Fish pedicure. Jak wygląda pedicure rybkami? Czy jest bezpieczny?

2018-07-26 11:28

Fish pedicure budzi wiele kontrowersji. Zachwalany jest jako najbardziej naturalny z możliwych sposobów na peeling skóry, ale ma też wielu oponentów. Sprawdzamy, czym jest fish pedicure i jak wygląda. Poznaj korzyści i zagrożenia płynące z zabiegu.

Fish pedicure. Jak wygląda pedicure rybkami? Czy jest bezpieczny?
Autor: Thinkstockphotos.com Fish pedicure polega na moczeniu stóp w zbiorniku z wodą wypełnionym małymi rybkami. Egzotyczne rybki peelingują skórę i zdzierają martwy naskórek.

Spis treści

 1. Co to jest fish pedicure i skąd pochodzi?
 2. Jak wygląda zabieg fish pedicure?
 3. Co sprawdzić przed zabiegiem fish pedicure?
 4. Ile kosztuje fish pedicure i gdzie go zrobić?
 5. Wady i zalety fish pedicure
 6. Przeciwwskazania do fish pedicure:
 7. Czy fish pedicure jest bezpieczny?

Co to jest fish pedicure i skąd pochodzi?

Fish pedicure jest rodzajem pedicure’u, podczas którego martwy naskórek usuwany jest przez rybki znajdujące się w akwarium. Wykonuje się go w gabinetach kosmetycznych i salonach urody. Zabieg daje efekt podobny do peelingu i można go również stosować na dłonie lub inne partie ciała (fish manicure, fish spa).

Gatunek rybek wykorzystywany podczas fish pedicure to garra rufa (polska nazwa to brzana ssąca). Rybki są brunatno-pomarańczowe, mają do 14 cm długości, a ich pyszczki są bezzębne. Gatunek pochodzi z ciepłych wód Bliskiego Wschodu. Brzany żyjące w naturze można spotkać w Jordanii, Syrii i Turcji. Tam nazywane są rybkami szczęścia. Szerszej publice ich lecznicze właściwości zostały przedstawione w 1843 roku przez biologa Johanna Jakuba Heckela. Według tych informacji w naturze rybki również żywią się martwym naskórkiem, np. ludzi wchodzących do zbiorników wodnych.

Rybki wykorzystywane podczas fish pedicure zyskały sobie przydomek Doctor Fish.

Jak wygląda zabieg fish pedicure?

Na początku osoba wykonująca zabieg umyje ci stopy i przejdzie do dezynfekcji stóp preparatem zawierającym alkohol. Często zadawane jest też pytanie o przeciwwskazania do zabiegu. Oczyszczone stopy wkłada się do akwarium z ciepłą wodą, gdzie pływają setki rybek. Rybki rozpoczynają peeling - obgryzają martwy naskórek. Podczas fish pedicure odczuwasz łaskotki i delikatne mrowienie. Po określonym czasie suszysz stopy, a zabieg jest skończony.

Czytaj też:

Jak zadbać o STOPY - praktyczny poradnik pielęgnacji stóp

Leczniczy pedicure - na czym polega i jakie daje efekty?

Domowe SPA dla stóp i dłoni - sprawdzone sposoby na naturalną pielęgnację

Co sprawdzić przed zabiegiem fish pedicure?

 1. Dowiedź się, czy rybki pochodzą ze sprawdzonych hodowli.
 2. Czy woda w akwarium jest czysta i badana przez sanepid.
 3. Czy woda była wymieniana lub dezynfekowana po poprzednim kliencie.
 4. Czy brodzik jest każdorazowo myty.
 5. Czy akwarium ma system filtracji.

Ile kosztuje fish pedicure i gdzie go zrobić?

Za fish pedicure trwający 30 min w mniejszych miastach płaci się od 30 zł do 70 zł, a w większych miastach od 70 zł do 150 zł. Zabieg najlepiej zrobić w sprawdzonym salonie, który dba o dezynfekcję sprzętu i ogólnie pojętą higienę.

Wady i zalety fish pedicure

W kosmetyce rzadko zdania są tak bardzo podzielone jak w przypadku fish pedicure. Sympatycy rybkowego peelingu mówią o poprawie krążenia w całym ciele po zabiegu i całkowitym usunięcie martwego naskórka za pomocą tej naturalnej metody. Rybki wydzielają również enzym dithranol odpowiadający za zmiękczenie skóry i ochronę przed nawrotem chorób skórnych.

Zabieg jest bardzo popularny w USA, Turcji, Niemczech, Szwajcarii, Czechach, Hiszpanii i Tajlandii. Z kolei amerykańska Agencja Ochrony Zdrowia twierdzi, że rybki mogą przenosić groźne wirusy, np. HIV, HPV, zapalenie wątroby typu C.

Co więcej, choć miejsca, które oferują fish pedicure zapewniają, że dbają o systematyczne i właściwe odkażanie wanien, w których fish menicure jest przeprowadzany, jak i samych ryb, infekcje mogą się w ten sposób przedostawać od jednej osoby do drugiej.

Fish Health Inspectorate z Wielkiej Brytanii nagłośniło przypadek z 2001 roku, gdy do angielskich gabinetów fish pedicure trafiły ryby z Indonezji. Niektóre z nich miały zakrwawione pyszczki, wyłupiaste oczka, co wskazywało na ich infekcje.

Podobne zdanie ma Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, czyli polski sanepid. O usunięcie fish pedicure z ofert salonów kosmetycznych walczą obrońcy zwierząt.

Przeciwwskazania do fish pedicure:

 • kurzajki,
 • grzybica,
 • stany zapalne skóry i otarcia,
 • dodatni wynik w badaniu na obecność wirusa HPV,
 • nosicielstwo chorób zakaźnych krwi,
 • rozrusznik serca,
 • stopa cukrzycowa,
 • depilacja nóg woskiem krócej niż 24h od zabiegu,
 • stany obniżające odporność.
Ważne

Czy fish pedicure jest bezpieczny?

W 2018 roku głośno było o przypadku kobiety, która z nieznanego powodu straciła paznokcie - najpierw po prostu przestały rosnąć, później odpadły, a dalszy wzrost nie następował. Jej dermatolog - dr Shari R. Lipnet - opisała przypadek kobiety w piśmie specjalistycznym "JAMA Dermatology".

Badaczka zajmowała się przypadkiem właśnie tej pacjentki i nie potrafiła wskazać przyczyny, dla której odpadły jej paznokcie. Wykluczyła bowiem ich utratę na skutek przyjmowania antybiotyków, infekcji, chorób autoimmunologicznych. Po wnikliwej analizie doszła jednak do wniosku, że przyczyną wypadnięcia paznokci był... fish pedicure, na który pół roku wcześniej poszła pacjentka.

Cały mechanizm utraty paznokci spowodowany fish pedicure nie jest do końca znany, prawdopodobnie jednak chodzi o uszkodzenia macierzy paznokcia, spowodowane ingerencją rybich pyszczków.

Dr Lipnet zdecydowanie nie poleca fish pedicure jako metody pielęgnacji paznokci. Jej pacjentce paznokcie odrosną, ale będzie musiała na to długo poczekać około 18 miesięcy - ponieważ paznokcie każdego miesiąca stają się dłuższe o zaledwie 1 mm.