Kosmetyki naturalne
Olejek pichtowy, tłoczony z pędów jodły syberyjskiej, to naturalny produkt o działaniu antybakteryjnym, przeciwstarzeniowym i regenerującym skórę. Sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej, kuracjach przeciwzmarszczkowych oraz w pielęgnacji skóry głowy. Warto przygotować domową inhalację podczas przeziębienia i użyć kilku kropel do relaksacyjnej kąpieli.
Woda brzozowa to używany w kosmetyce roztwór soku z brzozy i alkoholu etylowego. Znana jest od dawna ze swoich właściwości pobudzających porost włosów. Dowiedz się, jakie właściwości kosmetyczne ma woda brzozowa i jak stosować ją na skórę i włosy.
Sól gorzka (sól Epsom, sól angielska) od setek znana jest ze swoich cudownych dla zdrowia właściwości. Ze względu na zawartość siarki i magnezu, sól gorzka doskonale wpływa na poprawę kondycji organizmu. Ma właściwości regenerujące, odkwaszające i odtruwające, a ponadto działa przeciwzapalnie i antyłojotokowo. Sól Epsom swoje zastosowanie znalazła nie tylko w medycynie, lecz także w kosmetyce. Dowiedz się jak sól gorzka działa na organizm oraz jak ją stosować.
Olej konopny, choć jego nazwa budzi czasem różne skojarzenia, stał się kolejnym pielęgnacyjnym hitem. Jakie ma właściwości i zastosowanie? Jak możesz go wykorzystać w domowej pielęgnacji skóry i włosów?
Sól fizjologiczna - jej opakowanie kosztuje zaledwie kilka złotych, a jednak rzadko kiedy obecna jest w kosmetyczce, bo kojarzy się bardziej z medycyną niż z kosmetologią. Dlatego jeśli już znajduje się w domu, to raczej stoi w apteczce. Warto jednak wiedzieć, że sól fizjologiczna sprawdzi się również w pielęgnacji, zarówno tej domowej, codziennej, jak i w trakcie zabiegów kosmetycznych. Jakie więc właściwości i zastosowanie ma sól fizjologiczna i do czego można ją wykorzystać, dbając o urodę?
Olejek rycynowy można kupić za parę złotych w każdej aptece. Kojarzymy go przede wszystkim z właściwościami przeczyszczającymi, ale może łagodzić bóle głowy oraz dokuczliwe bóle krzyża. Doskonale sprawdza się także w przemyśle kosmetycznym. Sprawdź, jakie właściwości pielęgnacyjne i lecznicze ma olejek rycynowy oraz dowiedz się, jak działa na brwi, na włosy i na twarz.
Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek antybakteryjny, przeciwzapalny i dezynfekujący. Pomoże zwalczyć trądzik, łupież czy przetłuszczanie włosów. Jakie właściwości ma olejek herbaciany? Jak stosować olejek z drzewa herbacianego, by odnieść z tego jak najwięcej korzyści?
Olej z pestek śliwki znany jest ze swoich właściwości nawilżających i regenerujących. Mimo, że świetnie nawilża, nie pozostawia na skórze lepkiego filmu. Olej stosowany jest w pielęgnacji twarzy i ciała, a także jako dodatek do gotowych kosmetyków i domowych przepisów. Pięknie pachnie, pielęgnuje skórę i korzystnie wpływa na wszystkie typy cery. Dowiedz się, jakie właściwości ma olej z pestek śliwki i jak go stosować.
Woda różana cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Woda różana słynie przede wszystkim ze swoich właściwości nawilżających, ale możliwości jej zastosowania jest wiele. Wodę różaną można np. ... pić. Przeczytaj, jak działa woda różana, dowiedz się jak ją stosować i jak zrobić ją samodzielnie w domu.
Historia zielonego mydła z Aleppo sięga czasów Fenicjan. Teraz syryjskie mydło Alep służy do walki z trądzikiem i przetłuszczającą się skórą, ale oprócz tego potrafi unosić się na wodzie. Jakie inne właściwości posiada słynne mydło z Aleppo? Warto sprawdzić, czy powinno zawitać do naszej łazienki.
Miód ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jest często wykorzystywany w leczeniu zmian skórnych i trądziku, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, zmniejsza ryzyko powstania bliznowców, przyspiesza gojenie się ran. Miód również doskonale nawilża i koi podrażnienia skóry, dlatego jest doskonałym składnikiem domowych kosmetyków. Sprawdź przepisy na miodowe kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów.
