Białe ślady po opalaniu. Jak pozbyć się białych plam i przebarwień po opalaniu?
Białe ślady po opalaniu mogą być zarówno przebarwieniami powstałymi w wyniku oparzenia słonecznego, jak i efektem zakażenia grzybiczego. Białe plamy na ciele po opalaniu mogą się również pojawić u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne i niektóre leki na receptę. Sprawdź, jakie są przyczyny białych śladów po opalaniu, czy mogą być one objawem bielactwa i jak pozbyć się tych nieestetycznych zmian skórnych.
Spis treści
- Białe ślady po opalaniu - przyczyny
- Oparzenia słoneczne
- Grzybica skóry
- Ucisk skóry
- Leki z substancją fotouczulającą
- Zioła fotouczulające
- Ekspozycja na słońce po zabiegach medycyny estetycznej
- Okres ciąży
- Białe ślady po opalaniu - jak się ich pozbyć?
Białe ślady po opalaniu to odbarwienia, które są wynikiem hipopigmentacji. Hipopigmentacja to zaburzenie barwnikowe skóry, które polega na niedoborze melaniny w naskórku. Powstaje ono, gdy dojdzie do zniszczenia melanocytów. Są to komórki produkujące melaninę – barwnik, którego zadaniem jest pochłanianie promieni UV.
Tabletki antykoncepcyjne a przebarwienia po opalaniu
Mam 27 lat i od ok. 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne YAZ. Od ostatnich dwóch sezonów letnich zauważyłam, że po opalaniu na twarzy pojawiają mi się przebarwienia. Dokładnie na policzkach i nad górną wargą. Przebarwienia przypominają plamy ostudowe. Pojawiają się po dużej ekspozycji na słońce, później stopniowo zanikają. Nie miałam żadnych inwazyjnych zabiegów na twarzy, które mogłyby się do tego przyczynić. Czy może to być efektem przyjmowania tabletek? Czy zmienić obecne tabletki na inne? W ulotce jest wspomniane, że czasami skutkiem ubocznym może być uczulenie na słońce. Dermatolog i kosmetyczka zasugerowały, że przebarwienie mogą mieć podłoże hormonalne.
Elżbieta Szymańska: Przebarwienia skóry pod wpływem słońca są typowymi powikłaniami stosowania antykoncepcji hormonalnej, wszystkich preparatów. Zmiana preparatu na inny nic nie da. Pozostaje wybór: albo zmienić metodę antykoncepcji albo nie opalać się.
Białe ślady po opalaniu - przyczyny
Oparzenia słoneczne
Oparzenia słoneczne są wynikiem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Od 2 do 4 godzin po skończeniu opalania pojawia się czerwona skóra. Po kilku dniach poparzony, martwy naskórek schodzi płatami, pod którym czasami kryją się jasne plamy. Zazwyczaj znikają one po ok. miesiącu - tyle trwa regeneracja naskórka.
Grzybica skóry
Łupież pstry jest wywołany przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale. Objawia się drobnymi, różowymi lub brunatnymi plamami. Przy ekspozycji na słońce dochodzi do zahamowania procesu powstawania melaniny i plamy odbarwiają się.
Ucisk skóry
Białe palmy po opalaniu, które pojawią się tylko w miejscach podparcia ciała, czyli na skórze łopatek lub pośladków, mogą być wynikiem mocnego ucisku. Kiedy łopatki i pośladki dłuższy czas stykają się z twardą powierzchnią, zmniejsza się ilość tlenu i krwi, która dociera do tych obszarów. Efektem mogą być tymczasowe białe plamy na ciele. Dlatego podczas opalania należy często zmieniać pozycję, w której ułożone jest ciało.
