Piercing – jak wybrać studio? Na co zwracać uwagę podczas piercingu?

2018-02-28 13:41

Piercing to bardzo popularna metoda ozdabiania ciała. Piercing należy wykonać w ściśle określonych warunkach, by móc się cieszyć efektem bez nieprzyjemnych konsekwencji. Jak wybrać studio? Na co zwracać uwagę podczas piercingu? O co pytać piercera? Dowiedz się wszystkiego na temat piercingu!

Piercing – jak wybrać studio? Na co zwracać uwagę podczas piercingu?
Autor: Thinkstockphotos.com Zawsze wybieraj sprawdzone i profesjonalne studia piercingu, które korzystają z higienicznych przyrządów i mają odpowiednie uprawnienia

Spis treści

  1. Piercing: jak wybrać studio?
  2. Piercing: warunki sanitarne i higiena w studiu
  3. Piercing: jak kolczyk wybrać?
  4. Piercing: wybór kolczyka a alergia na metale
  5. Piercing: higiena zabiegu
  6. Piercing: dlaczego dzieci nie powinny mieć kolczyków?

Piercing - nad jego wykonaniem myśli coraz więcej osób. Zastanawiają się przede wszystkim nad bezpieczeństwem piercingu, a w związku z tym nad wyborem odpowiedniego piercera. Trzeba bowiem pamiętać, że piercing i założenie kolczyka to drobny zabieg chirurgiczny, przeprowadzany przez profesjonalistę w odpowiednich warunkach.

Piercing: jak wybrać studio?

Przede wszystkim nie należy wykonywać piercingu w gabinecie kosmetycznym. Bardzo często kosmetyczki przeszły jedynie kilkugodzinny kurs przekłuwania ciała, a nie profesjonalne szkolenie (teoretyczne i praktyczne) zakończone uzyskaniem certyfikatu.

Profesjonalny piercer powinien mieć udokumentowane zdobycie kwalifikacji potrzebnych do przekłuwanie poszczególnych części ciała, szczególnie części intymnych. Pojawiają się wprawdzie opinie na temat tego, że od szkoleń ważniejsza i cenniejsza jest praktyka, jednak w przypadku piercera po szkoleniach masz pewność, że został zapoznany z informacjami na temat higieny, sterylizacji narzędzi czy budowy poszczególnych części ciała.

Warto poprosić piercera o pokazanie portfolio ze zdjęciami piercingów, które wykonał.

Jeśli Twoi znajomi wykonywali piercing, zapytaj ich o opinię na temat studia, w którym to robili. Obejrzyj miejsce założenia kolczyka i oceń, czy podoba Ci się sposób wykonania przekłucia.

Warto również zapoznać się z wpisami na forach internetowych, na których klienci opisują swoje doświadczenia z danym studiem. Nie warto decydować się na pierwsze studio, na które trafimy.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję na temat tego, gdzie wykonasz piercing, odwiedź kilka różnych miejsc i zapoznaj się z ofertą, cenami i atmosferą, a przede wszystkim z warunkami sanitarnymi.

Piercing: warunki sanitarne i higiena w studiu

Profesjonalne studio piercingu powinno być bardzo czyste. Niedopuszczalne jest palenie papierosów i jedzenie w pomieszczeniu, w którym wykonywane są zabiegi. Zwróć również uwagę, czy studio jest zaopatrzone w autoklaw, w którym sterylizuje się przyrządy niezbędne do wykonania przekłuć.

Nie zaleca się używania przyrządów sterylizowanych dawniej niż 3 miesiące temu.

Nie bój się poprosić o pokazanie narzędzi, których używa się do przeprowadzenia zabiegu. Profesjonalista korzysta z całej gamy przedmiotów: kleszczyków z rozmaitymi końcówkami, jednorazowych wenflonów i igieł, specjalnych wielorazowych igieł do przekłuć. Jeśli zobaczysz, że jego jedynym narzędziem jest pistolet zaciskowy, to powinieneś poszukać innego studia.

Narzędzia do wykonania piercingu przede wszystkim muszę być sterylne! Każdy przedmiot powinno być opakowany oddzielnie w foliowy rękaw i wysterylizowany. Sprawdź, czy zabezpieczenie nie uległo ono uszkodzeniu i czy narzędzie nie jest przeterminowane.

Zwróć uwagę na to, by każde narzędzie, kolczyk oraz gaziki były wyjmowane z zamkniętego pakietu w Twojej obecności.

Czytaj też:

Czy piercing intymny zwiększa doznania seksualne?

Kolczyk w języku i wardze niszczy zęby!

Pielęgnacja kolczyka w nosie

Piercing: jak kolczyk wybrać?

Zazwyczaj w studiu piercingu można kupić kolczyk, który zostanie Ci założony po przekłuciu. Piercer powinien pokazać ci ozdoby, które masz do wyboru. Pamiętaj, że nie każdy kolczyk nadaje się do każdego przekłucia, dlatego jeśli piercer pokaże ci 2-3 sztuki, możesz zacząć mieć wątpliwości, czy na pewno będą one odpowiednio dobrane do rodzaju przekłucia.

