaniany do organizmu, dlatego wypełnienie przestaje być widoczne po roku. Po tym czasie należy zabieg powtórzyć. Cena: ok. 800- 1200 zł.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na kwas hialuronowy, choroby autoimmunologiczne, skłonność do powstawania blizn, opryszczka, ciąża, karmienie piersią.

Lipofilling

To zabieg polegający na wypełnianiu bruzd i zmarszczek tłuszczem. Tłuszcz jest odsysany z dowolnego miejsca na ciele pacjenta, następnie oczyszczany i wstrzykiwany w bruzdy. Zabieg trwa od 1 do 3 godzin i jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Przez tydzień po zabiegu, na twarzy może utrzymywać się obrzęk. Użycie tłuszczu pacjenta jest bezpieczne, dodatkowo tłuszcz wchłania się wolno, dzięki czemu efekt może utrzymać się nawet przez kilka lat. Cena: ok. 3000 – 5000 zł (cała twarz).

Przeciwwskazania: infekcje skórne, hemofilia, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża, karmienie piersią, nowotwór, choroby autoimmunologiczne.

Laser

Zabieg polegający na użyciu wiązki lasera do tworzenia mikrouszkodzeń w tkance skórnej. Laser aplikuje się na wybrany obszar, który dzięki kontrolowanym uszkodzeniom pobudzany jest do regeneracji. W skórze zachodzi intensywna odbudowa włókien kolagenowych, co prowadzi do znacznej poprawy napięcia i elastyczności skóry. Przy zabiegu używana jest maść znieczulająca, a usuwanie bruzd na całej twarzy może trwać nawet 4 godziny. Po zabiegu, przez kilka dni utrzymuje się obrzęk i zaczerwienienie. Cena: ok. 1500 – 3000 zł (cała twarz).

Przeciwwskazania: stosowanie retinoidów, ciąża, karmienie piersią, trądzik, łuszczyca, opryszczka, infekcje skórne.

Nici liftingujące

Lifting za pomocą nici ma za zadanie poprawić owal twarzy oraz naciągnąć bruzdy i zmarszczki. Niewidoczne, bezbarwne i elastyczne nici wprowadzane są pod skórę między warstwę mięśni i tłuszczu, na głębokości 3 mm. Przy liftingu twarzy stosuje się po 2 -3 nici na każdą stronę. Nici liftingujące tworzą rusztowanie dla zwiotczałej skóry oraz pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg ten nie wpływa na procesy starzenia skóry, tylko niweluje ich skutki. Efekty są widoczne od razu i utrzymują się do trzech lat. Zabieg trwa kilkanaście minut, a po nim pojawiać się mogą krwiaki i obrzęki. Cena: ok. 600 zł (za nić).

Przeciwwskazania: ciąża, laktacja, stany zapalne skóry, choroby autoimmunologiczne, padaczka, zrosty i zwłóknienia skóry, zaburzenia krzepliwości krwi.