Podkład mineralny: jak nakładać i jaki wybrać? Rodzaje podkładów mineralnych
Podkład mineralny to kosmetyk delikatniej działający na cerę niż jego tradycyjny odpowiednik - stąd właśnie wynika popularność zarówno samych podkładów mineralnych, jak i w ogóle tego rodzaju kosmetyków. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem podkładu mineralnego, przeczytaj, jakie jego rodzaje są dostępne w sklepach, jak nakładać i jak wybrać podkład mineralny.
Spis treści
- Jak wybrać podkład mineralny?
- Rodzaje podkładów mineralnych
- Jak nakładać podkład mineralny?
- Wady i zalety podkładów mineralnych
- Nakładanie podkładu mineralnego krok po kroku [WIDEO]
Podkład mineralny, jak każdy tego rodzaju kosmetyk (i jak zresztą wskazuje na to jego nazwa), złożony jest wyłącznie z naturalnych składników - sproszkowanych minerałów. Wśród tych minerałów są te, które pełnią rolę pigmentów (dzięki nim możemy dobrać kolor podkładu do odcienia swojej skóry), należą do nich m. in. : tlenek żelaza, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, ultramaryna, żółcień, czerwień i czerń żelazowa. W zawartych w podkładach minerałach znajdziemy również wypełniacze, które sprawiają, że zmarszczki, wgłębienia, rozszerzone pory stają się mniej widoczne. Do tych najpopularniejszych zaliczamy m. in.: talk, mikę, krzemionkę, kaolin, glinkę żółtą, czerwoną i zieloną.
Warto jednak dodać, że tak naprawdę to nie zawartość powyższych składników świadczy o dobroczynnym podkładów mineralnych na cerę - wiele z tradycyjnych podkładów również je zawiera. Sedno tkwi w tym, czego podkłady mineralne NIE zawierają. A nie znajdziemy w nich konserwantów (m. in. parabenów), barwników, aromatów, silikonów - zawierają wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Dzięki swojej zawartości podkład mineralny nie tylko kryje niedoskonałości, ale i działa na skórę łagodząco i w żaden sposób jej nie podrażnia. Wykazuje też działanie antybakteryjne i ogranicza ilość wydzielanego sebum. Z podkładu mineralnego mogą więc korzystać zarówno osoby z cerą trądzikową, jak i alergicy. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk dla siebie?
Jak wybrać podkład mineralny?
1. Wybór odpowiedniego odcienia
Jak w przypadku każdego podkładu, tak i przy tym mineralnym ważny jest wybór właściwego odcienia kosmetyku, który idealnie "zespoli" się z cerą, nie będzie od niej odstawał kolorystycznie. O ile w przypadku podkładów mineralnych "efekt maski" nam nie grozi, to źle dobrany odcień kosmetyku - jak najbardziej. Aby właściwie dobrać odcień podkładu, musisz określić tonację swojej cery. Najłatwiej zrobisz to, przyglądając się jej w naturalnym świetle. Podkłady mineralne są zazwyczaj dostępne w sprzedaży internetowej, więc nie zawsze możesz je zobaczyć "na żywo" - zazwyczaj jednak możesz kupić mniejsze, testowe próbki kosmetyku - jeśli nie jesteś zdecydowana na konkretny odcień, warto skorzystać z tej opcji.
Często kosmetyki mineralne dostępne są w odcieniach: Beige, Natural, Golden, Sunny (wymienione od najjaśniejszej do najciemniejszej).
2. Rodzaj cery
Wybierając rodzaj podkładu mineralnego, zwróć uwagę nie tylko na jego odcień, ale i na rodzaj swojej cery. Np. osoby z cerą przetłuszczającą się, skłonną do wyprysków, powinny postawić na podkład matujący. Te, których cera wygląda na suchą, bladą - rozświetlający. Przed wielkim wyjściem sięgnij natomiast po kosmetyk kryjący.
3. Wybór marki
Na rynku kosmetyków mineralnych wcale nie ma tak wielu marek, które walczyłyby o klientki. Wśród tych, które cieszą się ich największym uznaniem, od lat królują ci sami producenci. Polki chętnie sięgają po podkłady mineralne rodzimej marki Annabelle Minerals, i to nie tylko ze względów patriotycznych. Bardzo popularne są również Lily Lolo, Earthnicity Minerals, Meow Cosmetics, Ecolore. Także firmy, które nie są wyspecjalizowane wyłącznie w produkcji kosmetyków mineralnych, mają je w swojej ofercie, np. Clarins, Bioderma, Artdeco. To, który kosmetyk okaże się najlepszy w przypadku konkretnej kobiety, zależy od wielu czynników - najlepiej wybrać właściwy, korzystając z próbek lub kierując się opiniami innych użytkowniczek.
