Kamuflaż: jak działa ten kosmetyk i jak go stosować?
Kamuflaż to kosmetyk jedyny w swoim rodzaju. Maskuje wszelkie niedoskonałości cery, takie jak krostki, wypryski, przebarwienia, cienie pod oczami czy popękane naczynka. Choć kamuflaż sprawia, że twarz nabiera nieskazitelnego wyglądu, ma jedną wadę – może zatykać pory. Dlatego polecany jest tylko na specjalne okazje. Jak działa kamuflaż i jak go stosować? Jakie rodzaje tego kosmetyku spotkamy w drogeriach?
Spis treści
Kamuflaż to tajna broń płci pięknej. Każda kobieta powinna mieć go w swojej kosmetyczce na wszelki wypadek, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie potrzeba, by kamuflaż zastosować.
Stres, zmęczenie, nieprzespana noc, kiepskie jedzenie w ostatnich dniach – najlepiej widać niestety na twarzy. Mogą pojawić się cienie pod oczami, przebarwienia, plamy, piegi, uczulenie, krostki, wysypki. Krótko mówiąc – nic pięknego.
I gdy w takim momencie szykuje nam się ważne spotkanie, kolacja biznesowa, randka lub po prostu przyjęcie, na którym chciałybyśmy wyglądać pięknie, dramat gotowy. Ale nie z kamuflażem! To kosmetyk wyjątkowy. Sprawi, że wszystkie niedoskonałości cery znikną w okamgnieniu. Jak to działa?
Kamuflaż: jak działa?
Kamuflaż to mocno skoncentrowany i nasycony pigmentem kosmetyk, którego celem jest ukrycie wszystkich niedoskonałości twarzy. Zazwyczaj ma postać gęstego fluidu, czy raczej pasty, ale nie jedynie.
Dostępne są też inne rodzaje kamuflażu, np. stała, która dopiero pod wpływem ciepła palców zmienia się w półpłynną, którą wygodnie jest nakładać. Jeśli zaś chodzi o fluid, czy też korektor lub podkład – czy to przypadkiem nie to samo co kamuflaż?
Nie. Kamuflaż jest o wiele bardziej skoncentrowany i gęstszy, oraz – co bardzo ważne – trwalszy. Często wodoodporny. Nawet podczas długich imprez nie trzeba martwić się o to, czy aby wciąż znajduje się tam, gdzie trzeba, czy się nie starł. Przy jego pomocy możemy ukryć – zakamuflować – takie mankamenty cery, jak: krostki i wypryski, przebarwienia, zaczerwienienia i inne plamki, a nawet zmarszczki (choć to bywa problematyczne) i cienie pod oczami.
Co ciekawe – kamuflaże występują w kilku, zaskakujących na pierwszy rzut oka, kolorach:
- zielony – niweluje naczynka, czerwone i różowe plamki, wypryski;
- różowy – usuwa szary, zmęczony koloryt oraz rozświetla;
- żółty – niweluje zaczerwienienia na większych obszarach skóry oraz zasinienia;
- fioletowy, niebieski – kryje plamy barwnikowe, brązowo-pomarańczowe (piegi) i również rozświetla;
- cielisty – pozwala zniwelować tatuaże, zaskórniki, blizny powypadkowe oraz białe plamy związane z bielactwem.
Czytaj też:
Cienie pod oczami, sińce i worki: jak się pozbyć oczu pandy?
Jak wykonać makijaż maskujący?
Kamuflaż: jak stosować?
Ponieważ kamuflaż może wysuszać skórę, ponadto jest to po prostu bardzo ciężki kosmetyk, przed jego aplikacją należy odpowiednio przygotować cerę. Po oczyszczeniu twarzy nakładamy krem nawilżający i czekamy, aż się wchłonie. Można także, dodatkowo, użyć nawilżającej bazy pod makijaż. Dopiero wtedy przystępujemy do aplikacji kamuflażu.
Czym? Palcami – idealnie jest nałożyć odrobinę na wierzch dłoni, rozmieszać do uzyskania pożądanej konsystencji oraz koloru i nakładać w wybrane miejsca. Do tego celu nadaje się również gąbeczka, dzięki niej rozprowadzimy kosmetyk równomiernie, lub płaski pędzel. Jako wykończenie makijażu można użyć sypkiego pudru transparentnego czy fiksera.
Postaci i rodzaje kamuflażu
Najczęściej w drogeriach znajdziemy kamuflaże w postaci gęstej pasty – każdy kolor może występować samodzielnie lub razem, tworząc barwną paletę. Ale zdarzają się także produkty w kremie, nieco delikatniejsze i wdzięczniejsze np. podczas mieszania oraz w pisakach czy kredkach - do bardziej precyzyjnego użycia. Można przy ich pomocy zamaskować bardzo drobne mankamenty lub "zmienić" kontur ust.
Wady kamuflażu
Nie jest to kosmetyk na co dzień. Jest ciężki, ma tendencję do wysuszania skóry – szczególnie w okolicach oczu i ust, gdzie skóra jest bardzo wrażliwa i cienka – i zapychania porów. Zbyt częste stosowanie kamuflażu może przyspieszyć proces starzenia się skóry. Ponadto, jego aplikacja wymaga więcej czasu, pod tym względem nie jest więc zbyt wdzięczny w użytkowaniu.
Polecany artykuł: