Zmarszczki mimiczne zdradzają emocje. Jak z nimi walczyć?

2017-04-26 10:15

Zmarszczki mimiczne to pierwsze zmarszczki, które mogą zacząć pojawiać się już po 20 roku życia. Odpowiedzialne za nie są ruchy mięśni mimicznych twarzy. Aby ograniczyć ich powstawanie należy przede wszystkim postawić na profilaktykę, z pomocą przyjść mogą też zabiegi wypełniania zmarszczek.

Zmarszczki mimiczne - zmarszczki emocji
Autor: Thinkstockphotos.com Zmarszczki mimiczne są rezultatem ruchów, które wykonuje nasza twarz. To zmarszczki, które umożliwiają ekspresję emocji. Są też pierwszymi zmarszczkami, które pojawiają się na twarzy.

Spis treści

 1. Jak zapobiegać wczesnemu pojawianiu się zmarszczek mimicznych?
 2. Masaż przeciwzmarszczkowy
 3. Zabiegi na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne pojawiają się z wiekiem, kiedy skóra traci elastyczność szczególnie w miejscach, które często kurczą się i marszczą podczas śmiechu, zdziwienia i innych reakcji pojawiających się na twarzy. Częste uśmiechanie się jest uważane za głównego sprawcę powstawania zmarszczek w okolicach ust i oczu. Zmarszczki mimiczne pojawiają się też na czole, mocniejsze jeśli mamy nawyk marszczenia czoła lub mrużenia oczu. W tych rejonach mięśnie kurczą się i rozkurczają nawet kilkanaście tysięcy razy dziennie.

Mięśnie w okolicach oczu kurczą się ok. 10 000 razy dziennie.

Po 25 roku życia w organizmie zaczyna zanikać produkcja nowego kolagenu i skóra co roku traci jego 1%. W efekcie zaczyna się postępująca utrata elastyczności i napięcia skóry, pojawiają się też pierwsze zmarszczki – w miejscach w których skóra się najczęściej kurczy. Bruzdy i zagniecenia na skórze, które pojawiają się z każdym ruchem mięśni zaczynają tworzyć trwałe linie, ponieważ w tych miejscach najszybciej dochodzi do osłabienia włókien kolagenowych. Nie ma cudownego sposobu na pozbycie się zmarszczek mimicznych, jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce można znacznie opóźnić ich pojawienie się oraz ograniczyć ich głębokość.

Jak zapobiegać wczesnemu pojawianiu się zmarszczek mimicznych?

Najważniejszy w utrzymywaniu młodości skóry jest styl życia. Wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych, których doświadczamy na co dzień, ma szkodliwy wpływ na nasz organizm i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Należy do nich stres, zła dieta, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, częste korzystanie z solarium i intensywne opalanie się.

Warto też zastanowić się nad swoimi nawykami dotyczącymi mimiki. Nie oznacza to, że trzeba przestać się śmiać, ale może okazać się, że często mimowolnie marszczymy czoło, kiedy się nad czymś zastanawiamy lub mrużymy oczy, kiedy staramy się coś przeczytać bez okularów. Można postarać się zniwelować wpływy czynników przyspieszających starzenie się skóry za pomocą odpowiednich, dobrych nawyków oraz przemyślanych wyborów kosmetyków. Przede wszystkim należy dbać o nawadnianie organizmu, od wewnątrz – pijąc duże ilości wody i od zewnątrz – za pomocą nawilżających kremów i maseczek. Stosowanie na twarz kremów z wysokimi filtrami powinno stać się nawykiem.

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji powinny być oparte na naturalnych przeciwutleniaczach, np. flawonoidach pochodzenia roślinnego oraz witaminie A, witaminie E i witaminie C. Są to tzw. witaminy młodości, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami, które wysuszają skórę i osłabiają włókna kolagenowe. Już po 20 roku życia warto stosować preparaty zawierające te witaminy. Mogą to być naturalne olejki, np. olej z marakui i olej arganowy.