Leki z substancją fotouczulającą
Jeśli jeden ze składników leku jest substancją fotouczulającą, białe plamy po opalaniu mogą być reakcją fotoalergiczną skóry. Leki, które zmniejszają odporność skóry na poparzenie słoneczne, to min. sulfonamidy, leki przeciwcukrzycowe, beta-blokery, leki obniżające stężenie cholesterolu, leki moczopędne, leki przeciwgrzybicze oraz tabletki antykoncepcyjne. Należy pamiętać, że w trakcie terapii lekami fotouczulającymi, a także do 2-3 tygodni po niej należy unikać słońca, a na co dzień stosować filtry SPF minimum 50.
Zioła fotouczulające
Dziurawiec i arcydzięgiel spożywane np. w formie naparów lub tabletek sporządzonych z tych roślin mogą przyczynić się do odbarwień skóry po opalaniu.
Ekspozycja na słońce po zabiegach medycyny estetycznej
Zabiegi medycyny estetycznej, po których przez co najmniej miesiąc należy unikać słońca, to m.in. mikrodermabrazja i wszelkie zabiegi laserowe. Promienie słoneczne uszkadzają podrażnioną podczas zabiegu skórę i doprowadzają do powstania licznych przebarwień i odbarwień.
Okres ciąży
Podwyższony poziom estrogenów w czasie ciąży sprawia, że melanocyty (komórki produkujące melaninę) mogą nie pracować prawidłowo, tzn. zbyt intensywnie lub wcale. Dlatego niektóre kobiety w ciąży mogą się zmagać zarówno z przebarwieniami, jak i białymi plamkami na skórze.
Białe plamy po opalaniu a bielactwo
Lekarze zgodnie twierdzą, że białe plamy po opalaniu nie są objawem bielactwa. Bezpośrednią przyczyną tej choroby jest systematyczne niszczenie melanocytów - komórek odpowiedzialnych za kolor skóry. Dokładne przyczyny "wymierania" melanocytów nie są znane, jednak lekarze przypuszczają, że na ten proces mają wpływ czynniki genetyczne i reakcje autoimmunologiczne. Plamy bielacze nie są zagrożeniem dla zdrowia chorego, jednak wystawianie ich na działanie promieni słonecznych zwiększa ryzyko wystąpienia trudno gojących się oparzeń słonecznych, a także zmian nowotworowych. Pozbawiona melanocytów skóra nie posiada bariery ochronnej, dzięki której mogłaby się "bronić" przed promieniami ultrafioletowymi, dlatego należy opalać ją z umiarem.
Białe ślady po opalaniu - jak się ich pozbyć?
Jeśli istnieje podejrzenie, że białe plamy na skórze są wynikiem zakażenie grzybiczego, należy udać się do dermatologa. Przepisze on odpowiednie leki zwalczające infekcję. Do czasu wizyty u lekarza można stosować leki bez recepty, które hamują wzrost grzybów, np. Clotrimazolum.
Zobacz: Jak chronić włosy przed słońcem?
Jeśli białe plamy po opalaniu są wynikiem oparzenia słonecznego, wypróbuj ekstrakt z aloesu i alg morskich, które przyspieszają regenerację komórek skóry. Na odbarwione miejsca możesz aplikować także witaminy A i E z kapsułki, które odbudują warstwę lipidową naskórka. Do czasu wygojenia się plam powstałych w wyniku oparzenia słonecznego można je zakamuflować makijażem lub samoopalaczem. Jest to sposób godny polecenia, jeśli odbarwienia znajdują się w widocznych miejscach, np. na twarzy. Sprawdzonym sposobem na pobycie się odbarwień jest jedzenie marchwi i jej przetworów. Zawarte w niej karotenoidy, a w szczególności beta-karoten, wpływają na zmianę barwy skóry, ponieważ barwniki marchewki są magazynowane w skórze.
- Jeśli ww. sposoby na białe plamy nie pomagają, możesz spytać lekarza, czy kwalifikujesz się na naświetlanie odbarwień promieniami ultrafioletowymi (np. metodą PUVA). Jest to zabieg, którego celem jest intensywna stymulacja melanocytów do produkcji barwnika.