ROZSTĘPY w CIĄŻY - co robić, by się nie pojawiły

2016-10-12 16:57

Na rozstępy po ciąży narzeka ponad 60 proc. świeżo upieczonych mam. Dobra wiadomość jest taka, że możesz znacznie zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się. Kontroluj swoją wagę, przejdź na specjalną dietę, wcieraj kremy i peelingi oraz masuj. To wszystko pomoże uniknąć rozstępów.

ROZSTĘPY w CIĄŻY - co robić, by się nie pojawiły
Autor: Thinkstockphotos.com Wcieranie kremów na rozstępy nie wystarczy, potrzebna jest także dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Spis treści

  1. Hormony winne rozstępom
  2. Rozstępy nie tylko na brzuchu
  3. Kontroluj wagę, by nie dopuścić do rozstępów
  4. Rozstępy - jak się pozbyć?
  5. Dbaj o kondycję skóry, by powstrzymać rozstępy

Rozstępy tworzą się w skórze właściwej. Ich powstawanie jest ściśle związane z upośledzeniem fibroblastów, komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny. Te białka tworzą uporządkowaną sieć, dzięki której skóra jest jędrna, sprężysta i właściwie napięta. Włókna kolagenu są bardzo odporne na rozciąganie – dowiedziono, że by zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1 milimetra, trzeba by do niego przywiązać odważnik o wadze 10 kilogramów.

Hormony winne rozstępom

Włókna kolagenowe są  zwykle dużo słabsze w okresie ciąży – wpływ na to ma nadmiar kortyzolu, czyli hormonu produkowanego przez korę nadnerczy. Zakłóca on pracę fibroblastów sprawiając, że produkowane przez nie włókna kolagenu są bardziej kruche niż zazwyczaj i mniej odporne na rozciąganie. Pod wpływem nacisku, wywołanego przez powiększający się brzuch, pękają, tworząc rozstępy.

Rozstępy nie tylko na brzuchu

Rozstępy pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale również na powiększających się piersiach i – jeśli przytyjesz zbyt szybko – również na udach czy pośladkach. Na początku są zwykle czerwone albo różowe, po pewnym czasie bledną. Nie wszystkie ciężarne kobiety będą miały rozstępy. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, ale równie ważna jest właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja. Niestety, nie ma jednego, stuprocentowego sposobu na to, by do nich nie dopuścić. Najskuteczniejsze jest łączenie różnych metod.

Kontroluj wagę, by nie dopuścić do rozstępów

W ciąży nie możesz się głodzić, ale powinnaś zwracać baczną uwagę na to, co jesz, nie tylko ze względu na dziecko – również z myślą o sobie. Wilczy apetyt i zaspokajanie ciążowych zachcianek na słodycze mogą się skończyć tym, że szybko przytyjesz. Tymczasem idealnie dla skóry (i zdrowia) byłoby, gdybyś w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży przytyła nie więcej, niż 10–14 kilogramów.

Dieta w ciąży powinna być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze, zwłaszcza w cynk, który poprawia kondycję skóry. Naukowcy udowodnili, że zbyt mała ilość cynku w diecie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, bo ten pierwiastek bierze udział w syntezie kolagenu. O cynku warto pamiętać również z innego, ważniejszego powodu: jego niedobór zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Cynk w dużych ilościach znajduje się w mięsie, podrobach, żółtym serze, kaszy gryczanej, pestkach dyni, orzechach czy grochu.

Rozstępy - jak się pozbyć?

Ważne

Masuj i ujędrniaj skórę przez cały okres ciąży

Dużo dobrego może zdziałać również masaż skóry – w salonie albo w domu. Samodzielnie możesz masować skórę np. szorstką gąbką pod prysznicem, okrężnymi ruchami. Intensywniej masuj uda, biodra i pośladki, delikatniej – brzuch. Nie zapominaj o piersiach – masuj je delikatnie, omijając sutki.

Dbaj o kondycję skóry, by powstrzymać rozstępy

O skórę brzucha zacznij dbać od momentu, gdy dowiesz się o ciąży. Najlepsza profilaktyka to wcieranie dwa razy dziennie kremu ujędrniającego i zapobiegającego rozstępom. Takie kosmetyki działają dwukierunkowo. Zawarte w nich składniki – wyciągi z bluszczu, kasztanowca, skrzypu, przywrotnika – poprawiają pracę fibroblastów i stymulują przemianę materii w tkankach skóry, uelastyczniają skórę, przygotowując ją na nadmierne rozciąganie. Niektóre z tych kremów można stosować dopiero od 4. miesiąca ciąży, ze względu na brak badań dotyczących ewentualnego wpływu na płód.

Raz, dwa razy w tygodniu warto zrobić również delikatny peeling całego ciała, dzięki czemu kremy lepiej się wchłoną. Kosmetyki zapobiegające rozstępom powinnaś stosować przez całą ciążę. Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, skorzystaj z zabiegów uelastyczniających w salonie kosmetycznym (koniecznie powiedz kosmetyczce, że jesteś w ciąży).

miesięcznik "M jak mama"