Polecany artykuł:
Rodzaje podkładów mineralnych
1. Podkłady mineralne możemy podzielić ze względu na funkcję, jaką pełnią.
Podkład mineralny rozświetlający, jak sama nazwa wskazuje, dodaje cerze blasku (ale nie powoduje, że się "świeci"), świeżości. Sprawia, że poszarzała, wyglądająca na zmęczoną skóra wydaje się rozświetlona. Podkład rozświetlający ukrywa zmarszczki i wyrównuje koloryt cery.
Podkład mineralny matujący to kosmetyk, którego główną funkcją jest ukrycie tego, co uważamy za swoje mankamenty - przede wszystkim trądziku, ale ma także funkcję dodatkową - reguluje poziom wytwarzanego sebum. Podkład matujący działa również antybakteryjnie, jest bardzo łagodny dla cery. Przeznaczony przede wszystkim do skóry tłustej.
Podkład mineralny kryjący - to kosmetyk o jeszcze silniejszych właściwościach kryjących niż podkład mineralny matujący. Ten pierwszy bardziej, jak wskazuje jego nazwa, matuje skórę, ten drugi w pełni zakrywa niedoskonałości. Świetnie sprawdzi się podczas wyjścia na spotkanie służbowe czy na imprezę. Nie powoduje efektu maski.
2. Podkłady mineralne można też podzielić ze względu na formę, w której możemy je kupić.
Podkład mineralny w proszku
To najczęściej spotykana forma podkładu mineralnego. I choć wydaje się niezbyt wygodna - podkład w proszku trudniej nałożyć niż w kremie - jest zupełnie naturalna. Do wytworzenia kosmetyku nie użyto bowiem żadnych dodatkowych składników, mających przekształcić ją w płyn czy krem.
Podkład mineralny w kremie
Krem nie jest pierwotną formą podkładu mineralnego, ale nie oznacza to, że do jego stworzenia użyto sztucznych substancji. Często podkłady mineralne w kremie stanowią połączenie z masłem babassu. Masło babassu nie zawiera aromatów, wypełniaczy, barwników innych niż pigmenty naturalne. Podkładów mineralnych w kremie mogą używać nawet osoby o cerze trądzikowej - nie powodują one "świecenia się" skóry. Dla wielu użytkowniczek krem jest wygodniejszą formą do nakładania na twarz niż proszek.
Podkład mineralny w płynie
Płynne formuły podkładów mineralnych wymagają użycia substancji konserwujących, zapobiegających pojawieniu się po ich użyciu infekcji, ponieważ woda to idealne miejsce do mnożenia się drobnoustrojów.
Polecany artykuł:
Jak nakładać podkład mineralny?
Nakładanie podkładu mineralnego w formie sypkiej nie jest zadaniem nie do wykonania, choć na początku może wydawać się trudne. Podkład mineralny można nakładać na sucho i mokro. Według niektórych użytkowniczek ta druga metoda zapewnia dłuższy czas utrzymywania się kosmetyku na twarzy.
Nakładanie podkładu mineralnego na sucho
1. Wysyp niewielką ilość podkładu na dołączony do niego spodeczek.
2. Nałóż podkład na pędzel w ten sposób, by był on niewidoczny zarówno na spodku, jak i na pędzlu - "wmasowuj" pędzel w spodek.
3. Jeśli mimo wszystko na pędzlu zostaną widoczne elementy podkładu, nie strzepuj ich, nie wywołuj "pyłu". Delikatnie stuknij brzegiem pędzla o spodek tak, by niewielkie resztki do niego spadły.
Podkład mineralny nakładamy na twarz w kilku cienkich warstwach, a nie w jednej grubej.
4. Jeśli masz skórę delikatną, suchą lub naczynkową, nakładaj podkład ruchem posuwistym z góry na dół.
5. Jeśli twoja cera jest sucha, zostawiaj na niej za pomocą pędzla stempelki.
6. Cera tłusta, mieszana i normalna najlepiej przyjmie okrężne ruchy pędzla.
Wady i zalety podkładów mineralnych
O podkładach mineralnych powiedziano wiele dobrego: że nie uczulają, działają antybakteryjnie, nie zatykają porów, że zawierają wyłącznie naturalne składniki. Tak rzeczywiście jest - tlenek cynku i dwutlenek tytanu to naturalne filtry przeciwsłoneczne, inne substancje nadają skórze matowości, jedwabistości, kryją ją. Na pewno nie szkodzą, ale i nie mają wyjątkowych właściwości - nie można więc rezygnować na ich korzyść z kremów nawilżających czy kremów z filtrem UV.
Warto dodać, że podkłady mineralne z definicji mają zawierać wyłącznie naturalne składniki i tak jest w przypadku najbardziej uznanych marek. Zawsze jednak należy sprawdzać skład i producenta konkretnego produktu, ponieważ podkład mineralny koniec końców nie zawsze się takim okazuje.
Nakładanie podkładu mineralnego krok po kroku [WIDEO]
Zobacz, jak to robi LifeManagerka!