To ci się przyda

Masaż przeciwzmarszczkowy

Aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek mimicznych i poprawić stan skóry należy raz dziennie wykonywać delikatny masaż skóry twarzy. Najlepiej robić go wieczorem, podczas nakładania kremu. Masaż przyspieszy krążenie i poprawi dostarczanie składników odżywczych do zewnętrznych warstw skóry. Nie należy robić go zbyt długo ani zbyt intensywnie, wystarczą 2 – 3 minuty. Przy zbyt mocnym masażu, skóra może się rozciągnąć, co wpłynie niekorzystnie na jej wiotczenie.

 1. Masaż zaczynamy od szyi, delikatnie pocierając ją od dołu w kierunku brody.
 2. Od środka brody masujemy skórę w kierunku ucha.
 3. Następnie przesuwamy się wyżej, wykonując masaż pociągłymi ruchami od końca nosa do ucha i skroni.
 4. Wykonujemy też masaż wokół nosa.
 5. Masaż czoła zaczynamy od miejsca między brwiami, kierując się ku górze czoła i kończąc na skroniach.

Zabiegi na zmarszczki mimiczne

Najskuteczniejszymi zabiegami na zmarszczki są te polegające na wstrzykiwaniu wypełniaczy. Efekty zabiegów nie są jednak trwałe i należy je powtarzać co pół roku lub rok. Lekkie spłycenie zmarszczek można osiągnąć też dzięki zabiegom skracającym i regenerującym włókna kolagenowe.

 • Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze i odpowiada za jej nawilżenie i dobrą kondycję kolagenu. Dzięki wstrzykiwaniu go w zmarszczki, efekt wypełnienia powstaje od razu. Można stosować go do usuwania zmarszczek w okolicach oczu, ust oraz bruzd na czole. Przez maksymalnie 2 dni po zabiegu skóra może być opuchnięta i zaczerwieniona. Kwas hialuronowy jest metabolizowany przez organizm, więc wchłonie się w przeciągu roku. Po tym czasie trzeba powtórzyć zabieg. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym kosztuje od 800 do 1200 zł.
 • Wypełnianie zmarszczek botoksem. Wstrzykiwanie botoksu powoduje paraliż mięśni, które kurcząc się powodują powstawanie zmarszczek. Dzięki zabiegowi skóra jest wygładzona i nie kurczy się. Bardzo dobre efekty osiągnąć można w wypełnianiu zmarszczek mimicznych wokół oczu. Efekty botoksu widoczne są po 7-14 dniach i utrzymują się do 6 miesięcy. Zabieg kosztuje od 400 zł.
 • Usuwanie zmarszczek laserem. Jest to kolejna skuteczna metoda wygładzania zmarszczek. Zabieg wykonywany jest laserem frakcyjnym, który nie przerywa ciągłości skóry. Wiązka lasera skierowana jest w głąb skóry, gdzie dokonuje mikrouszkodzeń. Pobudzają one odbudowę skóry i namnażanie nowych komórek. W przeciągu 4 do 6 tygodni następuje regeneracja skóry i spłycenie zmarszczek. Najlepiej wykonać serię 6 zabiegów. Efekty mogą utrzymać się nawet przez kilka lat. Zabieg laserem kosztuje od 500 zł za jedną część twarzy do nawet 3500 zł za całą twarz.
 • Mezoterapia na zmarszczki. Zabieg mezoterapii nie ma na celu całkowitego usunięcia zmarszczek, jednak może w znaczącym stopniu poprawić jędrność i napięcie skóry, a co za tym idzie zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu w skórę preparatów, które mają pobudzić i zregenerować skórę. W walce ze zmarszczkami najlepiej sprawdzi się preparat z kwasem hialuronowym. Zabieg kosztuje ok. 300 zł.
 • Termolifting na zmarszczki. Termolifting polega na podgrzewaniu wewnętrznych warstw skóry bez uszkadzania naskórka. Pod wpływem fal radiowych lub podczerwieni, na odpowiedniej głębokości dochodzi do podwyższenia temperatury, co powoduje skurczenie się włókien kolagenowych oraz pobudzenie odbudowy skóry i produkcji nowego kolagenu. Po termoliftingu skóra jest zagęszczona, jędrna i elastyczna, a drobne zmarszczki zostają spłycone.