Gdy już wybierzesz wzór, kolczyk, który będzie założony w ciało, powinieneś otrzymać przedmiot zamknięty w foliowym rękawie i wysterylizowany w autoklawie. Wymoczenie w spirytusie czy wodzie utlenionej nie wystarczy!

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny zakup kolczyka i przyjdziesz z nim do studia, poproś piercera o jego wyjałowienie. Cykl sterylizacji w autoklawie trwa od 30 minut do około dwóch godzin.

Ważne

Piercing: wybór kolczyka a alergia na metale

Najczęściej uczulającym pierwiastkiem jest nikiel, który wchodzi w skład wielu metali, z których produkuje się m.in. ozdoby do ciała, dlatego stalowe czy srebrne, a nawet złote (z białego złota) kolczyki mogą uczulać. Bardzo często pierwotną przyczyną alergii na nikiel jest piercing i noszenie tanich metalowych kolczyków.

Szacuje się, że aż 81,5% kobiet uczulonych na nikiel ma przekłute uszy! Rzadszym przypadkiem jest alergia na chrom, który również pojawia się jako domieszka w stopach, z których wykonuje się biżuterię, w tym kolczyki.

Dlatego zanim zdecydujesz się na piercing, sprawdź, czy nie masz uczulenia na te metale!

Samego przekłucia nie dokonuje się za pomocą pistoletu strzelającego (wyjątkiem są płatki uszu)!

Piercing: higiena zabiegu

Wykonanie piercingu powinno odbywać się w sterylnych warunkach. Piercer musi dokładnie umyć i odkazić ręce, po czym założyć jałowe rękawiczki. Jeśli jednak używa niejałowych rękawiczek diagnostycznych powinien pamiętać, że nie wolno mu dotknąć miejsca przekłucia ani kolczyka inaczej niż za pomocą sterylnych narzędzi.

Przed przystąpieniem do właściwej czynności niektórzy wstrzykują w dane miejsce lidokainę, czyli substancją lekko znieczulającą. To błąd! Środek ten jest lekiem, który powinien być aplikowany w obecności lekarza, ponieważ nie ma pewności, czy klient nie jest na niego uczulony.

Piercer może jedynie odkazić miejsce przekłucia. Warto pamiętać o tym, że środki odkażające potrzebują ok. pół minuty, by zadziałać. Dopiero wtedy można przejść do kolejnych czynności.

Kolejnym krokiem jest zaznaczenie flamastrem miejsca, w którym będzie wykonane nakłucie. Narzędzia do piercingu powinny znajdować się na jałowej serwecie, nie mogą dotykać ani stołu, ani żadnych innych przedmiotów.

Do zrobienia dziurki na kolczyk potrzebny jest precyzyjnie zrobiony kanał, czego pistolet tego nie zapewnia. Mechanizm "strzału" kolczykiem załadowanym w pistolet sprawia, że skóra jest rozrywana przez pęd ozdoby, co zwiększa ryzyko zakażeń i wydłuża czas potrzebny do zagojenia ranki.

Warto również pamiętać o tym, że pistoletu nie da się wysterylizować w autoklawie, nie masz więc pewności, czy nie została na nim krew innych osób.

Piercing wykonuje się za pomocą specjalnych jednorazowych igieł. Piercer przytrzymuje skórę sterylnymi szczypcami, po czym szybkim ruchem przebija wskazane miejsce.

Piercing: dlaczego dzieci nie powinny mieć kolczyków?

Rodzice powinni pamiętać, że wykonanie piercingu u nastoletniego dziecka jest nielegalne i piercer, który zdecyduje się na wykonanie przebicia bez wymaganej zgody, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Wykonywanie piercingu u osób niepełnoletnich jest niewskazane z kilku powodów. U małych dzieci założenie kolczyków zawierających nikiel może w przyszłości skutkować poważnymi alergiami na różne stopy metali. Ponadto, małe dzieci mają o wiele słabszy układ odpornościowy, przez co są o wiele bardziej narażone na ryzyko zakażenia i poważnych infekcji po przekłuciu uszu.

Piercing może być wykonany jedynie u osoby pełnoletniej. Jeśli klient nie skończył wymaganych 18 lat, niezbędna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Warto również pamiętać, że maluchy mogą przez przypadek pociągnąć kolczyk lub rozdrapać przekłucie. U dzieci w wieku przedszkolnym dochodzi zagrożenie zanieczyszczenia rany podczas zabawy. Poza tym dziecko może połknąć kolczyk.

Kolejnym argumentem przemawiającym przeciwko zakładaniu kolczyków dzieciom i nastolatkom jest zwiększająca się z wiekiem asymetria płatków usznych.

Warto pamiętać, że płatki mają przeciętnie 2 cm długości i powoli wydłużają się, więc w dorosłości kolczyk założony dziewczynce po latach będzie znajdował się w innym miejscu niż pierwotnie, co nie musi wyglądać estetycznie.