Olejek lawendowy, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzany jest z lawendy, znanej ze swoich właściwości zdrowotnych. Zapach olejku lawendowego działa terapeutycznie, ułatwia zasypianie i uspokaja. Olejek eteryczny pozyskiwany z aromatycznych kwiatów lawendy można stosować bezpośrednio na skórę dotkniętą trądzikiem i łuszczycą. Zastosowanie olejku lawendowego w kosmetyce jest niezwykle szerokie. Dowiedz się, jak na skórę i włosy działa lawenda i jak zrobić olejek lawendowy w domu.
Węgiel aktywny kojarzy się głównie z lekarstwem na dolegliwości żołądkowe. Ma on jednak wiele innych właściwości, dzięki którym znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie i przemyśle, ale także w kosmetyce. Poradzi sobie z trądzikiem, zaskórnikami, wybieli zęby i zniweluje problem przetłuszczających się włosów.
Kamuflaż to kosmetyk jedyny w swoim rodzaju. Maskuje wszelkie niedoskonałości cery, takie jak krostki, wypryski, przebarwienia, cienie pod oczami czy popękane naczynka. Choć kamuflaż sprawia, że twarz nabiera nieskazitelnego wyglądu, ma jedną wadę – może zatykać pory. Dlatego polecany jest tylko na specjalne okazje. Jak działa kamuflaż i jak go stosować? Jakie rodzaje tego kosmetyku spotkamy w drogeriach?
Masło kakaowe ma przyjemny zapach i delikatny kolor. W czystej postaci można je stosować na całe ciało - aby nawilżyć skórę, ukoić podrażnienia po opalaniu, nadać skórze piękny kolor. Jest to naturalny kosmetyk hipoalergiczny, nawilżający, wspomagający regenerację naskórka. Masło kakaowe ma uniwersalne zastosowanie w kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Olej babassu to wszechstronny, naturalny kosmetyk do włosów, twarzy i ciała. Doskonale nawilża, ujędrnia skórę oraz zapobiega procesom starzenia. Sprawdzi się w masażu, walce z cellulitem, a także w pielęgnacji suchych, łamliwych włosów.
Nafta kosmetyczna ma wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne, w związku z tym mogą po nią sięgnąć posiadaczki wszystkich rodzajów włosów, zwłaszcza te, które zmagają się z suchymi, łamliwymi czy zniszczonymi kosmykami. Nafta kosmetyczna ułatwi rozczesywanie i sprawi, że włosy nie będą się elektryzować. Wspomoże także leczenie łupieżu. Sprawdź, jakie właściwości ma nafta kosmetyczna i jakie jest jej zastosowanie.
Krzemionka wykorzystywana jest w kosmetykach do makijażu, takich jak pudry czy cienie, zwłaszcza te mineralne, ale także w kosmetykach pielęgnacyjnych – przeciwłojotokowych, stosowanych w walce z trądzikiem. Krzemionka działa matująco, optycznie wygładza skórę, nadaje kosmetykom jedwabistej konsystencji i sprawia, że ich aplikacja to czysta przyjemność. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości ma krzemionka i poznaj pozostałe jej zastosowania.
Kawa, stosowana na skórę i włosy, ma doskonały wpływ na ich kondycję. Zawarta w niej kofeina stymuluje porost włosów, ogranicza cellulit, wygładza i ujędrnia skórę. Kofeinę można znaleźć zarówno w kawie, jak i w herbacie. Należy jednak wiedzieć, jak ją stosować, by była skuteczna.
Mika to naturalnie występujący w przyrodzie minerał, który znalazł szereg zastosowań – np. w kosmetyce. Mika jest składnikiem wielu kosmetyków mineralnych i ma tę właściwość, że odbija i rozprasza światło, optycznie wygładza skórę i ukrywa nierówności. A do tego jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Przeczytaj, jakie jest działanie i zastosowanie miki w kosmetyce.
Olejek różany to naturalny produkt, który można wykorzystać w aromaterapii, do masażu czy jako składnik innych kosmetyków z róży. Dlaczego kobiety tak chętnie sięgają po olejek różany? Poznaj właściwości i zastosowanie olejku różanego!
Więcej z działu Kosmetyki
Materiał sponsorowany