Olej z pestek śliwki - wlaściwości i zastosowanie w kosmetyce
Olej z pestek śliwki znany jest ze swoich właściwości nawilżających i regenerujących. Mimo, że świetnie nawilża, nie pozostawia na skórze lepkiego filmu. Olej stosowany jest w pielęgnacji twarzy i ciała, a także jako dodatek do gotowych kosmetyków i domowych przepisów. Pięknie pachnie, pielęgnuje skórę i korzystnie wpływa na wszystkie typy cery. Dowiedz się, jakie właściwości ma olej z pestek śliwki i jak go stosować.
Olej z pestek śliwki pozyskiwany jest z nasion śliwki domowej Prunus domestica. Ma złoty kolor i piękny marcepanowo-migdałowy zapach. Olej ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest również wykorzystywany w kuchni francuskiej i włoskiej. Najlepsze właściwości ma tłoczony na zimno i nierafinowany.
Olej z pestek śliwki jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które tworzą naturalny płaszcz lipidowy skóry, odpowiadający za jej odporność, zdolności regeneracyjne, poziom nawilżenia i sprężystości. Jeden z dwóch obecnych w oleju nienasyconych kwasów tłuszczowych to kwas oleinowy (Omega-9), którego zawartość sięga nawet 80%. Odpowiada on za płynność bariery lipidowej naskórka, dzięki której staje się przepuszczalna dla składników aktywnych obecnych w oleju. Olej z pestek śliwki powinien być przechowywany w butelce z ciemnego szkła, przeciwdziałającej utlenianiu się produktu.
Spis treści
- Olej z pestek śliwki - dla kogo?
- Olej z pestek śliwki - zastosowanie
- Olej z pestek śliwki - jak używać?
Drugi nienasycony kwas tłuszczowy to kwas linolowy (Omega-6), który chroni skórę przed utratą wody, normalizuje jej metabolizm, reguluje pracę gruczołów łojowych i odblokowuje pory. Oprócz tego olej z pestek śliwki zawiera też witaminę E (to antyoksydant, chroniący skórę przed zniszczeniem w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych), witaminę B i beta-karoten.
Olej z pestek śliwki - dla kogo?
Rekomenduje się stosowanie oleju z pestek śliwki w pielęgnacji cery suchej, cery dojrzałej i zaniedbanej. Olej nawilża i regeneruje uszkodzoną skórę, koi, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, zmiękcza i wygładza. Odbudowuje płaszcz lipidowy skóry i chroni przed utratą wody. Ze względu na zawartość witaminy E, olej zmniejsza wpływ czynników zewnętrznych na skórę.
Posiada również działanie przeciwzmarszczkowe. Może być wykorzystywany w pielęgnacji skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza niedoskonałości, redukując ilość zaskórników i widoczność porów.
Olej z pestek śliwki - zastosowanie
Olej z pestek śliwki szybko się wchłania, ma jedwabiste wykończenie i nie pozostawia tłustego filmu. Można go stosować samodzielnie, jako pielęgnacyjny olej do skóry twarzy, szyi i dekoltu. Należy aplikować go na wilgotną i oczyszczoną skórę, najpierw rozgrzewając między palcami, a następnie lekko wklepując.
W pielęgnacji cery tłustej należy stosować olej w 30% stężeniu. Można stosować go zarówno na noc, jak i na dzień. W tej formie może pełnić również funkcję olejowej bazy pod makijaż. Można też stosować olej w pielęgnacji całego ciała lub do masażu, aplikując na suchą lub wilgotną skórę po kąpieli.
Olej z pestek śliwki - jak używać?
W zależności od indywidualnych potrzeb skóry można go łączyć z innymi olejami. Olej z pestek śliwki ma właściwości stabilizujące i przeciwutleniające, co sprawia, że przedłuża on trwałość wielu mieszanin.
- Łącz olej z żelem hialuronowym tworząc tym samym dwufazowy nawilżacz. Możesz także dodać olej do kremu do twarzy, balsamu do ciała i maseczki w proszku wzbogacając w ten sposób formułę kosmetyków.
- Aplikuj olej na rozdwojone końcówki włosów, dzięki temu nieco je zregenerujesz. Niewielką ilość oleju aplikuj na suche lub mokre włosy i pozostaw bez spłukiwania. Olej stosuj również jako maskę regeneracyjną na suche i zniszczone włosy. Wmasuj go w suche i nieumyte jeszcze włosy, pozostaw pod czepkiem na pół godziny, a następnie zmyj.
- Olej stosuj w pielęgnacji ust. W połączeniu z drobno zmielonym cukrem tworzy doskonały peeling.
- Olej z pestek śliwki aplikuj na zniszczoną skórę rąk i paznokci. Wcieraj olej w paznokcie i skórki, pamiętaj jednak o wcześniejszym usunięciu lakieru.