Czym jest olej rycynowy i jakie ma zastosowanie? Olejek rycynowy na brwi, włosy i twarz

2021-06-17 8:54

Olejek rycynowy można kupić za parę złotych w każdej aptece. Kojarzymy go przede wszystkim z właściwościami przeczyszczającymi, ale może łagodzić bóle głowy oraz dokuczliwe bóle krzyża. Doskonale sprawdza się także w przemyśle kosmetycznym. Sprawdź, jakie właściwości pielęgnacyjne i lecznicze ma olejek rycynowy oraz dowiedz się, jak działa na brwi, na włosy i na twarz.

Pielęgnacja olejem rycynowym - pielęgnacyjne i lecznicze właściwości olejku rycynowego
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Olejek rycynowy: właściwości lecznicze
 2. Olejek rycynowy na brwi i rzęsy
 3. Olejek rycynowy na włosy
 4. Olejek rycynowy na twarz

Olejek rycynowy nie tylko przeczyszcza, ale ma też wszechstronne właściwości pielęgnacyjne. Dobroczynnie wpływa na włosy, rzęsy i brwi, doskonale oczyszcza twarz i zmiękcza skórę, nawet tę najtwardszą, na piętach.

Olejek rycynowy: właściwości lecznicze

 • Działanie przeczyszczające

W jaki sposób olej rycynowy wywołuje efekt przeczyszczający? Na olej oddziałują enzymy z trzustki, pod wpływem których olej przemienia się w mydła sodowe i potasowe. Mydła te podrażniają błony śluzowe jelita i wzmagają ich perystaltykę. W wyniku tego procesu następuje przenikanie wody do ściany jelita, zwiększenie ich objętości i efekt przeczyszczający.

 • Ból pleców, głowy i brzucha

Gorący okład z olejku rycynowego łagodzi bóle pleców, bóle brzucha i bóle głowy o nieznanej przyczynie. Wystarczy, że nasączysz gazę podgrzanym wcześniej olejem rycynowym i przyłożysz do bolącego miejsca. Następnie nałóż folię, aby jak najdłużej utrzymać wysoką temperaturę.

Olejek rycynowy na brwi i rzęsy

Zaleca się nakładać olejek rycynowy na rzęsy za pomocą czystej szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs. Należy uważać z ilością nakładanego preparatu, ponieważ może się dostać do oczu i spowodować ich przekrwienie i łzawienie. Zasadę umiaru stosujemy także podczas wcierania olejku w brwi. Efektem kuracji są ciemniejsze, dłuższe i grubsze włoski brwi i rzęs.

Olejek rycynowy na włosy

Olejek rycynowy ma bardzo ciężką konsystencją, w związku z tym najlepiej sprawdza się jako jeden ze składników maski na włosy. Można go zmieszać z oliwką do włosów lub naftą kosmetyczną. Olejek rycynowy możemy wsmarować w:

 • końcówki włosów, które zazwyczaj wymagają większego nawilżenia, niż włosy u nasady,
 • nasadę włosów i skórę głowy - w tym wypadku olejek rycynowy najlepiej zmieszać z oliwką do włosów.

Olej rycynowy można też połączyć z żółtkami jajek i naftą kosmetyczną w celu stworzenia regeneracyjnej maski. Można ją aplikować na całą długość włosów.

Efekty maski regeneracyjnej:

 • lśniące, miękkie i puszyste włosy,
 • ciemniejsze i grubsze włosy,
 • zamknięcie łusek włosa i zmniejszenie ilości rozdwojonych końcówek,
 • szybszy porost włosów.

Olejku rycynowego nie poleca się osobom, które mają problem z wypadaniem włosów, ponieważ zbyt ciężka konsystencja olejku przyczynia się do utraty kosmyków.

  Olejek rycynowy zmiękczy twardą skórę pięt, łokci i kolan

  Twarda skóra pięt, kolan czy łokci zostanie zmiękczona, jeśli będziemy regularnie wcierać w nią kilka kropli olejku rycynowego. W celu regeneracji popękanych pięt, można zrobić okład z oleju rycynowego i gęstego kremu nawilżającego. Następnie należy owinąć je w folię, założyć bawełniane skarpetki i położyć się spać.

  Olejek rycynowy na twarz

  OCM, czyli Oil Cleansing Method, polega na oczyszczaniu twarzy naturalnymi olejkami. Metodę tę można sprowadzić do stwierdzenia klin klinem, czyli usuwanie tłuszczów za pomocą tłuszczów zawartych w naturalnych olejkach. Mieszanka oczyszczająca twarz składa się z 1/10 olejku rycynowego i 9/10 części olejku z pestek winogron (skóra sucha) oleju jojoba (cera tłusta) lub oleju migdałowego (cera normalna). Wystarczy, że na twarz pokrytą olejkami nałożysz ciepły, mokry ręcznik, odczekasz 2-3 minuty i zetrzesz nim nadmiar oliwy.

  JAKI MASZ TYP URODY?

  Pytanie 1 z 7
  Jak opiszesz swoją cerę?
  Zdjęcie